Gravatar

#1 MadMartigan 22 år siden

Hey!

Vil i tro det her
er pengene værd?

Grunden til jeg har valgt Elgiganten er at jeg også vil have dette TV og så er der nok mulighed for lidt rabat...

På Forhånd Tak...
I'm your huckleberry...
Gravatar

#2 filmz-Kadann 22 år siden

Udmildbart er Philips jo et godt mærke når det kommer til den slags, så jeg tror da helt sikkert at den er pengene værd.
http://www.modkraft.dk - http://www.ungeren.dk - http://www.christiania.org
Gravatar

#3 filmz-Crystalstar1200 22 år siden

Hey Back :)

Nu ved jeg ikke om du kun er til kode 2, for når du køber Philips DVD afspillere hos andre end fx Laserdisken leveres den udgave som kun kan afspille disse plader.

Med hensyn til TV'et syntes jeg, at du skal tage forbi og kigge på det før du bestemmer dig, for jeg har hørt mange, som ikke rigtig kan med 100 Hz fjernsyn. Leg med lidt med det :) Skru op/ned lyd/kontrast osv osv og se om du stadig kan lide billedet/lyden tag eventuelt en DVD du kender med, så du bedre kan bedømme om du får en bedre kvalitet end du har i forvejen, da 12.999 er mange penge, hvis du ikke rigtig er tilfreds.

Når du har besluttet dig, så sikre dig at du kan komme retur med det, hvis det alligevel ikke svare til dine forventninger når du kommer hjem i din egen stue.

Jeg er sikker på at du kan få rabat, specielt hvis du køber kontant.

Held og Lykke !

---------------------------------------

*** Den Som Elsker Meget - Udretter Meget ! ***
Gravatar

#4 MadMartigan 22 år siden

3#: Tusind Tak...

Hvad vil det sige med at hvis man køber DVD´en i Laserdisken...?

Hvad kan der være galt med 100 Hz?
I'm your huckleberry...
Gravatar

#5 filmz-Crystalstar1200 22 år siden

Ad DVD - Det er jo ikke tilladt med kodefri afspillere, så de fleste afspillere kan kun afspille kode 2 med mindre man laver et lille indgreb. Jeg nævnte Laserdisken, da de altid sælger afspillere, som kan afspille DVD fra alle regioner.

Ad TV/100 hz - Jeg har hørt en del sige, at billedet ser lidt sløret ud og kan virke tegnefilmsagtigt mv. så hvis du kun er vant til 50 Hz, kan det være at du ikke kan lide billedet, men døm selv.



---------------------------------------

*** Den Som Elsker Meget - Udretter Meget ! ***
Gravatar

#6 MadMartigan 22 år siden

Ok! Tak igen...

Hvad mener du med et lille indgreb, kan man få en forhandler til at kode dem om...?
I'm your huckleberry...
Gravatar

#7 Spanner 22 år siden

Enten skal man taste en bestemt kode ind med fjernbetjeningen, ellers skal der indopereres et lille stykke elektronik, der kan omgå kodebegrænsningen.

Forhandlerne laver sjældent dette indgreb selv, da de slipper for at skulle stå inde for deres garanti, hvis de lader én selv gøre det. Laserdisken har den service, at ikke bare gør de alle deres DVD maskiner kodefri - de overtager også garanti-ansvaret på dem efter indgrebet.
"You fuhl no man can kil me die no ay not man" - Erlingur666
"Do not talk to me about pork when we have a crisis on my hands!!" - Producerem
Gravatar

#8 filmz-Crystalstar1200 22 år siden

Hey igen igen !

Først undskyld at jeg svarer så sent, men min boss kom tilbage fra et møde med en masse opgaver :-/ så der har ikke være tid til så meget skriveri udenfor arbejdet.

Anyhow ... som Spanner skriver kan det ske på flere måder. Det vigtige er, at får man lavet et indgreb, så bortfalder garantien, med mindre man som sagt køber maskinen hos fx. Laserdisken eller Danmarks HiFi Klub, som stadig yder fuld garanti efter indgrebet.

---------------------------------------

*** Den Som Elsker Meget - Udretter Meget ! ***
Gravatar

#9 lagoni 22 år siden

Jeg synes at 100 Hz fjernsyn er ret gode, det tager lidt længere tid at skifte kanal end ved 'normale' fjernsyn, men man får et ret godt billede.
- Women remember, Steve. It's like they've got minds of their own.
Gravatar

#10 filmz-vassago 22 år siden

Jeg har en lille tilføjelse, en af mine kollegaer har arbejdet som tv-reperatør, og han fortæller at Philips næsten har verdensrekord i TV der går i stykker for garantien udløber - men også efter.

Skulle han 'skyde fra hoften' så ville han mene at Philips TV stod for 40-50% af de alvorlige reperationer - det er ret meget.
"For me, the cinema is not a slice of life, but a piece of cake" - A. Hitchcock

Skriv ny kommentar: