Da den første film på Pandora i forvejen fik en lang spilletid, blev omdiskuteret emne slettet – men nu vil Cameron afklare mystikken.
Pandora er blevet vendt og drejet i tre film, men der er stadig huller i historien, som de færreste egentlig har tænkt over. Og nu tyder noget på, at et af de største svar først kommer meget sent i Avatar-sagaen.
Publikum har efterhånden set lidt af hvert i Avatar, The Way of Water og Fire & Ash. Mirakelbørn, guder der findes i virkeligheden og mennesker, der hopper rundt i fremmede kroppe. Alligevel er der noget ret grundlæggende, der aldrig rigtigt er blevet forklaret: Hvor kommer Avatar-programmet egentlig fra?
Teknologien er jo hele omdrejningspunktet, men den er mest bare blevet accepteret uden de store spørgsmål.
En figur, der aldrig kom med
Forklaringen dukker op i bogen The Making of Avatar af Joe Fordham. Her løfter James Cameron lidt af sløret for noget, der oprindeligt var tænkt som en vigtig del af historien.
“Hvornår ankom Grace til Pandora? Hvem var hendes mentor? Hvordan endte hun med at arve Avatar-programmet? Jeg fandt på en baggrundshistorie om Grace og manden, hun erstattede, hendes mentor, grundlæggeren af Avatar-programmet, Brantley Giess,” forklarer Cameron.
Under omskrivninger i 2006 blev figuren Brantley Giess skåret helt ud af den første Avatar. Mange af replikkerne blev i stedet lagt over på Sigourney Weavers Grace Augustine, og historien blev gjort mere stram og enkel.
Ifølge bogen betyder det dog ikke, at Giess er væk for altid.
Planen er nemlig, at oprindelsen til Avatar-programmet og Giess’ rolle først bliver rullet ud i Avatar 4 og Avatar 5, hvis James Cameron får lov at færdiggøre serien.
Det gør de kommende film til noget mere end bare nye ture rundt på Pandora – snarere svar på spørgsmål, franchisen har haft hængende siden 2009.







