Gravatar

#1 mr gaijin 14 år siden

Her er en interessant artikel, der analyserer, hvor vores øjne kigger, når vi ser film.

Watching you watch THERE WILL BE BLOOD

Læg især mærke til videoen, hvor man via Eyelink 1000 eyetracker kan se, hvor publikum kigger i løbet af en scene fra "There Will Be Blood".

Det er interessant, hvor meget man faktisk kan styre publikums syn i en film, ved at placere ansigter, hænder, bevægelse med mere de rigtige steder. Og hvor mange detaljer, der kan være i en film, som man ikke lægger mærke til.
Happiness is not always the best way to be happy.
Gravatar

#2 MOVIE1000 14 år siden

Tak fordi du sendte det link, superfed artikel og interessante video klip, især den anden. Det er interesant at se at der er så stor lighed med hvor vi ser når vi ser film.
The earth is not a cold dead place, this is not a cold dead place.
Gravatar

#3 mr gaijin 14 år siden

MOVIE1000 (2) skrev:
Det er interesant at se at der er så stor lighed med hvor vi ser når vi ser film.


Lige præcis.

Jeg kan dog godt forestille mig, at nogle instruktører ikke formår at styre publikums blik i samme grad. Det kunne være sjovt at se samme test på actionsekvenserne i "Transformers 2" eller bare på en film, som de fleste finder dårlig.
Happiness is not always the best way to be happy.
Gravatar

#4 MOVIE1000 14 år siden

#3 jeg synes det kunne være morsomt at se det, på en Bounre film eller Qoantum of solace, i action scenerne det ville bare være rent kaos med øjnene, regner jeg med :)
The earth is not a cold dead place, this is not a cold dead place.
Gravatar

#5 Michael Andersen 14 år siden

mr gaijin (3) skrev:
Jeg kan dog godt forestille mig, at nogle instruktører ikke formår at styre publikums blik i samme grad


Det er vist derfor Michael Bay altid har babes med i sine film ;)
Smile, you son of a bitch!
Gravatar

#6 mr gaijin 14 år siden

#5 Good one :)
Happiness is not always the best way to be happy.
Gravatar

#7 MOVIE1000 14 år siden

Det kunne også være interessant at se det ved en pornofilm, hvad kigger seerne på, så kan de lave mere af det, måske :)
The earth is not a cold dead place, this is not a cold dead place.
Gravatar

#8 Thomsen 14 år siden

#1 - Tak for linket! Det var meget interessant. Jeg glemmer altid at følge med i hans blog.
... and in other news: grave robbers pry rifle from Charlton Hestons cold, dead hands.
Gravatar

#9 Bruce 14 år siden

Jeg kigger altid på underteksterne, når de kommer. Når de så er væk, så kigger jeg et sted på lærredet!

Første gang jeg så Casablanca i HD, vandrede mine øjne alle mulige steder hen, hvor de aldrig havde været før. På Rick's Café studerede jeg omgivelserne i detaljer. Publikum i baggrunden, røg fra cigaretter. Det er min oplevelse, at HD har skærpet mine sanser under filmsyn. Tidligere kiggede jeg på dem leverede dialogen og ellers der, hvor der var "action". Men med HD, så forsøger jeg at sanse hele billedet og lægge mærke til detaljer.
Alle har et fradrag, Helle hun har to ... Helle ... havets tournedos
Gravatar

#10 Broomie 14 år siden

Jeg har fået samme tendens som Bruce, når jeg sætter en BD på, og den vel at mærke er af høj kvalitet, formår jeg også at kigge rundt omkring, i stedet for bare at læse underteksterne og kigge op bagefter.

Skriv ny kommentar: