Disney-succesen ‘Zootropolis 2’ har for alvor cementeret sin status som en af årets største biograffilm. Efter blot tre uger i biograferne har animationsfilmen nu indtjent 1,137 milliarder dollars globalt, hvilket svarer til cirka 7,85 milliarder kroner.
Dermed har efterfølgeren allerede overhalet den oprindelige ‘Zootropolis’ – både globalt og internationalt – og gjort det hurtigere end nogen anden PG-rated animationsfilm i Hollywood-historien.
I USA har filmen indtil videre indtjent omkring 259 millioner dollars, svarende til cirka 1,79 milliarder kroner. Det placerer filmen solidt i toppen af årets amerikanske biografhits og understreger, at publikum i hjemmemarkedet i stor stil er vendt tilbage til universet.
Også i Europa er interessen massiv. Selvom de internationale tal i høj grad er boostet af Kina, har Europa alene bidraget med anslået over 250 millioner dollars, hvilket svarer til cirka 1,73 milliarder kroner. Især de største europæiske markeder har vist stærk holdbarhed uge efter uge, hvilket er afgørende for filmens langsigtede succes.
Globalt passerede ‘Zootropolis 2’ milliardgrænsen på bare 17 dage, hvilket gør den til den hurtigst indtjenende animationsfilm i sin kategori nogensinde. Filmen er nu blandt de syv mest indtjenende animationsfilm i Hollywood-historien og ligger aktuelt nummer ét på verdensplan i 2025.
Alt tyder på, at ‘Zootropolis 2’ langt fra er færdig med at løbe stærkt i biograferne – og milliardtallet kan meget vel vokse markant i de kommende uger.





