De fleste, der har set “The Hunger Games”, har næppe en positiv opfattelse af det vanvittige dødsspil, som udvalgte fra distrikterne skal udkæmpe imod hinanden ude i den vilde natur. Det afholder imidlertid ikke tv-stationen CBS fra et lave et reality-show baseret på “The Hunger Games”.
Se også: Første trailer: Revolutionen bryder ud i “Hunger Games: Mockingjay – Del 2″
I første omgang er der dog ingen, som skal dø i CBS’ kommende show med titlen “Hunted”. Men idéen er den samme. En almindelig, forsvarsløs person sendes alene på flugt, imens en gruppe trænede menneskejægere skal forsøge at fange vedkommende, imens det bliver vist på tv.
”Det kombinerer spændingen fra et krimidrama med konkurrenceelementet fra reality-serier sammen med nogle relevante sociale emner,” siger Glenn Geller fra CBS til Huffington Post.
Sidste del af “Hunger Games”-filmserien, “The Hunger Games: Mockingjay – Del 2”, får premiere i de danske biografer den 18. november 2015.
#1 zamm- 10 år siden
Men nu de er i gang, kan de så ikke gøre det med forbrydere, der alligevel er dødsdømt?! #jegvedjegersyg
#2 Gasivodo 10 år siden
Det skal bare lige krydres med en smule Battle Royale(2000) Så er den hjemme;-D
'Life of Brian'(1979) = fra dengang, man GODT måtte... :-(
#3 Bishop 10 år siden
Yes Yes! Smid de stupide tumper fra Paradise Hotel i en omgang Battleroyal i stedet, se det ville være godt TV. :)
#4 Snipp 10 år siden
#5 rauhe 10 år siden
#6 Pretty Ugly 10 år siden
http://www.imdb.com/title/tt1429752/
Kan ikke helt se koblingen til Hunger Games udover at det er go' omtale for CBS.
"Men idéen er den samme. En almindelig, forsvarsløs person sendes alene på flugt, imens en gruppe trænede menneskejægere skal forsøge at fange vedkommende, imens det bliver vist på tv." Øh nej?! Det er ikke den samme idé som i Hunger Games, hvor mange kæmper mod hinanden (mere eller mindre trænede og somme tider i midlertidige alliancer), og senere er en enkel karakter i fokus, men med et stor oprørsbevægelse i ryggen.
#7 Gasivodo 10 år siden
Og bogen er LANGT bedre end filmatiseringen.
OnTOP: Spørgsmålet er nok snare hvorvidt den gennemsnitlige young adult, er klar over eksistensen af gamle ting, som f.eks Running Man og battle Royale?
'Life of Brian'(1979) = fra dengang, man GODT måtte... :-(
#8 Buschaka 10 år siden