Gravatar

#6671 Tenebrae 15 år siden

#6668:

Lovecraft claimed to be unhappy with the work, writing it only because he was being paid five dollars for each installment. Moreover, he disliked the requirement that each installment end with a cliffhanger, which was unlike his normal style. He also had to begin each installment with a recap of the previous episode.

http://en.wikipedia.org/wiki/Herbert_West--Reanima...
De Gnavne Filmnørder www.dgfn.dk / TheHorrorQuiz www.thehorrorquiz.com
Gravatar

#6672 Antlion 15 år siden

#6669:

"Jean-Luc Godard er den sidste overlevende af de fire filmkunstnere, der omkring 1960 skabte "Den ny bølge" i fransk film."

Allerede ved underrubrikken mister man lysten til at læse artiklen! Rivette var åbenbart ikke en del af det originale Cahiers du Cinéma?
Gravatar

#6673 Benway 15 år siden

#6672 Nej, den er grim. Besynderligt med sådan en fejl som sikkert kunne afklares med et enkelt opslag på nettet.
"Here I was born, and there I died. It was only a moment for you; you took no notice."
Gravatar

#6674 Bobby Singer 15 år siden

Juleferie 20/6

Det er kraftstejme på tide! Nu har jeg så også fri helt frem til den 3. januar. Så det bar' dæjlig! :D
Idjit
Gravatar

#6675 mr gaijin 15 år siden

Skeloboy (6646) skrev:
Jeg har altid rodet rundt i ligge/lægge også (har mange medfødte vestjyske sprogfejl), men tænker altid: passiv/aktiv, ligge/lægge og så går det meget fodt :)


"Ligger" er intransitivt. Det vil sige, at en sætning med "ligge" kan ikke have genstandsled/objekt. "Lægger" er transitivt, og der vil der eksplicit eller implicit være et genstandsled/objekt. Man lægger noget på en seng. Man ligger på en seng.
Happiness is not always the best way to be happy.
Gravatar

#6676 Thomsen 15 år siden

#6671 - Ah, interessant! Jeg tænkte nok, at den var skrevet til et magasin - netop fordi den indeholder det der resumé i hvert kapitel helt ulig hans sædvanlige skrivestil. Den fungerer dog ret godt, hvis man læser den med en lille pause mellem afsnittene.

#6670 - Shadow over Innsmouth er nok min favorit. Jeg læste første gang novellerne, da jeg fik Graftons Lovecraft-antologier i julegave af min mormor for mere end 20 år siden. Men mærkeligt nok så har jeg aldrig fået læst hans kortromaner før sidste år, hvor jeg endeligt tog mig sammen. Sikke et spild af tid! Ja, ikke romanerne, men at det tog mig så lang tid at få dem læst. At the Mountains of Madness og The Case of Charles Dexter Ward er klart blandt hans bedste historier efter min mening. Jeg tror næste, at jeg vil finde dem frem igen. :-)
... and in other news: grave robbers pry rifle from Charlton Hestons cold, dead hands.
Gravatar

#6677 misuma 15 år siden

Så blev Toy Story 3 på Bluray købt plus den tilhørende raket fra BB. Desuden røg julekalenderen Pagten på Bluray med. Det gav gevinst hjemme i snehytten 6/6

Selvom jeg stadig er i ny ud i de kulinariske udskejelser så blev min Spagetti Carbonara ganske vellykket. 6/6
Redrum Redrum Red...Rum Red...what?
Gravatar

#6678 neran 15 år siden

Varme nachos, kølig icetea og The Fountain = 6/6
Afsindig Alsidige Anmeldelser af Anders - http://neranders.wordpress.com/
Gravatar

#6679 frankdrebin 15 år siden

#6677 Kommer Toy Story 3 ikke først ud d. 5 dec?
Gravatar

#6680 rockysds 15 år siden

#6671 - The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world Jacques Rivette didn't exist.

For ja, som Antlion nævner, er det først og fremmest, at Jacques Rivette ikke er nævnt/eksisterer i teksten. Derudover mener jeg, den fejlkarakteriser store dele af Godards filmkatalog. Fra (om "Åndeløs": "Godard klipper aldeles vilkårligt.") og i afsnittet "Forholdet til kvinder" er teksten enten en ubrugelig hvidvaskning/ensidighed eller fejltolkning af proportioner.

Og så er det en artikel, der taler om Godards vitalitet i dag - ja, tak. Men så nævner den som eksempel hans æres-Oscar (uden kontekst), og den nyeste Godard-film, den refererer, er "Détective" fra 1985.

Dertil mangler der tydeligvis både faktatjek, korrekturlæsning og ordentlig sætningskonstruktioner.
There was no bullshit, no arty pretensions. "Doug," he'd say when we were doing Written on the Wind, "Give me some bosom."

Skriv ny kommentar: