Gravatar

#18241 Skeloboy 15 år siden

#18236 - jojo...men hvis hun nu alligevel skulle der forbi...;)
Gravatar

#18242 filmz-Utyske 15 år siden

Jeg har lige opdaget at Danmark skal møde USA i VM i ishockey i eftermiddag og det vises på TV2 Sport - det skal jeg da se. :D
De har ikke opfundet mange skarpe knive.. i skuffen og så er de jo ikke særlig stærke. De er skæve og vinde.. af fuld.
Gravatar

#18243 Skeloboy 15 år siden

Er helt alene på kontoret...så drikker sodavand, spiser chips og hører musik, mens jeg tænker...og laver lidt arbejde...:9
Gravatar

#18244 Skeloboy 15 år siden

Har hele tiden synes det var ok, jeg ikke skulle med til EXPO 2010 i Shanghai...men efter at have læst om, hvordan det går for den odenseanske pavillon, så synes jeg det er vildt irriterende nu :)

Som den eneste, der er med i projektet, skal jeg ikke derned på noget tidspunkt(lige udover en studenter medhjælper, der er ansat 10 timer om ugen).

Odenses pavillon er mere besøgt end Shanghais, f.eks...og Odense har levende guider med, som er et kæmpehit...aargh, jeg vil til Shanghai..!
Gravatar

#18245 Highland Park 15 år siden

#18240: Den skal bare gå igennem. Det er godt, at du pressede hende, for med så store problemer og smerter bør det afgjort undersøges til bunds.

#18244: Arh, det er nu også resten af Danmarks pavillon. ;)
Havfruen i Kina er et arkitektonisk mesterværk
Danmarks pavillon skærer gennem alle verdensudstillingens luftige påstande om gode byer.

Danmarks pavillon er blevet et af de helt store hit på verdensudstillingen i Shanghai. Over halvtredstusinde kinesere har de første tre dage stået i timelange køer for at blive lukket ind i pavillonen, der kan klare omkring tusind besøgende i timen.

Det er sgu godt gået af Bjarke Ingels og resten af BIG. Hvis bare jeg dog havde mulighed for at udforske pavillonen på egen hånd.

En lille reportage derfra:
Den lille havfrue bader sig i blitzlys
... as surely as there's a mouse behind your ear.
Gravatar

#18246 Skeloboy 15 år siden

#18245 - men nu ved jeg ikke så meget om Danmarks pavillon som om Odenses pavillon ;)

Odense har en for sig selv.

Men ja, det er sgu godt gået. Det er også en af de få bygninger, der faktisk er flotte. Damn, der er nogle grimme klodser imellem.
Gravatar

#18247 Highland Park 15 år siden

Okay, det vidste jeg godt nok ikke. Hvordan ser den ud?
Jeg kan selvfølgelig også bare slå det op... men ak, jeg er mandagsdvask.
... as surely as there's a mouse behind your ear.
Gravatar

#18248 filmz-jonasgr 15 år siden

Jeg har lige set en dokumentar på DR om udkantsdanmark. Helt specifikt handlede det om øen Mors. For mig er det interessant, da jeg boede de første fire år af mit liv på den ø og min far har arbejdet på øen hele livet.

En sørgelig ø, hvor folk flytter fra byen og dem der flytter dertil er sociale nomader som bliver tilbudt faldefærdige huse som ikke er egnet at bo i. Noget som der er personer der spekulerer i ved at købe husene på tvangsauktion og leje dem billigt ud.

Nu er der i det mindste kommet lidt fokus på det inde fra Christiansborg, hvilket altid er noget.
"I was afraid, I'd eat your brains
'Cause I'm evil"
Gravatar

#18249 Skeloboy 15 år siden

#18247 - der er to sider...en engelsk/kinesisk: www.expo.odense.dk og en dansk: www.odense.dk/expo

Der er der masser af billeder. Den handler om lidt det samme som den danske, men ligger et helt andet sted. I noget der hedder Urban Best Practice Area, hvor der ligger 50 andre byer. Og så links til lidt artikler da :)

Gravatar

#18250 Highland Park 15 år siden

Tak - det ser ret spændende ud.
... as surely as there's a mouse behind your ear.

Skriv ny kommentar: