Gravatar

#1 filmz-CAADK 18 år siden

Hey, jeg er lidt i 7 sind, da jeg i de sidste par dage har gået og overvejet om jeg skal sælge min dvdsamling allerede nu, for at få penge ud af den. Senest så jeg på den nye Blade Runner udgivelse, hvor priserne næsten er de samme. Hvad gør i? hvad syntes i jeg skal gøre?

Hvor billigt kan man få en Blu-Ray afspiller der ikke er en PS3?
Alfred: Know your limits, Master Wayne
Bruce: Batman has no limits
Gravatar

#2 filmz-Bruce 18 år siden

#1 Kommer helt an på dit "synsfelt". Med mindre du har eller vil få et HD TV på 40" eller derover, så mener jeg opskalerede dvd'ere er fint nok.

Jeg mener mellem 6-7K for en ordinær blu-ray afspiller her i landet. Så PS3'eren er stadig bedste blu-ray køb.
Wishlist hos Axelmusic: http://www.axelmusic.com/wishlist.php?uid=11140
Gravatar

#3 PredatorX 18 år siden

NU er der jo altså heller ikke samme forskel fra VHS til DVD som DVD til HD DVD/Blue Ray. Måske rent opløsnings mæssigt, men ikke i det store hele.
thecleansing.net : you call we kill
Gravatar

#4 elwood 18 år siden

Jeg beholder min dvd samling, og bander lidt for mig selv over regions kodning på dvd området ved min PS3 8-)

Har dog en løsning i fremtiden, hvis der kommer en god kombi afspiller, så vælger jeg nok en region A, og derved får jeg en Reg A afspiller og en der kan opskaler mine Reg 1 dvd'er.

Enten det eller en god HD-DVD afspiller der tager Reg 1, alt det haster dog ikke men det er min umiddelbare plan i fremtiden for at komme region restriktionerner til livs.
J. J: "This is one of my Favorite shots."
Tom Cruise: "I just love this scene, and the set"
Gravatar

#5 filmz-Kadann 18 år siden

#3 -

Både og.. først og fremmest kommer det jo an på ens udstyr. Selvom jeg "kun" har et 32" LCD-TV der kan vise 720p og et anlæg der kun kan afspille stereo, har jeg da været ret positivt overrasket hvor stor forskel jeg kan se og høre som det er nu.

Hvor DVD måske var lidt af en revolution når det kom til billedet, så mener jeg helt sikkert at HD har muligheden for samme revolution på lydsiden, selvom det selvfølgelig ikke er alle film der fuldt udnytter mulighederne.
http://www.modkraft.dk - http://www.ungeren.dk - http://www.christiania.org
Gravatar

#6 gi-jones 18 år siden

Det var jo bestemt heller ikke alle tv/anlæg der udnyttede DVD (og det er de sgu stadig ikke).
Gi' dog pengene til Afrika... De har mere brug for dem.
Gravatar

#7 PredatorX 18 år siden

#5

Jamen der ER da ogå stor forskel.. Men i de gamle dage, i VHS dagene, der kunne man jo ikke se en skid fordi det hele stod så sløret og uskarpt. Det er mere den forskel jeg mener, der ikke gør sig gældende nu.

Mht lyd kan du have ret, jeg har endnu ikke haft glæden af at høre forskellen...
thecleansing.net : you call we kill
Gravatar

#8 filmz-Kadann 18 år siden

#7 -

Arh, nu skal vi heller ikke gøre VHS værre end det er. Ligesom med DVD og HD, så drejer det sig jo om at have det rette udstyr.

En DVD ser jo også ret frygtelig ud på en DVD-afspiller til 200 kr., afspillet på et dårlig TV, hvor man har brugt den slags scartkabler man kan finde i Bilka til 5 kr. engang imellem.

En VHS ser ligeså frygtelig ud under lignende omstændigheder, men havde man et godt TV, en god video og ofrede penge på de rette kabler, så er VHS langtfra hvad du beskriver der. Selvfølgelig blev båndene slidt, men der skulle alligevel en ret stor gang afspilninger til, før det blev tydeligt.

Men jo, et VHS-bånd har helt sikkert skidt ud på movieboxen fra den lokale Q8-tank, specielt hvis det var en lejet film, og så afspillet på ens 10 år gamle konfirmations-TV, men det er jo heller ikke ligefrem optimale omstændigheder.
http://www.modkraft.dk - http://www.ungeren.dk - http://www.christiania.org
Gravatar

#9 PredatorX 18 år siden

#8

Hehehe det ved jeg sgu ikke havd jeg skal sige til.. Du har måske en smule ret, men nu købte jeg som regel mine film. Og jeg kan tydeligst huske at f.eks Raiders of the Lost Ark stod pisse godt på den version jeg optog fra Tv2, mens min original kopi så ud af bæ. Den var så også i 4:3 format, og det hjalp jo næppe heheh
thecleansing.net : you call we kill
Gravatar

#10 filmz-Kadann 18 år siden

#9 -

At du har været uheldig med købefilm, ændrer ikke på at jeg har ret i at det kommer an på udstyret.

Der er jo også talrige eksempler på dårlig DVD-udgivelser og der er endda allerede dukket nogle skidte HD-udgivelser op, men stadig, har man et fornuftigt anlæg at se tingene på, ser det også fornuftigt ud.

Jeg ser selv VHS-film hos mine forældre engang imellem, der har et ganske fornuftigt 28" Philips billedrørsfjernsyn, med en ret god Panasonic-video som de købte i dyre domme for nogle år siden - og ja, der er forskel på VHS og DVD, men man skal virkelig have fat i en frygtelig udgivelse eller et meget slidt bånd, før man oplever hvad du beskriver, bare på deres anlæg.
http://www.modkraft.dk - http://www.ungeren.dk - http://www.christiania.org

Skriv ny kommentar: