Søg på Filmz
Avanceret søgningUdvalgte videoer
Filmz-afstemning
Stemmer i alt: 1114Bedste Thomas Vinterberg-film?
- Festen48%
- Jeg har ikke set nogen af filmene26%
- Jeg bryder mig ikke om nogen af filmene14%
- Submarino9%
- De største helte2%
- Dear Wendy1%
- It's All About Love1%
- En mand kommer hjem0%
Filmz i fokus
- Expendables 2, The
- Sin City: A Dame to Kill For
- Hobbitten: En uventet rejse
- Prometheus
- Man of Steel
- Star Trek 2
- Dark Knight Rises, The
- Skyfall
- Amazing Spider-Man, The
- Good Day to Die Hard, A
- Twilight Saga: Breaking Dawn - Del 2, The
- Hangover 3, The
- Bourne Legacy, The
- Avatar 2
- Django Unchained

Hvis det var så stor en hemmelighed, hvorfor så stille en kæmpe trailer op med navnet på? Virker lidt idiotisk :)
Desuden har Andrew Garfield været tilbage da der har været reshoots på "The Amazing Spider-Man" - det kan sagtens bare være optagelser til separate film.
Jeg tror hun har talt forkert... Derudover så er Lasse-E den sejeste person i verden!!
Gud nej. Jeg kan ikke på nogen måde se hvordan det kunne være smart at have ham med. Nick Fury (eller anden) kunne måske nævne Spiderman kort i en samtale om mulige fremtidige medlemmer af Avengers. Det vil i hvert fald være at skyde sig selv i foden at have ham med i action. I do not approve.
Det vil i hvert fald være at skyde sig selv i foden at have ham med i action. I do not approve.AlexMilo (#3)
Den må du lige forklare - ikke at det sker, men hvordan skulle det være at skyde sig selv i foden?
hvorfor så stille en kæmpe trailer op med navnet på?Frederik (#1)
Det står der nu heller ikke, at hun har sagt:)
Det vil i hvert fald være at skyde sig selv i foden at have ham med i action.AlexMilo (#3)
Den forstår jeg heller ikke?
There’s a storm coming
Den nye "Spiderman" er katastrofalt dårligt castet.
Både filmens manuskript, og trailer tegner på en umådelig dårlig film, i værste Twilight stil.
Så jeg vil sige, jeg er enig i at det ville være at skyde sig selv i fode, at have denne "Spiderman" med i Avengers.
Ok, forklar "Twilight" så. Er det fordi Garfield har voks i håret?
Forfatterne har været med til bl.a. de seneste Harry Potter-film, samt den bedste Spider-Man-film af den forrige serie. Instruktøren har lavet en film, jeg endnu ikke har set, men den er åbenbart anmelderrost og vellidt af publikum, IMDb og Rotten Tomatoes understøtter dette. Emma Stone har jeg ikke det store forhold til, udover "Zombieland", men stadig.. "Twilight"? Hvor?
Er "Twilight" bare noget tilfældigt man smider ud, når man ikke kan finde noget bedre at brokke sig over?
Hvis det er fordi Peter Parker er "emo" - ja, det har han ca. 50 år, det er faktisk hvad tegneserien er bygget på: en teenager med teenageproblemer, der får fyldt endnu mere på skuldrene i form af sin onkels død og ansvaret ved at have superkræfter og de problemer er ikke forsvundet med alderen.
så startrer bitch-fight ´ en herinde, men husk ikke smid med glas og stolene :-)
Jeg tror det er fordi spidey virker alt for drenge-røvs-agtigt, og at folk i det ganske land måske synes det er lige for main-stream-agtigt at man ti år (mener det var i 2002 ) siden spidey sidst udkom og ja historien var meget ´´batman og robin ´´ agtigt og så beslutter de sig for at lave spiderman helt forfra, endda uden noget nyt, de genstarter bare hele molevitten, og ikke engang særligt genialt, altså hvis den var lavet(og man se i de kære trailers og billeder) at dette er ikke ´´your father´s ´´spiderman og det er nok det der gør det.......
og personligt tror jeg også at mange synes (ikke kun os danskere) at det gamle team -tobey og co. - have potentiale, men nej de vælger bare at begynde forfra.
og så det med twillight , så ta og se disse film og analysere dem og prøv og drage en sammenligning med alt hvad du ser i de nuværende år og de kommende år hvordan ungdoms-film blir prdouceret, når dette er gjort, så prøv og tænk over hvorfor ´´nogle af os andre ´´ bare bruger twillight til sammenligning .....
en sætning : De kører på samme ide om og om igen..................
Beware of romulans, bearing gifts.. Citat fra startrek.
Jeg er blevet mere og mere positiv omkring "Spider-man" reboot. Karakteren blev sgu aldrig helt hvad jeg synes jeg kendte fra tegneserier mv. i Sam Raimis film, og særligt den tredje film i dennes serie smed det hele på gulvet IMO (og nej her henviser jeg ikke til "EMO"-scenen, men bare filmen generelt). Jeg glæder mig til at se et mere seriøst take på karakteren. At det så stadig kan misse er jo hvad det er.
"You can't please everybody. In fact sometimes I don't please anybody" - Oliver Stone
og så det med twillight , så ta og se disse film og analysere dem og prøv og drage en sammenligning med alt hvad du ser i de nuværende år og de kommende år hvordan ungdoms-film blir prdouceret, når dette er gjort, så prøv og tænk over hvorfor ´´nogle af os andre ´´ bare bruger twillight til sammenligning .....trekkie77 (#8)
Jeg har netop set de to første film i serien, derfor min undren.
et mere seriøst take på karakteren.Collateral (#9)
Uakk! Ellers tak ... for mit vedkommende.
Karakteren blev sgu aldrig helt hvad jeg synes jeg kendte fra tegneserier mv. i Sam Raimis filmCollateral (#9)
Nej, heldigvis da. Så havde jeg jo aldrig fået mig tre fede filmoplevelser med den type herlig, humoristisk eventyr-ramasjang, som jeg elsker at se indimellem de mere alvorstunge film! ;-)
16. maj: Så er der slukket og lukket og låst. Jeg åbner igen den X. i årets X. måned.
Jeg tror ikke at Spiderman medvirker i Avengers, men det siger jeg som udgangspunkt. Men hvis man kigger på tegneserier er han faktisk med i gruppen, Avengers, og har optrådt i tegneserien lige siden 2004, så det er noik der ideen kommer fra. hvilket også virker logisk. Hvis det sker, er det første gang, der er to filmselskaber og et forlag, der samarbejder.
Jeg er blevet mere og mere positiv omkring "Spider-man" reboot. Karakteren blev sgu aldrig helt hvad jeg synes jeg kendte fra tegneserier mv. i Sam Raimis film, og særligt den tredje film i dennes serie smed det hele på gulvet IMO (og nej her henviser jeg ikke til "EMO"-scenen, men bare filmen generelt). Jeg glæder mig til at se et mere seriøst take på karakteren. At det så stadig kan misse er jo hvad det er.Collateral (#9)
Jamen faldt den tredje film ikke netop på gulvet, da den mindede alt for meget om tegneserierne?
"Avatar blev skrevet flere år før Pocahontas, og dermed (forhåbentlig indlysende) også før Irak krigen"
Jamen faldt den tredje film ikke netop på gulvet, da den mindede alt for meget om tegneserierne?Lord Beef Jerky (#13)
Jeg mindes ikke at have læst en eneste Spider-Man-tegneserie, der kom tæt på den tredje film, så det må blive et "nej".
Jamen faldt den tredje film ikke netop på gulvet, da den mindede alt for meget om tegneserierne?Lord Beef Jerky (#13)
Nu skal jeg ikke gøre mig til ekspert på tegneserier - for så mange har jeg heller ikke læst - men jeg har dog læst tilpas mange som yngre, til at jeg kan se at hverken tone eller historietråde rammer plet i den tredje spider-man film. Diskussionerne mellem Parker og Mary-Jane er søgte og anstrengende (nu har det fyldt så meget i etteren, og udfra traileren også toeren at vi snart har fattet det). Derudover er der for mange skurke. Jeg glædede mig afsindigt til at opleve Venom, og så er han kun med i en minimal del af filmen, og sandman er i mine øjne ikke halvt så interessant som karakter/skurk. Hele Green Goblin tingen generede mig også. Så vidt jeg er informeret er det korrekt at Se spoiler >>
Harry bliver til Green Goblin, men at han ender på Parkers side er i mine øjne bare dumt og virkede ekstremt patetisk på mig da jeg så den.
...og alt dette er uden at nævne den famøse "EMO" scene, som vitterligt også er tåkrummende. Her smides hele den interessante idé med en Parker gone bad på gulvet til fordel for et grin, som sikkert er bevidst fjollet fra Raimis side, men for mig bare føltes... ja tåkrummende er nok stadig det bedste ord at bruge op den del af filmen.
"You can't please everybody. In fact sometimes I don't please anybody" - Oliver Stone
#14 Jeg synes netop, at replikkerne var som taget ud af de Spider-Man tegneserier, jeg læste som kid. Det blandet med en meget mere letsindig tone, gør at den i min optik minder meget mere om en tegneserie end en film, og netop derfor falder filmen til jorden... det fungerer simpelthen bare ikke på film.
#15 Jeg er skam enig i meget af det du skriver. Historien er ikke tro mod tegneserien, men jeg er uenig med dig i, at tonen ikke rammer tegneseriens (i hvert fald de gamles). De nyere Spider-Man fortællinger er meget noget kompliceret stads og har generelt en mørk tone, men førhen var den meget let, og her finder jeg det nemt at sammenkoble netop 3'eren med tegneserien.
"Avatar blev skrevet flere år før Pocahontas, og dermed (forhåbentlig indlysende) også før Irak krigen"
#14 Jeg synes netop, at replikkerne var som taget ud af de Spider-Man tegneserier, jeg læste som kid. Det blandet med en meget mere letsindig tone, gør at den i min optik minder meget mere om en tegneserie end en film, og netop derfor falder filmen til jorden... det fungerer simpelthen bare ikke på film.
#15 Jeg er skam enig i meget af det du skriver. Historien er ikke tro mod tegneserien, men jeg er uenig med dig i, at tonen ikke rammer tegneseriens (i hvert fald de gamles). I nyere Spider-Man fortællinger er meget noget kompliceret stads og generelt en mørk tone, men førhen var den meget let, og her finder jeg det nemt at sammenkoble netop 3'eren med tegneserien.Lord Beef Jerky (#16)
Og det er de nyere jeg har læst. Generelt er det den mørkere tone jeg forbinder med helten.
"You can't please everybody. In fact sometimes I don't please anybody" - Oliver Stone
Den må du lige forklare - ikke at det sker, men hvordan skulle det være at skyde sig selv i foden?utyske (#4)
Det ville da være ekstremt idiotisk at have ham med før hans egen film, som nok ville få mange til at vælge at spare den billet væk. Kan på ingen måde se hvad der skulle tale for. Det ville udelukkende være dumt og slet ikke give mening.
Det ville da være ekstremt idiotisk at have ham med før hans egen film, som nok ville få mange til at vælge at spare den billet væk. Kan på ingen måde se hvad der skulle tale for. Det ville udelukkende være dumt og slet ikke give mening.AlexMilo (#18)
Øh? Har du læst nyheden. Der spekuleres i en cameo, altså at han optræder kort i filmen.
Hvordan skulle det hænge sammen med, at folk ikke gider at se Spider-Man-filmen? Does not compute...
Øh ja det har jeg? Uanset hvor meget han er med vil det ikke kunne fungere. Tro mig hvis de gør det, vil The Amazing Spiderman faile grumt i salgstal.
Hvis det virkelig er så stort et problem, må der jo være masser af eksempler derude.
Giv mig bare et eneste eksempel på en film, hvor man kan pege direkte på, at en cameo i en anden film har påvirket salgstallene.
Nu må I have mig undskyldt. Men I har set Iron man 1 og 2, Thor og Captain America? Der en præsentation af de næste figurer, men det hænger sammen med Avengers. Som jeg skrev tidligere, (hvis det sker) er det første gang der er to filmselskaber og et forlag, der arbejder sammen. Så hvis Spider-man har en lille rolle i filmen Avengers , vil det i sig selv være stort.
Tro mig hvis de gør det, vil The Amazing Spiderman faile grumt i salgstal.AlexMilo (#20)
Sort?
There’s a storm coming
Medmindre at Peter Peter løber ind i Avengers filmen og laver et eller andet fuldstændigt sindssygt der involverer nazister, orgier og spædbørn, kan det i mine øjne kun gavne seertallene på Spidey-filmen. Men meget hypotetisk, da jeg er overbevist om at vi ville have hørt et eller andet hvis der sker nogen som helst form for cross-over på tværs af studierne.
At jeg så hellere end gerne så cameos af en stor del af Marvel-universet er en anden sag, men det tror jeg nu også kommer til at ske i fremtidige film. Jeg elsker personligt når de forskellige helte optræder i hinandens eventyr, og selvom det kun er ganske kortvarigt.
Tror for øvrigt at Amazing Spider-Man bliver rigtigt god (Twilight sammenligning WTF?), og har kanonhøje forventninger til Avengers-filmen.
Fed musik: http://www.facebook.com/DampMusik ( http://www.youtube.com/watch?v=glyRilfkYOg )
Øh ja det har jeg? Uanset hvor meget han er med vil det ikke kunne fungere. Tro mig hvis de gør det, vil The Amazing Spiderman faile grumt i salgstal.AlexMilo (#20)
Er det okay hvis nu jeg vælger ikke at tro dig? For det giver ikke synderligt meget mening det du skriver.
Be Fucked! Ovenstående tekst er blot er et udtryk for min subjektive mening...
#15 Jeg er skam enig i meget af det du skriver. Historien er ikke tro mod tegneserien, men jeg er uenig med dig i, at tonen ikke rammer tegneseriens (i hvert fald de gamles). De nyere Spider-Man fortællinger er meget noget kompliceret stads og har generelt en mørk tone, men førhen var den meget let, og her finder jeg det nemt at sammenkoble netop 3'eren med tegneserien.Lord Beef Jerky (#16)
Jeg synes alligevel at man her bør skelne mellem at have en let tone, og så at være hysterisk fjollet.
Jeg vil nu også mene at Spider-man gennem de sidste 20+ år har haft en ret seriøs/mørk tone.
Be Fucked! Ovenstående tekst er blot er et udtryk for min subjektive mening...
#26 Nu er jeg også 32 år gammel, så dem jeg læste som kid er over 20 år gamle. Men de var netop meget fjollede fyldt med one-liners i kampene osv., så jeg vælger fortsat at nikke genkendende til tonen i Spider-Man 3.
"Avatar blev skrevet flere år før Pocahontas, og dermed (forhåbentlig indlysende) også før Irak krigen"
#27
Fair nok :)
Jeg startede først selv med at læse tegneserierne i start-90'erne (men mange af de hæfter jeg læste var dog fra 70/80'erne). Men Krybet/Venom blev fx allerede introduceret i midt-80'erne. Og hele Green Goblin/Gwen Stacy historieforløbet fra 1973, havde også en ret mørk/seriøs tone.
Så jeg vil umiddelbart mene at Spider-man overvejende har været en kæk superhelt, men hvor tonen har været seriøs, og til tider endda meget mørk.
Be Fucked! Ovenstående tekst er blot er et udtryk for min subjektive mening...
#26 Nu er jeg også 32 år gammel, så dem jeg læste som kid er over 20 år gamle. Men de var netop meget fjollede fyldt med one-liners i kampene osv., så jeg vælger fortsat at nikke genkendende til tonen i Spider-Man 3.Lord Beef Jerky (#27)
Troede du var alderen 40!, oh well then thats postive then.
Dont you dare say anything bad about batman, or you will be overruled with a spoon, and some batrangs!
Troede du var alderen 40!, oh well then thats postive then.Batsy (#29)
Nå, så er det måske negativt, hvis man er OVER 40? hehe
Mjah ... Lord Beef Jerky er kun en knægt. Havde han nu været 13 år ældre, kunne han endelig kaldes voksen ... Nå, men den tid kommer jo engang.
MUHAHA
16. maj: Så er der slukket og lukket og låst. Jeg åbner igen den X. i årets X. måned.
#29 Asshole!
#30 Asshole...!
"Avatar blev skrevet flere år før Pocahontas, og dermed (forhåbentlig indlysende) også før Irak krigen"
Nå, så er det måske negativt, hvis man er OVER 40? hehe
Mjah ... Lord Beef Jerky er kun en knægt. Havde han nu været 13 år ældre, kunne han endelig kaldes voksen ... Nå, men den tid kommer jo engang.
MUHAHABN (#30)
Jamen du er nice, Beef er bare uhøflig, han er bare tyk og lugter af beef og hans rigtige navn er nok Jonathan, men rent faktisk hedder Jerk, men kan ikke lide navnet fordi han er en Jerk!
Dont you dare say anything bad about batman, or you will be overruled with a spoon, and some batrangs!
There’s a storm coming
#30 Asshole...!Lord Beef Jerky (#31)
Men BN har jo ret?Thomas E. Nielsen (#33)
vil da hellere være knægt en gammel!
Dont you dare say anything bad about batman, or you will be overruled with a spoon, and some batrangs!
Men BN har jo ret?Batsy (#34)
vil da hellere være knægt en gammel![/quote]
Gammel? GAMMEL??!!! G-A-M-M-E-L???!!!! ..... 45 år er ikke "gammel"! ... men det finder du nok af den dag du selv bliver 46. ;-)
16. maj: Så er der slukket og lukket og låst. Jeg åbner igen den X. i årets X. måned.
hellere være knægt en gammel!Batsy (#34)
Hver alder sin charme Batsy knægt;) Jeg vil helst bare være den alder jeg er!
There’s a storm coming
Gammel? GAMMEL??!!! G-A-M-M-E-L???!!!! ..... 45 år er ikke "gammel"!BN (#35)
Nej, det er oldgammel! :P
Indtil jeg selvfølgelig nærmer mig den alder :)
Tidligere kendt som heTTeh
#37:
Hehe.
16. maj: Så er der slukket og lukket og låst. Jeg åbner igen den X. i årets X. måned.
A well-known fact: På Internettet har alder ikke noget at gøre med, hvornår man er født. Det har alene noget at gøre med, om man kan stave.
Conan O'Brien: In the year 3,000, YouTube, Twitter and Facebook will merge to form one super time-wasting website called YouTwitFace.
#39 Hear hear! Og Batsy er jo ikke meget ældre en(d) 12 år!
"Avatar blev skrevet flere år før Pocahontas, og dermed (forhåbentlig indlysende) også før Irak krigen"
A well-known fact: På Internettet har alder ikke noget at gøre med, hvornår man er født. Det har alene noget at gøre med, om man kan stave.Riqon (#39)
Gramma asshole!
#39 Hear hear! Og Batsy er jo ikke meget ældre en(d) 12 år!Lord Beef Jerky (#40)
Gramma asshole!
Dont you dare say anything bad about batman, or you will be overruled with a spoon, and some batrangs!
Tidligere kendt som heTTeh
Grammar asshole!
Thats it!, i had enough of these motherfucking grammar nazis, on this motherfucking forum!
Dont you dare say anything bad about batman, or you will be overruled with a spoon, and some batrangs!
Thats it!, i had enough of these motherfucking grammar nazis, on this motherfucking forum!Batsy (#43)
Thats it! I have had it with these motherfucking grammar nazies, on this motherfucking forum!
;-)
Thats it!, i had enough of these motherfucking grammar nazis, on this motherfucking forum!Batsy (#43)
Thats it! I have had it with these motherfucking grammar nazies, on this motherfucking forum!
;-)TP-DK (#44)
Bite me!
Dont you dare say anything bad about batman, or you will be overruled with a spoon, and some batrangs!
Bite me!Batsy (#45)
16. maj: Så er der slukket og lukket og låst. Jeg åbner igen den X. i årets X. måned.
Dont you dare say anything bad about batman, or you will be overruled with a spoon, and some batrangs!
16. maj: Så er der slukket og lukket og låst. Jeg åbner igen den X. i årets X. måned.
Bite me!Batsy (#45)
http://images.sodahead.com/polls/000855097/polls_ThatsNotFunny_answer_2_xlarge.jpegBatsy (#47)
I disagree.BN (#48)
Du nu meget ond, jeg som en af de få der støtter dig over at star wars ep I-II er gode!
Dont you dare say anything bad about batman, or you will be overruled with a spoon, and some batrangs!
Hvis det virkelig er så stort et problem, må der jo være masser af eksempler derude.
Giv mig bare et eneste eksempel på en film, hvor man kan pege direkte på, at en cameo i en anden film har påvirket salgstallene.utyske (#21)
Har aldrig sagt at det ville være et stort problem, bare at det ikke vil fungere.
Der er næppe fortaget en sådan undersøgelse. Siger at jeg ikke tror det vil have nogen positiv virkning, det behøver jeg ikke at bevise. Har ret til at have min egen mening, lige så vel som du har. Vi behøver ikke at være enige. :)
De tidligere Marvel-film har overhovedet ikke gjort det på samme måde.
For det første kom cameoerne først efter den første af de nye spider-man film, og kun i forbindelse med kommende Avengers-medlemmer. Der har ikke været en trailer eller klip fra en helts film før karakterens cameo.
For det andet så er Spider-man ikke en del af de originale Avengers, men det efterfølgende team bestående af bla. Wolverine og Ant-Man.
For det tredje har Marc Webb sagt at The Amazing Spiderman vil have en meget mørkere tone end de tidligere, som havde en tone mere lig de andre Marvel film.
For det fjerde ville Nick Fury og co. ikke godtage Spider-man som medlem før han er meget ældre. Nævner de også i tegnefilmene.
For det femte se #22.
Opret dig som bruger i dag
Det er gratis, og du binder dig ikke til noget. Når du er oprettet som bruger, får du adgang til en lang række af sidens funktioner, såsom at deltage i forum-debatten, udforme siden efter egne behov, foreslå afstemninger (polls) og deltage i konkurrencerne.
For at oprette dig som bruger skal du blot indtaste brugernavn, et kodeord, dit navn og din e-mail-adresse.
Vi behandler alle oplysninger fortroligt, så dine oplysninger vil ikke blive videregivet til 3. part.
Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dagens nyheder alle hverdage. Indtast din mailadresse i boksen og klik "Tilmeld".


