Buffy The Vampire Slayer Season 8 # 37: Last Gleaming del 2 af 5
Ombord på sit skib forklarer Spike Buffy alt om The Seed of Wonder, der udover at være kilden til magi i verden også er baggrunden for skabelsen af Buffys 'normale'/'den ægte' verden.
Herefter synes Buffy, at det er passende at fortælle Spike detaljer om hendes sex med Angel, mens hun ufrivilligt fantaserer om Spike, sådan at hun slet ikke hører Spikes plan for, hvordan de skal redde verden.
Imens får Xander og Dawn en snak om deres håb for en fremtid sammen, men Dawn gør opmærksom på, at det ikke er lige før det store slag, at de skal planlægge den.
Under endnu et forsøg på at lave en plan besvimer Willow, hvilket reelt betyder, at hun bliver kontaktet af Aluwyn/Saga Vasuki, der fortæller, hvad mulighederne for kontalt med vidunderfrøet er.
1) Frøet flyttes af dæmonhæren/Twilight - Den nye verden strømmer ind og ødelægger den gamle.
2) Frøet ødelægges - vejen til den nye verden ødelægges, men sammen med den ødelægges magien, der er forbundet med frøet. Et offer som sikkert både Buffy og Xander vil være klar til at gøre.
3) Frøet beskyttes (uvist resultat) og det Willow forklarer gruppen, at den er nødt til, idet hun vågner.
Et andet sted på skibet snakker Giles og Faith om fremtiden og om, at Faith stadig kan have en fremtid i at hjælpe de utilpassede slayere, men de bliver afbrudt, da skibet ankommer til Sunnydale-krateret.
I krateret finder Spike og Buffy frøets beskytter; The master, alt imens Twiligt konfronterer Angel.
Vurdering:
Endnu et nummer med masser af forklaring og ikke så meget handling (medmindre man tæller Angels og de random slayeres kamp mod dæmonhæren med). Alt sammen meget, meget spændende, men med alle de forklaringer som Joss er nødt til at komme med, er der uendeligt meget der skal gøres på de sidste tre numre, hvis Season 8 ikke skal skuffe alverdens Buffyfans.
# 340: Jeg vil ikke komme med nogen dom, før end Season 8 er ovre, men jeg begynder at bekymre mig for, om jeg kan blive andet end skuffet. Nu har det snart taget 4 år at nu igennem Season 8, og der er altså nogle ting, som jeg synes, der er sprunget lidt for let hen over, og som der mangler forklaring på.
1) Vampires are in-delen af historien irriterer mig lidt. Det passer fantastisk ind i samtiden, men jeg kunne i væsentlig grad have brugt flere detaljer i denne forbindelse - og de små short stories der er udgivet er altså ikke nok.
2) Jeg kunne godt bruge en decideret Angel-udgivelse, der bare omhandlede Angels bevæggrunde, uden at spilde en masse ligegyldig tid på Riley.
Jeg kan rigtig godt lide Season 8, men disse elementer trækker unægteligt ned, og det har taget alt, alt, alt for lang tid at komme igennem denne sæson (hvilket nok også er baggrunden for at ændre på udgivelsesmåden fsva. sæson 9), og det store mysterium om, hvem der var Twilight faldt lidt til jorden - ikke kun pga. afsløringerne, men også fordi man trak den så lang tid, så man ikke kunne andet end at skuffe.
Og så har jeg ikke noget imod superkræfterne i Season 8, men de har bare at forsvinde med udgangen af denne sæson, så sæson ni kan blive mere jordnær og Buffylike. Buffy er bestemt ikke usårlig følelsesmæssigt, men hun er de i alle andre henseender i øjeblikket.
Der er mere galt end sædvanligt i Las Vegas, hvilket bliver cementeret, da en dame på sin spillemaskine ender op med kombinationen: 'wolf, ram & heart", hvorefter pøblen i et helt kasino bliver fortæret af skarabæer; byen har brug for en champion.
Sådan startes Lynchs tilbagevenden til Spike, og jeg kan kun sidde og klappe i hænderne med en entusiasme, som jeg kun har følt i de aller bedste dele af Spike: Asylum, Buffy: Season 8 og Angel: After the Fall. Det her bliver godt.
Vegas har brug for en helt, og denne helt er ingen andre end Spike, der (selvom han brokker sig) sikkert er ret tilfreds med den opmærksomhed, som han får fra, After the Fall-filmen, bogserien 'Twinkle', og senest filmen 'Twinkle Re-clipse'.
Spike starter med at samle sit hold, der består af den følelsesmæssigt ustabile men utroligt magtfulde Beck (min favorit Lynch-figur, som får et fantastisk comeback), den telepatiske fisk Betta George og en indtil videre ukendt fjerdemand/-kvinde.
Deres første opgave bliver at standse en gigantisk skikkelse sammensat af en masse falske Elvis'er mod disses vilje. I midten af disse Elvis'er finder Spike en dæmon, som kun har latter tilovers for, at det er Spike, der er sendt for at standse Vegas-komplottet. Ikke desto mindre bliver han dog stoppet, efter han har advaret sine arbejdsgivere.
Andetsteds ser vi dæmonens arbejdsgivere. En ukendt mandsperson (der er ude efter Spikes sjæl) og Drusilla, der tilsyneladende har fået sin sindssyge under kontrol.
Vurdering: Lynch har udtalt, at denne serie bliver hans sidste bidrag til Buffyverset, og det er tydeligt, at han leger med mulighederne indenfor dette univers, og at han leger med figurerne og deres udvikling, og dette sker på den gode måde. Der er ekstremt meget fart over feltet, og der er endelig tale om en IDW-serie med kvaliteter igen.
Lynch og Urru er for alvor tilbage!
Hvis Drusillas ændrede adfærd er intentionel, så kan der blive tale om en perfekt serie.
Jeg har med min tilbagevenden som læser af IDWs Angel-/Spike-/Illyriaserier (som jeg virkelig krydser fingre for en forbedring af med Willinghams farvel) også modtaget denne særudgivelse.
Jeg har ikke set vildt meget frem til denne udgivelse, selvom jeg rigtigt godt har kunnet lide Byrnes Blood & Trenches og også godt kunne lide den første Angel vs. Frankenstein. Dette skyldes at styrken i den første vs. Frankenstein-historie var Byrnes grusomme og underholdende Angelus, der afholdte udgivelsen fra at blive en typisk 'vs.-historie'.
I denne omgang har Angel fået sin sjæl tilbage, og han støder på Frankensteins monster i et sindssygehospital, og herefter går den vilde kamp. Det var så den historie, der mest virker som om den er lavet, fordi det første nummer blev en succes.
Der er intet på hjerte, og det er en typisk Angel vs. bad guy-story. Forfærdelig er den ikke, og der er da også en interessant bifigur, men derudover er der intet at komme efter. Hvis man følger med i Angelserien og ikke kan overskue antallet af udgivelser, så er det denne udgivelse, man springer over (selvom den er bedre end Willinghams bud på en hovedserie).
Buffy The Vampire Slayer Season 8 # 38: Last Gleaming del 3 af 5
I nummerets indledende scene angribes Angel af Twilight, der nu er personificeret i den Grif-agtige skikkelse, som Buffy tidligere har drømt om.
På samme tid begynder kampen om The Seed, idet dæmonhæren angriber og skader Dawn, sådan at Xander må følge hende væk fra kampzonen. Imens overbeviser Willow Buffy om, at de er nødt til at arbejde sammen med The Master, fordi de er afhængige af al den hjælp, de kan kan få.
Willow fortæller desuden gruppen, at hun måske kan bruge frøets magt til at jage alle dæmoner bort og gøre deres verden til et bedre sted. Endvidere opdager gruppen, at Buffys kræfter svigter, når hun er i nærheden af The Seed, sådan at hun end ikke er en trussel overfor The Master - Buffy må slås på afstand af frøet.
Andetsteds har Twilight besejret Angel, og gjort ham til sin slave, og om bord på Spikes rumskib stikker Warren, Amy og generalen af. Nede på jorden fortæller generalen Xander om, hvordan han kan standse al lidelsen og magiens magts, som hans venner er afhængige af - han kan ødelægge frøet.
Willow sværger troskab mod frøet og hendes øjne lyser rødt, alt imens Buffy angribes af Angel.
Vurdering:
Et stærkt nummer i mine øjne; handlingen bevæger sig fremad, og terningerne er kastet, sådan at finalen i de sidste to numre kan blive virkelig stærk.
På nuværende tidspunkt er det nok mest oplagt, at Xander er forræderen, men omvendt er det nok lidt for let at nå til den konklusion. Det kan vel mere eller mindre være hvem som helst, der er tæt på Buffy.
Jeg kan bedre købe, at Angel angriber Buffy under Twilights styring end på egen hånd, men en god portion af Sæson 9 vil komme til at gå ud på, at overbevise fans om, at Angel stadig har en plads i Buffys verden - han har lavet for mange utilgivelige gerninger i Sæson 8.
Jeg kan bedre købe, at Angel angriber Buffy under Twilights styring end på egen hånd, men en god portion af Sæson 9 vil komme til at gå ud på, at overbevise fans om, at Angel stadig har en plads i Buffys verden - han har lavet for mange utilgivelige gerninger i Sæson 8.
Ja ganske enig, men at han vil påtage sig rollen som Twilight til at starte med fordi det muligvis og eventuelt mindsker tabene, virker langt fra den person vi kender fra serien. Og at han nu er under Twilights kontrol er et meget billigt kneb/metode for at fremtvinge den episke slåskamp med Buffy.
# 346: Jeg er egentlig enig i dine betragtninger - den anden af dem går mig bare ikke så meget på, som den går dig på, og ja, der havde virkelig været noget mere at forholde sig til, hvis Angel stadig havde sin egen vilje, og hans overbevisning om at han gjorde det rette var grundlaget for hans handlinger i # 38-39.
Jeg håber at man vil dykke noget dybere ned i Angels motivation ifbm. Twilight i Season 9, men det regner jeg så også stærkt med at de gør, hvis de ønsker at folk stadig kan kunne relatere til og interessere sig for figuren.
Buffy The Vampire Slayer Season 8 # 39: Last Gleaming del 4 af 5
Store spoilers!
Imens Slayerhæren er under massiv nedslagtning, begynder Willow at bruge magien fra The Seed of Wonder. På samme tid er det store opgør mellem Buffy og Angel/Twilight i fuld gang. Spike forsøger at hjælpe Buffy, men Angel tager fat i Spike og flyver ud i sollyset,
og Buffy når kun lige at redde Spike, hvorefter han er sat ud af kampen.
Angel: Spike. The sun hasn't set. Your story ends now
Xander begiver sig igen af af sted mod frøets lokalitet, og hans intentioner er formentligt at ødelægge det pga. hans snak med generalen i sidste nummer.
Willow begiver sig selvsikkert afsted for at bruge al sin egen og frøets magi på at standse nedslagtningen, mens Giles låner Buffy scythe fra Faith. Han skal bruge den til én gang for alle at stoppe kampen mellem Buffy og Angel.
I nærheden af frøet gør Angel det i farten af med The Master endnu engang, og mens kampen mellem Angel og Buffy fortsætter, mødes Xander og Giles, og Giles fortæller Xander, at han skal stikke af - Giles ved, hvad der skal til for at få Buffy til at foretage de ofre der skal til for at stoppe kampen.
Giles angriber Angel med scythen, og
Angel brækker nakken på Giles. Hvorefter Buffy grædende tvinger Angel på afstand og ødelægger frøet. Magien er væk. Twilight er væk. Dæmonerne suges tilbage til deres egen dimension. Warren dør, eftersom Amy mister sine kræfter. Willow bryder grædende sammen med ordene: "Kennedy -- We lost -- ! This is the end!"
Xander kommer frem til Buffy, der sammenbrudt og grædende ligger og vrider sig på gulvet ved siden af den ødelagte scythe. Forræderen er
tilsyneladende Buffy selv
Vurdering:
Et stærkt og meget handlingsfyldt nummer, der formår at være en værdig finale til en meget lang sæson. Jeg regner med at gennemgå sæsonen og komme med min endelige dom, når jeg får # 40 i mine hænder. Men det hele er meget, meget spændende og peger i retning af en meget anderledes Season 9 med et virkeligt stort potentiale, hvis man lærer af de fejl, som der er blevet begået i denne sæson.
Klimakset er meget typisk Whedon, og det kan både forstås positivt og negativt. Jeg elsker Whedons finaler, men efter alle de sæsoner og serier, så er de kaniner han trækker op af hatten sgu bare ikke så overraskende mere. De er blevet som en slags venner, som man truffet mange gange før og altid ved, at man nok skal se igen.
Tja... på trods af alt hvad der sker i dette nummer, så findes jeg mig temmelig distanceret fra handlingen. Det hele er forventelig kaotisk, og vi får den finale som der var lagt op til.
Den sæsons første ord: "The thing about changing the world... once you do it, the world's all different."
Den kyniske side af mig, har flere gange betragtet denne sætning som Whedon's fortrydelse/ærgrelse over tilstanden han skabte i slutningen af sæson 7 - hele sæson 8 virker på mange måder som en nedslagtning af den verden.
Hm.
Jeg mener; der er alt for mange slayers i verden og selvom buffy mange gange bliver fremhævet som Overslayeren, så er hun bare ikke så speciel mere. Og så er der Willow-uberwitch som gennem seriens 7 sæsoner, på mange måder blev mere interessant end Buffy.
Men med alle sæson 8's totalt overskruede kampe, nedslagtninger og krigsslag, så har vi jo snart fået dræbt hovedparten af alle disse slayers -- og Willow (og alle andre magikere) har mistet deres power, så nu er Buffy jo speciel igen...
Langt ude måske lol... men denne sæson fanger mig desværre overhovedet ikke. End ikke Giles's neck-snap:
Only Angel snaps his neck. The art in the scene recalls Angel killing Jenny Calendar in "Passion", which I'm sure was an intentional choice on Whedon's part, since he always seems to know how to hit the fan base hardest.
Oh yeah, som jeg læste i en kommentar til afsnit 39:
I'm a fan of Dawn myself, but am kind of apprehensive about what the loss of magic would mean to her existence in Issue 40.
Det vil være helt "genialt" hvis hun bare er forsvundet.. puff... så dør jeg af grin...
Spike, Beck og Betta George befinder sig stadig i Las Vegas, hvor pro-vamp-effekten for alvor er slået igennem. Trioen ser blandt andet en musikal, der får en dame til at udbryde: "Slayers are soldiers of dismay, destroying eternal love".
Beck: "Stupid pro-vamp nonsense. Thought we saw the last of it with that terrible reality show".
Udenfor ser trioen, at Wolfram and Hart er tilbage i en ny fancy kontorbygning, og firmaets sikkerhedspersonale angriber dem straks. De har dog ikke taget højde for Becks kræfter, og hun gør det af med dem alle.
Ud af aske træder Jeremy Johns, som var en del af Spikes After The Fall-gruppe, der er blevet en marionetdukke kontrolleret af Wolfram and Hart, for at firmaet kan komme til at tale med Spike, uden at yderligere medarbejdere bliver dræbt, og Spike må modvilligt følge efter ham og efterlade sine to venner, mens han gør det klart, at der er forstærkninger på vej.
Jeremy fører Spike frem til John, der er Drusillas elsker fra sidste nummer, og Wolfram and Hart foreslår Spike at indlede et samarbejde mod en værre ondskab, hvilket Spike blankt afslår.
