Gravatar

#1 jessup 19 år siden

Jeg læste en i en tråd som jeg ikke husker at nogle havde problemer med dvdimport.com - var det lange leveringstider? - film der blev sendt og aldrig kom frem?

Kort sagt er der dårlige erfaringer med forhandleren og bliver "for dyre" forsendelser fanget i tolden.

Jeg har fundet en række film som jeg gerne vil have nallerne i bla. en Criterion til 90 kr.
This is just until June
Gravatar

#2 filmz-Le Samouraï 19 år siden

Jeg ville holde mig langt fra dem. Det er de samme folk, der ejer DVDSoon, som er berygtede for at snuppe folks penge og kun sende varen i en tiendedel af handlerne. De billige priser er ren lokkemad. Det samme er det faktum, at de ofte ser ud til at have udgåede limited editions på lager. Læs evt. mere i tråden om DVDSoon i forhandlerforummet på dahf.dk.
Sidst set: The Black Pit of Dr. M 4/5 | SW: Ep. III 2/5 | Elephant 5/5 | Black Sunday (1960) 4/5
Gravatar

#3 jessup 19 år siden

Tak - brugte Soon meget for et par år siden og havde aldrig problemer med dem - købte mest 35-40 kr. film - men nu forstår jeg de er kørt af sporet - tjekker dahf.dk ud. - Tak
This is just until June
Gravatar

#4 jessup 19 år siden

Jeg tager sgu chansen med denne her om et par dage:

http://www.dvdimport.com/show-title-details.xml?ui...

De fleste problemer synes at være med den tidligere Soon med tabte rabatter. Lidt problemer med leveringstider hos Import.

Jeg vender tilbage med hvordan det gik.
This is just until June
Gravatar

#5 filmz-Le Samouraï 19 år siden

Det er godt nok også et super tilbud - og en rigtig god film! Ser frem til at høre, hvordan det går.
Sidst set: The Black Pit of Dr. M 4/5 | SW: Ep. III 2/5 | Elephant 5/5 | Black Sunday (1960) 4/5
Gravatar

#6 myggen 19 år siden

Jeg bestilte en boks den 26. maj, hvorefter de straks trak pengene (hvilket er stik imod deres egne og Visas betingelser). Efter at have skrevet til dem et hav af gange, fik jeg den 16.juni en mail om, at varen var afsendt. Jeg venter stadig (eller det gør jeg så ikke, jeg har i stedet bestilt boksen hos dvdpacific, og fik den 5 dage efter).

Jeg kan ikke andet et at anbefale folk at holde sig væk. Iflg. forummet på avforums.com, er jeg langt fra den eneste der venter forgæves. Ikke en eneste der kan melde om modtagne varer.
Kværulant extraordinaire
Gravatar

#7 filmz-Kadann 19 år siden

Husk endelig på at man kun har 60 dages indsigelsesret hos PBS, hvis man skal have annulleret en betaling, ifølge min bank.
http://www.modkraft.dk - http://www.ungeren.dk - http://www.christiania.org
Gravatar

#8 jessup 19 år siden

nu har jeg købt "Election" hos DVD import som prøveballon - koster 6 Cad $ -så det er ikke alverden jeg mister.
This is just until June
Gravatar

#9 JannikAnd 19 år siden

Jeg er hoppet ud i det med dig, jessup. Undersøgte lige sagen i den famøse "Er dvdimport.com faldet af på den?"-tråd", hvor Yoda måtte bukke under ofr et tilbud og dermed bestilte et par Remington Steele box-sets, der nåede hans adresse kort efter.

Det gav mig blod på tanden til at bestille Jules and Jim.
Gravatar

#10 filmz-Bruce 19 år siden

Spændt på at høre for mange af deres tilbud er for vilde. Classic Musicals from the Dream Factory til 33 canadiske dollars er vildt. Men man skal lige passe på, for det er P & S versionen, Pan og Scan. Det samme er "An American in Paris".
Wishlist hos Axelmusic: http://www.axelmusic.com/wishlist.php?uid=11140

Skriv ny kommentar: