Gravatar

#1 Patriarch 20 år siden

Indspireret af tråden om genindspilninger kom jeg til at tænke på hvilken af slagsen ville få mig til at falde død om :)

Mit valg faldt på Godfather. Svært at forklare hvorfor egentlig, da det ikke er min yndlingsfilm (synes dog den er super). Der er bare noget ikonisk over den, og dens skuespillere.

Så... think hard... hvad er den film I aller mindst kunne forstille sig at nogen skulle genfilmatisere.
“Extraordinary claims require extraordinary evidence.”
Gravatar

#2 myggen 20 år siden

Jeg kan komme på en del, men de fleste af dem er allerede genindspillet.

Men hvad med 3xIndiana Jones ?
Kværulant extraordinaire
Gravatar

#3 davenport 20 år siden

Det kommer heldigvis aldrig på tale, men min værste frygt ville udfolde sig, hvis det drejede sig om mine to favoritter:

Aliens

Frago

Min fars fætter, har bare mødt John Williams! Æh, Bæh!!
Gravatar

#4 Spanner 20 år siden

Ja Indiana Jones med Orlando Bloom i hovedrollen ligger rimelig højt på listen.
"You fuhl no man can kil me die no ay not man" - Erlingur666
"Do not talk to me about pork when we have a crisis on my hands!!" - Producerem
Gravatar

#5 filmz-Bruce 20 år siden

Vertigo
Wishlist hos Axelmusic: http://www.axelmusic.com/wishlist.php?uid=11140
Gravatar

#6 bobber 20 år siden

A Clockwork Orange, med politisk korrekthed.
Don't Panic
Gravatar

#7 cyberzed 20 år siden

#4 Hvor han konstant skyder med bue & pil, og lige svinger et sværd en gang imellem...kan han egentligt se ubarberet ud som Harrison gør i filmene? Han har godt nok skæg i Kingdom of Heaven men det har han vel brugt et par år på at få :)
Toldberegneren: http://cyberzed.dk/told.html - I'm blogging this: http://cyberzed.dk/
Gravatar

#8 wiseguy 20 år siden

Jeg har et forslag, som sikkert kan få nogle af jer op af stolen :O)
Forleden da vi snakkede Star Wars derhjemme, sagde min kone følgende: "når de nu har lavet de nye film, så er de sku' da også nødt til at genindspille de gamle"
Hva' siger I så???? :O)
Just because the fucker's got a library card doesn't make him Yoda!
Gravatar

#9 myggen 20 år siden

Jeg tænkte også på det, men egentlig ville det ikke røre mig så meget. Jeg ved ikke hvorfor, for jeg er klart større Star Wars-fan end jeg er Indy-fan. Måske har jeg bare lettere ved at forestille mig det med Indy.
Kværulant extraordinaire
Gravatar

#10 lyspunkt 20 år siden

Jeg tror nok jeg nødig ville se genindspillinger af film, der har berørt mig, såsom Philadelphia, Shine eller Gandi. Jeg tror heller ikke på genindspillinger af Snehvide eller [/b]Bambi[/b] ville gå.
Men det kommer vel også lidt an på hvor tæt på originalen man går og hvad man så regner for en genindspilling. Last Man Standing og Reservoir Dogs er begge kraftigt inspireret af Kurosawa. Er det filmen, frame-for-frame, er det historien, fra første til sidste ord, eller er det blot plottet.

"Ud fra størrelsen på halen har vi beregnet, at dyret har været kæmpemæssigt" Prof. Martens - Reptilicus

Skriv ny kommentar: