Gravatar

#8531 Muldgraver 14 år siden

Skeloboy (8526) skrev:

Muldgraver (8522) skrev:
Netop dette punkt var, hvad som i sin tid forekom mig så latterligt.

Hvorfor er det latterligt, at man ikke abre må indtage hvad, man har lyst til? En dele love er jo trods alt til for at beskytte folk


Du er for kvik til at citere mig til en beskyldning som er ude af kontekst. Prøv at kigge på min post igen :) I øvrigt, hvad betyder "abre"?

Angående den øvrige snak om misbrug vs. kontrol er jeg ganske enig med Antlion. Selvom alkohol og sukker, foruden energi og mennesker, i Vesten misbruges i uhørt grad, ser jeg ikke nogen rimelighed i at jeg ikke skal have lov til at købe nogle for mig velsmagende øl eller god chokolade. Jeg ser heller ingen rimelighed i at jeg ikke må købe visse arter af kaktus, eller hampplanter for den sags skyld, og dyrke dem i mit hjem.

Hvorfor er det velanset i nogle tilfælde at indlede heftig selvdestruktion hvis man bare benytter sig af alkohol, mens med andre giftstoffer anses man for kriminel?

Men jeg ved også godt, at grunden til jeg på nogle punkter føler mig indespærret i dette samfund, simpelthen er fordi min dannelse er anderledes end lovinstansernes. Jeg er ikke selv "misbruger", jeg er ganske kedelig også hvad det angår, men den mangel på solidaritet og individuel forståelse som føromtalte love repræsenterer, støder mig og demotiverer mig alligevel som borger og individ, fordi det på sigt gør vores samfund stadigt mere a'la det af Orwell i 1984 beskrevne. Ensporede og passionsløse mennesker er resultatet. Efter min mening.
"Mørk ånde i det grønne krat." G. Trakl
Gravatar

#8532 Bobby Singer 14 år siden

Påskeferie - 20/6

Den er virkelig tiltrængt, egentlig ikke fordi jeg får så meget tid til at slappe af, men jeg har et ton af forskellige ting jeg skal have orden i og nu har jeg endelig tiden til det. Måske ikke ligefrem det mest spændende, men det skal jo laves.
Idjit
Gravatar

#8533 Ericmase 14 år siden

SAMCRO (8532) skrev:
Påskeferie - 20/6


Hellere 23/6 nu hvor jeg har set "The Number 23" ;)
The Movie Nerd is here...
Gravatar

#8534 Bruce 14 år siden

Bjørn Lomborg sparker røv med no bullshit i Letterman Show:



6/6
Alle har et fradrag, Helle hun har to ... Helle ... havets tournedos
Gravatar

#8535 Bruce 14 år siden

ENDNU BEDRE:

Ricky Gervais i Letterman samme aften. Fantastisk interview :D



7/6
Alle har et fradrag, Helle hun har to ... Helle ... havets tournedos
Gravatar

#8536 Collateral 14 år siden

Tillykke til Chaplin! 6/6 (Hvis det giver mening at give en fødselsdag for en død mand karakter)
"You can't please everybody. In fact sometimes I don't please anybody" - Oliver Stone
Gravatar

#8537 Collateral 14 år siden

Om ikke andet kan jeg synes godt om dette, en smuk lille tekst om Chaplin skrevet af Roger Ebert. 6/6
"You can't please everybody. In fact sometimes I don't please anybody" - Oliver Stone
Gravatar

#8538 Bruce 14 år siden

#8537 Smukt! Det er Eberts største force som anmelder. At kunne overlevere sådanne oplevelser, så man må kæmpe imod at knibe en tåre. Jeg stemmer i med 6/6! Tak for linket!
Alle har et fradrag, Helle hun har to ... Helle ... havets tournedos
Gravatar

#8539 Collateral 14 år siden

#8538: Jeg var også dybt rørt. Og det var så lidt :)
"You can't please everybody. In fact sometimes I don't please anybody" - Oliver Stone
Gravatar

#8540 Slettet Bruger [183270890] 14 år siden

Jeg har lige set et gammelt afsnit af Ebert & Siskel. Helt præcist tilbage fra 1976. Det er ret sjovt at se disse udsendelser. Både fordi de hyggelige, men også for at se anmeldelser fra perioden.

http://www.brianorndorf.com/2011/04/saturdays-with...
Wisdom's a gift, but you'd trade it for youth.

Skriv ny kommentar: