#1 22 år siden

Jeg er stor fan af gysere og thrillere, og kunne godt tænke mig at høre, hvad folk synes om de ældre wes craven film, da jeg kun har set 'nightmare on elm street', 'people under the stairs', og 'shocker' samt 'scream'-serien.
Grunden er, at jeg har fundet et par billige craven film på axelmusic - men er de værd at købe, eller er de mere øvelsesværker end storværker? (drejer sig her om 'last house on the left', 'hills have eyes' og 'serpent and the rainbow').

hvad er jeres tanker om disse film?
Gravatar

#2 Captain Vallo 22 år siden

Serpent & the Rainbow er ganske udemærket. Det er dog IKKE en gyser, men et autentisk (?!?) drama, der omhandler virkelighedens voodoo og zombier. Har du interessen, er den værd at se.
Mht. Last House... og Hills..., så skal du nok være fan af billigt producerede 70'er gysere. Er du det, så er de begge lige sagen. Forventer du storstilede Hollywoodproduktioner, skal du nok kigge andetsteds.
Håber, du kan bruge rådet.
;o)
If there was a god
then why is my arse
the perfect height for kicking?

#3 22 år siden

er 'serpent and the rainbow' en rigtig dokumentar? altså ikke en 'blair witch'-dokumentar, men en rigtig dokumentar.... altså rigtig, ikke?
Gravatar

#4 El vez 22 år siden

Er det en rigtig ehh magasinpose dender ?

ja'a!

"I wonder if a little rum could get this back on its feet."

#5 22 år siden

:)
Gravatar

#6 Captain Vallo 22 år siden

#3
Nej, det er ikke en dokumentarfilm, men et drama. Bill Pullman spiller hovedrollen... så vidt jeg husker.

Note to self: Det' vist på tide, at finde den frem fra samlingen igen.
If there was a god
then why is my arse
the perfect height for kicking?

#7 22 år siden

ok - nu må vi se hvor meget pengepungen tillader...
tak for responsen
Gravatar

#8 Captain Vallo 22 år siden

No problem...
=O)
If there was a god
then why is my arse
the perfect height for kicking?

#9 22 år siden

"last house on..." er helt klart værd at eje, ikke mange film kan blamerer sig med titlen "verdens sygeste film"... den er virkelig vild... køb den!!!!
Gravatar

#10 filmz-Crystalstar1200 22 år siden

"Last House on the Left" og "Serpent and the Rainbow" hører så afgjort til hans bedste, men jeg mener nu stadig at den første "Nightmare on Elm Street" er hans bedste film til dato.
---------------------------------------

*** Den Som Elsker Meget - Udretter Meget ! ***

Skriv ny kommentar: