SF Film har udsendt plakaten til den kommende danske eventyrfilm for børn, “Vølvens forbandelse”. Plakaten kan ses i fuld størrelse i galleriet sammen med billeder fra filmen.
I “Vølvens forbandelse” møder søskendeparret Valdemar og Sille fysikeren Benedict, hvorefter en spændende, men også farefuld rejse tilbage i Danmarkshistorien begynder. Det er nemlig lykkedes Benedict at opfinde en tidsmaskine, og ved at rejse tilbage i tiden skal børnene hjælpe Benedict med at få ophævet en forbandelse, han har fået kastet på sig af troldkvinden Vølven for flere hundrede år siden.
Filmen, der er instrueret af debutanten Mogens Hagedorn Christiansen og skrevet af Ina Bruhn, har bl.a. Kim Bodnia, Jakob Cedergren, Stine Stengade, Jonas Wandschneider og Clara Bahamondes på rollelisten.
Vølven slippes løs i danske biografer 27. marts.
#1 Mr.E 16 år siden
#2 squee 16 år siden
#3 Bohemian 16 år siden
http://img201.imageshack.us/my.php?image=lordofthe...
#4 MOVIE1000 16 år siden
tror at det bliver ret godt men kostumerne ser lidt genbrugs agtig ud
#5 filmz-Daelin 16 år siden
#6 filmz-smartin 16 år siden