Det velansete amerikanske filmsite Indiewire har gjort status og kåret de 50 bedste film de seneste fem år. Sammen med Lars von Trier (for “Melancholia”) og Thomas Vinterberg (for “Jagten”) har Nicolas Winding Refn fundet vej til listen.
Se også: Time Magazine kårer årets 10 bedste og værste film
Hans succesfulde krimidrama ”Drive” fra 2011 kører ind på en 49. plads over det indeværende årtis bedste film. Indiewire begrunder valget med følgende udtalelse:
”Grotesk vold blandes med en romantisk eventyrfortælling i en af de mest visuelt uforglemmelige film i mange år.”
På listen er også den dansk-producerede ”The Act of Killing”, der er instrueret af den dansk-bosiddende amerikaner Joshua Oppenheimer. Den ligger på en imponerende 4. plads og får følgende ord med på vejen:
”Blændende, episk og til tider næsten umulig at komme igennem. Det mest imponerende ved ‘The Act of Killing’ er, at den skaber en symfonisk helhed ud fra en kakafoni af grusomheder.”
På førstepladsen over de bedste film siden 2010 ligger Asghar Farhadis “Nader og Simin – en separation”. Du kan se hele listen på IndieWires hjemmeside.
#1 PukBak 10 år siden
#2 andreasbj 10 år siden
#3 cain 10 år siden
#4 Morten Vejlgaard Just 10 år siden
#5 Geekalot 10 år siden
#6 Silver666 10 år siden
#7 Mikkel Abel 10 år siden
Ellers er det godt nok også nogle fremragende film der ligger på listen - kan dog ikke forstå, at Dogtooth og Holy Motors ligger så højt.
#8 Zorgo12 10 år siden
Sikke en omgang sludder...
#9 cain 10 år siden
Nej det synes jeg faktisk. Eneste gode film Refn har lavet er P1
#10 Mr. Anderson 10 år siden