John kan ikke styre sit had til Spike og angriber ham med et meget voldsomt skydevåben, men kampen bliver afbrudt, da Groo dukker op på sin drage.
Vurdering:
Et lidt mere stille nummer end det første, men det gør heller ikke noget; sidste nummer var virkelig hektisk. Wolfram and Harts nye ansigter i Spikeserien er interessante, og det er fedt at se Jeremy blive brugt igen. Jeg håber dog, at Beck og Betta George bliver brugt lidt mere i de næste numre, da Beck mest er eyecandy og fisken mest af alt er en pauseklovn i denne omgang. Og så er Groo tilbage, hvilket er lidt øv, da jeg aldrig har fundet hans figur sjov overhovedet, og rent faktisk jublede, da Illyria slog ham ihjel i After the Fall-historien.
#341 Slettet Bruger [2495802190] 14 år siden
Ombord på sit skib forklarer Spike Buffy alt om The Seed of Wonder, der udover at være kilden til magi i verden også er baggrunden for skabelsen af Buffys 'normale'/'den ægte' verden.
Herefter synes Buffy, at det er passende at fortælle Spike detaljer om hendes sex med Angel, mens hun ufrivilligt fantaserer om Spike, sådan at hun slet ikke hører Spikes plan for, hvordan de skal redde verden.
Imens får Xander og Dawn en snak om deres håb for en fremtid sammen, men Dawn gør opmærksom på, at det ikke er lige før det store slag, at de skal planlægge den.
Under endnu et forsøg på at lave en plan besvimer Willow, hvilket reelt betyder, at hun bliver kontaktet af Aluwyn/Saga Vasuki, der fortæller, hvad mulighederne for kontalt med vidunderfrøet er.
1) Frøet flyttes af dæmonhæren/Twilight - Den nye verden strømmer ind og ødelægger den gamle.
2) Frøet ødelægges - vejen til den nye verden ødelægges, men sammen med den ødelægges magien, der er forbundet med frøet. Et offer som sikkert både Buffy og Xander vil være klar til at gøre.
3) Frøet beskyttes (uvist resultat) og det Willow forklarer gruppen, at den er nødt til, idet hun vågner.
Et andet sted på skibet snakker Giles og Faith om fremtiden og om, at Faith stadig kan have en fremtid i at hjælpe de utilpassede slayere, men de bliver afbrudt, da skibet ankommer til Sunnydale-krateret.
I krateret finder Spike og Buffy frøets beskytter; The master, alt imens Twiligt konfronterer Angel.
Vurdering:
Endnu et nummer med masser af forklaring og ikke så meget handling (medmindre man tæller Angels og de random slayeres kamp mod dæmonhæren med). Alt sammen meget, meget spændende, men med alle de forklaringer som Joss er nødt til at komme med, er der uendeligt meget der skal gøres på de sidste tre numre, hvis Season 8 ikke skal skuffe alverdens Buffyfans.
#342 Slettet Bruger [2495802190] 14 år siden
1) Vampires are in-delen af historien irriterer mig lidt. Det passer fantastisk ind i samtiden, men jeg kunne i væsentlig grad have brugt flere detaljer i denne forbindelse - og de små short stories der er udgivet er altså ikke nok.
2) Jeg kunne godt bruge en decideret Angel-udgivelse, der bare omhandlede Angels bevæggrunde, uden at spilde en masse ligegyldig tid på Riley.
Jeg kan rigtig godt lide Season 8, men disse elementer trækker unægteligt ned, og det har taget alt, alt, alt for lang tid at komme igennem denne sæson (hvilket nok også er baggrunden for at ændre på udgivelsesmåden fsva. sæson 9), og det store mysterium om, hvem der var Twilight faldt lidt til jorden - ikke kun pga. afsløringerne, men også fordi man trak den så lang tid, så man ikke kunne andet end at skuffe.
Og så har jeg ikke noget imod superkræfterne i Season 8, men de har bare at forsvinde med udgangen af denne sæson, så sæson ni kan blive mere jordnær og Buffylike. Buffy er bestemt ikke usårlig følelsesmæssigt, men hun er de i alle andre henseender i øjeblikket.
#343 Slettet Bruger [2495802190] 14 år siden
Der er mere galt end sædvanligt i Las Vegas, hvilket bliver cementeret, da en dame på sin spillemaskine ender op med kombinationen: 'wolf, ram & heart", hvorefter pøblen i et helt kasino bliver fortæret af skarabæer; byen har brug for en champion.
Sådan startes Lynchs tilbagevenden til Spike, og jeg kan kun sidde og klappe i hænderne med en entusiasme, som jeg kun har følt i de aller bedste dele af Spike: Asylum, Buffy: Season 8 og Angel: After the Fall. Det her bliver godt.
Vegas har brug for en helt, og denne helt er ingen andre end Spike, der (selvom han brokker sig) sikkert er ret tilfreds med den opmærksomhed, som han får fra, After the Fall-filmen, bogserien 'Twinkle', og senest filmen 'Twinkle Re-clipse'.
Spike starter med at samle sit hold, der består af den følelsesmæssigt ustabile men utroligt magtfulde Beck (min favorit Lynch-figur, som får et fantastisk comeback), den telepatiske fisk Betta George og en indtil videre ukendt fjerdemand/-kvinde.
Deres første opgave bliver at standse en gigantisk skikkelse sammensat af en masse falske Elvis'er mod disses vilje. I midten af disse Elvis'er finder Spike en dæmon, som kun har latter tilovers for, at det er Spike, der er sendt for at standse Vegas-komplottet. Ikke desto mindre bliver han dog stoppet, efter han har advaret sine arbejdsgivere.
Andetsteds ser vi dæmonens arbejdsgivere. En ukendt mandsperson (der er ude efter Spikes sjæl) og Drusilla, der tilsyneladende har fået sin sindssyge under kontrol.
Vurdering:
Lynch har udtalt, at denne serie bliver hans sidste bidrag til Buffyverset, og det er tydeligt, at han leger med mulighederne indenfor dette univers, og at han leger med figurerne og deres udvikling, og dette sker på den gode måde. Der er ekstremt meget fart over feltet, og der er endelig tale om en IDW-serie med kvaliteter igen.
Lynch og Urru er for alvor tilbage!
Hvis Drusillas ændrede adfærd er intentionel, så kan der blive tale om en perfekt serie.
#344 Slettet Bruger [2495802190] 14 år siden
Jeg har med min tilbagevenden som læser af IDWs Angel-/Spike-/Illyriaserier (som jeg virkelig krydser fingre for en forbedring af med Willinghams farvel) også modtaget denne særudgivelse.
Jeg har ikke set vildt meget frem til denne udgivelse, selvom jeg rigtigt godt har kunnet lide Byrnes Blood & Trenches og også godt kunne lide den første Angel vs. Frankenstein. Dette skyldes at styrken i den første vs. Frankenstein-historie var Byrnes grusomme og underholdende Angelus, der afholdte udgivelsen fra at blive en typisk 'vs.-historie'.
I denne omgang har Angel fået sin sjæl tilbage, og han støder på Frankensteins monster i et sindssygehospital, og herefter går den vilde kamp. Det var så den historie, der mest virker som om den er lavet, fordi det første nummer blev en succes.
Der er intet på hjerte, og det er en typisk Angel vs. bad guy-story. Forfærdelig er den ikke, og der er da også en interessant bifigur, men derudover er der intet at komme efter. Hvis man følger med i Angelserien og ikke kan overskue antallet af udgivelser, så er det denne udgivelse, man springer over (selvom den er bedre end Willinghams bud på en hovedserie).
#345 Slettet Bruger [2495802190] 14 år siden
I nummerets indledende scene angribes Angel af Twilight, der nu er personificeret i den Grif-agtige skikkelse, som Buffy tidligere har drømt om.
På samme tid begynder kampen om The Seed, idet dæmonhæren angriber og skader Dawn, sådan at Xander må følge hende væk fra kampzonen. Imens overbeviser Willow Buffy om, at de er nødt til at arbejde sammen med The Master, fordi de er afhængige af al den hjælp, de kan kan få.
Willow fortæller desuden gruppen, at hun måske kan bruge frøets magt til at jage alle dæmoner bort og gøre deres verden til et bedre sted. Endvidere opdager gruppen, at Buffys kræfter svigter, når hun er i nærheden af The Seed, sådan at hun end ikke er en trussel overfor The Master - Buffy må slås på afstand af frøet.
Andetsteds har Twilight besejret Angel, og gjort ham til sin slave, og om bord på Spikes rumskib stikker Warren, Amy og generalen af. Nede på jorden fortæller generalen Xander om, hvordan han kan standse al lidelsen og magiens magts, som hans venner er afhængige af - han kan ødelægge frøet.
Willow sværger troskab mod frøet og hendes øjne lyser rødt, alt imens Buffy angribes af Angel.
Vurdering:
Et stærkt nummer i mine øjne; handlingen bevæger sig fremad, og terningerne er kastet, sådan at finalen i de sidste to numre kan blive virkelig stærk.
På nuværende tidspunkt er det nok mest oplagt, at Xander er forræderen, men omvendt er det nok lidt for let at nå til den konklusion. Det kan vel mere eller mindre være hvem som helst, der er tæt på Buffy.
Jeg kan bedre købe, at Angel angriber Buffy under Twilights styring end på egen hånd, men en god portion af Sæson 9 vil komme til at gå ud på, at overbevise fans om, at Angel stadig har en plads i Buffys verden - han har lavet for mange utilgivelige gerninger i Sæson 8.
#346 loki 14 år siden
Ja ganske enig, men at han vil påtage sig rollen som Twilight til at starte med fordi det muligvis og eventuelt mindsker tabene, virker langt fra den person vi kender fra serien. Og at han nu er under Twilights kontrol er et meget billigt kneb/metode for at fremtvinge den episke slåskamp med Buffy.
#347 Slettet Bruger [2495802190] 14 år siden
Jeg håber at man vil dykke noget dybere ned i Angels motivation ifbm. Twilight i Season 9, men det regner jeg så også stærkt med at de gør, hvis de ønsker at folk stadig kan kunne relatere til og interessere sig for figuren.
#348 Slettet Bruger [2495802190] 14 år siden
Store spoilers!
Imens Slayerhæren er under massiv nedslagtning, begynder Willow at bruge magien fra The Seed of Wonder. På samme tid er det store opgør mellem Buffy og Angel/Twilight i fuld gang. Spike forsøger at hjælpe Buffy, men Angel tager fat i Spike og flyver ud i sollyset,
Angel: Spike. The sun hasn't set. Your story ends now
Xander begiver sig igen af af sted mod frøets lokalitet, og hans intentioner er formentligt at ødelægge det pga. hans snak med generalen i sidste nummer.
Willow begiver sig selvsikkert afsted for at bruge al sin egen og frøets magi på at standse nedslagtningen, mens Giles låner Buffy scythe fra Faith. Han skal bruge den til én gang for alle at stoppe kampen mellem Buffy og Angel.
I nærheden af frøet gør Angel det i farten af med The Master endnu engang, og mens kampen mellem Angel og Buffy fortsætter, mødes Xander og Giles, og Giles fortæller Xander, at han skal stikke af - Giles ved, hvad der skal til for at få Buffy til at foretage de ofre der skal til for at stoppe kampen.
Giles angriber Angel med scythen, og
Xander kommer frem til Buffy, der sammenbrudt og grædende ligger og vrider sig på gulvet ved siden af den ødelagte scythe. Forræderen er
Vurdering:
Et stærkt og meget handlingsfyldt nummer, der formår at være en værdig finale til en meget lang sæson. Jeg regner med at gennemgå sæsonen og komme med min endelige dom, når jeg får # 40 i mine hænder. Men det hele er meget, meget spændende og peger i retning af en meget anderledes Season 9 med et virkeligt stort potentiale, hvis man lærer af de fejl, som der er blevet begået i denne sæson.
Klimakset er meget typisk Whedon, og det kan både forstås positivt og negativt. Jeg elsker Whedons finaler, men efter alle de sæsoner og serier, så er de kaniner han trækker op af hatten sgu bare ikke så overraskende mere. De er blevet som en slags venner, som man truffet mange gange før og altid ved, at man nok skal se igen.
#349 loki 14 år siden
Tja... på trods af alt hvad der sker i dette nummer, så findes jeg mig temmelig distanceret fra handlingen. Det hele er forventelig kaotisk, og vi får den finale som der var lagt op til.
Den sæsons første ord: "The thing about changing the world... once you do it, the world's all different."
Den kyniske side af mig, har flere gange betragtet denne sætning som Whedon's fortrydelse/ærgrelse over tilstanden han skabte i slutningen af sæson 7 - hele sæson 8 virker på mange måder som en nedslagtning af den verden.
Hm.
Jeg mener; der er alt for mange slayers i verden og selvom buffy mange gange bliver fremhævet som Overslayeren, så er hun bare ikke så speciel mere. Og så er der Willow-uberwitch som gennem seriens 7 sæsoner, på mange måder blev mere interessant end Buffy.
Men med alle sæson 8's totalt overskruede kampe, nedslagtninger og krigsslag, så har vi jo snart fået dræbt hovedparten af alle disse slayers -- og Willow (og alle andre magikere) har mistet deres power, så nu er Buffy jo speciel igen...
Langt ude måske lol... men denne sæson fanger mig desværre overhovedet ikke. End ikke Giles's neck-snap:
Oh yeah, som jeg læste i en kommentar til afsnit 39:
Det vil være helt "genialt" hvis hun bare er forsvundet.. puff... så dør jeg af grin...
#350 Slettet Bruger [2495802190] 14 år siden
Spike, Beck og Betta George befinder sig stadig i Las Vegas, hvor pro-vamp-effekten for alvor er slået igennem. Trioen ser blandt andet en musikal, der får en dame til at udbryde: "Slayers are soldiers of dismay, destroying eternal love".
Beck: "Stupid pro-vamp nonsense. Thought we saw the last of it with that terrible reality show".
Udenfor ser trioen, at Wolfram and Hart er tilbage i en ny fancy kontorbygning, og firmaets sikkerhedspersonale angriber dem straks. De har dog ikke taget højde for Becks kræfter, og hun gør det af med dem alle.
Ud af aske træder Jeremy Johns, som var en del af Spikes After The Fall-gruppe, der er blevet en marionetdukke kontrolleret af Wolfram and Hart, for at firmaet kan komme til at tale med Spike, uden at yderligere medarbejdere bliver dræbt, og Spike må modvilligt følge efter ham og efterlade sine to venner, mens han gør det klart, at der er forstærkninger på vej.
Jeremy fører Spike frem til John, der er Drusillas elsker fra sidste nummer, og Wolfram and Hart foreslår Spike at indlede et samarbejde mod en værre ondskab, hvilket Spike blankt afslår.
John kan ikke styre sit had til Spike og angriber ham med et meget voldsomt skydevåben, men kampen bliver afbrudt, da Groo dukker op på sin drage.
Vurdering:
Et lidt mere stille nummer end det første, men det gør heller ikke noget; sidste nummer var virkelig hektisk. Wolfram and Harts nye ansigter i Spikeserien er interessante, og det er fedt at se Jeremy blive brugt igen. Jeg håber dog, at Beck og Betta George bliver brugt lidt mere i de næste numre, da Beck mest er eyecandy og fisken mest af alt er en pauseklovn i denne omgang. Og så er Groo tilbage, hvilket er lidt øv, da jeg aldrig har fundet hans figur sjov overhovedet, og rent faktisk jublede, da Illyria slog ham ihjel i After the Fall-historien.