Robert Pattinson er klar til at trække i dragten igen – og hvis man skal tro stjernen selv, bliver ‘The Batman: Part II’ noget helt andet end forgængeren.

På den røde løber til filmen The Drama, hvor Pattinson spiller over for Zendaya, løftede skuespilleren en smule af sløret for den kommende DC-efterfølger.

“Manuskriptet er ekstraordinært. Jeg tror, det bliver en virkelig, virkelig speciel film – og meget anderledes,” fortæller Pattinson.

Han understreger samtidig, at instruktør Matt Reeves tør tage chancer med historien.

“Det bliver spændende at se, hvordan det lander. Den tager nogle virkelig store satsninger,” siger han.

Også Colin Farrell, der spiller Pingvinen i universet, er fuld af ros til manuskriptet. På podcasten Happy Sad Confused kaldte han det ligefrem et moderne mesterværk.

“Det er så intelligent, så dybt og detaljeret. Robert har en fantastisk rejse foran sig, som publikum kommer til at følge,” siger Farrell.

Optagelserne til The Batman Part II forventes at gå i gang til foråret, og filmen har premiere den 1. oktober 2027.

Samtidig går der rygter om nye navne på rollelisten. Scarlett Johansson skulle angiveligt være i spil til en rolle, mens Sebastian Stan også er i forhandlinger om at blive en del af DC-universet.



Vis kommentarer (0)

Skriv ny kommentar: