Marvel udvider endnu engang deres mørkere hjørne af universet. Jon Bernthal vender tilbage som Frank Castle i tv-specialen ‘One Last Kill’, der får premiere den 12. maj.

Udgivelsen kommer blot en uge efter finalen på sæson 2 af Daredevil: Born Again, hvilket tyder på en tæt sammenhæng mellem de to historier.

En fanfavorit vender tilbage

Jon Bernthal spillede første gang Punisher i sæson 2 af Daredevil tilbage i 2016, hvor han hurtigt blev en af de mest populære karakterer. Det førte til hans egen serie, The Punisher, som kørte i to sæsoner.

Nu er karakteren for alvor blevet en del af MCU igen efter sin optræden i Daredevil: Born Again, hvor han genforenes med Charlie Cox som Daredevil i kampen mod Kingpin.

Mørkere Marvel fortsætter

One Last Kill bliver en såkaldt Marvel Special Presentation – samme format som tidligere projekter som Werewolf by Night – og forventes at fortsætte den mere brutale og realistiske tone fra Daredevil-universet.

Specialen lander strategisk lige efter sæson 2-finalen af Daredevil: Born Again, som får premiere med nye afsnit fra marts.

Billede

Også på vej til det store lærred

Det stopper ikke her for Punisher. Jon Bernthal er også bekræftet til at medvirke i Spider-Man: Brand New Day, hvor han deler skærm med Tom Holland.

Dermed ser det ud til, at Marvel for alvor satser på at gøre Punisher til en fast del af deres nuværende univers.



Vis kommentarer (0)

Skriv ny kommentar: