Filmen balancerer på kanten af det stupide og sublime, men heldigvis rammer den oftere plet, end den skyder over mål. Det skyldes især et par veloplagte præstationer fra de herrer Smith, Jones og Brolin, men samtidig kender instruktøren Barry Sonnenfeld også sin besøgstid, og det er befriende, at rumeventyret kun står på i halvanden time. Det nye eventyr med mændene i sort er hverken banebrydende eller mesterligt. Men det puster ikke blot kærkomment liv tilbage i actionkomedie-genren, som mere eller mindre har ligget død og begravet siden Mel Gibson klippede sit lange hår af. Den gør det med bravour.
#1 Batsy 13 år siden
#2 gladiator 13 år siden
#3 Kyllingebenet 13 år siden
#4 fc-andeby 13 år siden
Nogen der ved hvorfor Will smith har holdt en så lang pause i forhold til at lave film, den sidste film var vist fra 2008?
#5 JokerzReality 13 år siden
Han har måske haft for travlt med at skaffe hans børn så mange roller som muligt, i så mange film som muligt?
#6 fc-andeby 13 år siden
Haha, det har du sgu nok ret i:-)
#7 Sentrax 13 år siden
Måske jeg bare i en alder af 24 er blevet for gammel, men jeg synes godt nok at mange jokes faldt til jorden, samtidigt med at historien var rodet..
Josh Brolin spillede dog ret fint :)
#8 David Munch 13 år siden
Humoren er for letkøbt og plottet var lidt for roddet/mærkeligt.
#9 thomas040 13 år siden
#10 Riqon 13 år siden