"Noruwei no mori" ("Norwegian Wood") - Trần Anh Hùngs længe ventede filmatisering af Haruki Murakamis fine, skrøbelige og uimodståelige perle af en ungdomsroman. Pin Bing Lee står for billedsiden og Jonny Greenwood for musikken. http://www.sodapictures.com/norwegianwood/
"Loong Boonmee raleuk chat" ("Onkel Boonmee som kan huske sine tidligere liv") - Apichatpong Weerasethakuls Den Gyldne Palme-vinder* som skulle oprindeligt have fået premiere d. 4. november i indeværende år, men det blev ikke til noget, og der er pt. ikke fastsat en ny dato. http://www.sunrisefilm.dk/onkelboonmee.html *hvilket hverken pryder instruktørens eller filmens side på IMDB. Sløve padder!
"L'illusionniste" ("The Illusionist") - Legesyge Sylvain Chomets nyeste animationsfilm baseret på et manuskript af Jacques Tati og med en animeret udgave af komikeren i hovedrollen. http://www.sonyclassics.com/theillusionist/
Naturligvis skal de danske premierer på tre Studio Ghibli-film også nævnes: Hayao Miyazakis "Tenkû no shiro Rapyuta" ("Laputa: Castle in the Sky") & "Kaze no tani no Naushika" ("Nausicaä of the Valley of the Wind") samt Yoshifumi Kondos "Mimi wo sumaseba" ("Whisper of the Heart").
#12 Er det med sikkerhed, de tre Ghibli-film kommer i 2011? Så vidt jeg ved, er der stadig noget usikkerhed om det er 2011, eller om de måske bliver udskudt til 2012.
Afsindig Alsidige Anmeldelser af Anders - http://neranders.wordpress.com/
Jeg er desværre ikke så opfindsom (ellers er det bare fordi jeg er sløv), så alle de film jeg ser frem til er allerede nævnt:
Restless Black Swan Tree of Life
Og en æresplads til Norwegian Wood. Jeg er utroligt spændt på, hvor godt denne fortælling bliver oversat til film-mediet.
Men derudover synes jeg egentligt, at det ligner et ret spændende film-år, hvor også film som 127 Hours, True Grit, The Rum Diary, Paul og Melancholia helt sikkert skal ses.
#1 - Cool med nyt fra Wong Kar-Wai. Jeg er dog ikke specielt begejstret for Ashes of Time, men regner nu nok med at give den en chance igen inden alt for længe.
"Og hvem vil ikke gerne guffe Klaus Kinski??" - evermind
#13: Ja, der er pt. ikke fastsat nogen datoer, og det er aldrig godt at vide, hvad Camera Film finder på. Jeg regner dog med, at hvert fald "Laputa: Castle in the Sky" får premiere. Der er jo typisk mindst en Miyazaki-premiere om året. :)
#16 Det er også den side, jeg har benyttet mig af, når jeg har skulle holde mig opdateret om de tre film. Mener faktisk Nausicaä på et tidspunkt var sat til 2011 og vidst også en måned. De må hellere end gerne udgive en af de tre film i år, det skal bare ikke være i marts, april og maj, hvor jeg er i Dubai. Vil bryde psykisk sammen over at misse en af de film i biografen.
Afsindig Alsidige Anmeldelser af Anders - http://neranders.wordpress.com/
#1: Von Trier er virkelig en mand der burde lade sine film tale for sig, istedet for at han hele tiden skal presses ud i de her offentlige statements. Han lyder altid meget nervøs synes jeg.
"You can't please everybody. In fact sometimes I don't please anybody" - Oliver Stone
#19 Han er meget bevidst om, hvad der skal til for at få omtale til sine film. Det har han altid været. Og ja, filmene taler for sig selv. Det andet er ren cirkus, men han er lige så meget med på manegen som alle omkring ham.
#11 Sweetiebellefan 14 år siden
2. Paranormal Activity 3
3. Rio
#12 Highland Park 14 år siden
- Trần Anh Hùngs længe ventede filmatisering af Haruki Murakamis fine, skrøbelige og uimodståelige perle af en ungdomsroman. Pin Bing Lee står for billedsiden og Jonny Greenwood for musikken.
http://www.sodapictures.com/norwegianwood/
"Loong Boonmee raleuk chat" ("Onkel Boonmee som kan huske sine tidligere liv")
- Apichatpong Weerasethakuls Den Gyldne Palme-vinder* som skulle oprindeligt have fået premiere d. 4. november i indeværende år, men det blev ikke til noget, og der er pt. ikke fastsat en ny dato.
http://www.sunrisefilm.dk/onkelboonmee.html
*hvilket hverken pryder instruktørens eller filmens side på IMDB. Sløve padder!
"L'illusionniste" ("The Illusionist")
- Legesyge Sylvain Chomets nyeste animationsfilm baseret på et manuskript af Jacques Tati og med en animeret udgave af komikeren i hovedrollen.
http://www.sonyclassics.com/theillusionist/
Naturligvis skal de danske premierer på tre Studio Ghibli-film også nævnes:
Hayao Miyazakis "Tenkû no shiro Rapyuta" ("Laputa: Castle in the Sky") & "Kaze no tani no Naushika" ("Nausicaä of the Valley of the Wind") samt Yoshifumi Kondos "Mimi wo sumaseba" ("Whisper of the Heart").
#13 neran 14 år siden
#14 dyg 14 år siden
Restless
Black Swan
Tree of Life
Og en æresplads til Norwegian Wood. Jeg er utroligt spændt på, hvor godt denne fortælling bliver oversat til film-mediet.
Men derudover synes jeg egentligt, at det ligner et ret spændende film-år, hvor også film som 127 Hours, True Grit, The Rum Diary, Paul og Melancholia helt sikkert skal ses.
#1 - Cool med nyt fra Wong Kar-Wai. Jeg er dog ikke specielt begejstret for Ashes of Time, men regner nu nok med at give den en chance igen inden alt for længe.
#15 Sweetiebellefan 14 år siden
#16 Highland Park 14 år siden
Du kan følge med her:
http://www.camerafilm.dk/content.php?cnt=kommendef...
#17 Steffan Rasmussen 14 år siden
Den ser jeg også frem til.
Derudover (ud over de nævnte i tråden), så glæder jeg mig til Duncan Jones's opfølger til Moon, nemlig Source Code.
#18 neran 14 år siden
#19 Collateral 14 år siden
#20 mr gaijin 14 år siden