Gravatar

#151 dyg 18 år siden

#149 - Jeg betaler det hun gør sig fortjent til. Men man kan jo få SU under praktikophold, så hun skal nok klare sig :)
"Og hvem vil ikke gerne guffe Klaus Kinski??" - evermind
Gravatar

#152 lagoni 18 år siden

#148 - tak :) Jeg snakkede lige med vores underviser i dag, sidste år kom ca halvdelen af holdet i praktik, mens resten skulle lave en større opgave i de 6 uger. Det er lige før jeg kunne finde på at tage dig op på tilbuddet, jeg vil lave næsten alt andet end endnu en universitetsopgave. Og ja, jeg får SU i de 6 uger :)

Men hvis nogen mangler en studerende til noget formidlingsrelateret fra 1. februar og 6 uger frem, så sig bare til :)
- Women remember, Steve. It's like they've got minds of their own.
Gravatar

#153 filmz-Crystalstar1200 18 år siden

# 152 Kunne du sende lidt mere om hvad du kan lave for det kan være jeg kender andre der måske også kunne bruger dig ???
---------------------------------------

*** Den Som Elsker Meget - Udretter Meget ! ***
Gravatar

#154 lagoni 18 år siden

Jeg skriver det bare her, kan være andre tilfældigvis fandt det brugbart :)

Nu har jeg desværre kun haft en enkelt måned på mit sidefag, som skal i praktik i - litteratur & formidling. I kraft af mit hovedfag engelsk kan jeg selvfølgelig, ja, engelsk og så mange af de værktøjer man nu lærer på universitetet, bl.a. strukturering af en opgave, fortolkning og skriftlig formidling. På litteratur & formidling arbejder vi med både skriftlig og mundtlig formidling og så bogens historie - derfor ville et forlag jo være det oplagte at søge ved, men mine forcer ligger specielt indenfor den skriftlige formidling, der fx kunne udmunde i noget arbejde med brochurer og anden formidling, men gennem mit arbejde med markedsanalyse er mundtlig formidling også noget jeg ville kunne arbejde med.

Måske ikke så præcist, men er ved at arbejde lidt på ansøgninger, så de næste par dage går med at præcisere det :)
- Women remember, Steve. It's like they've got minds of their own.
Gravatar

#155 cyberzed 18 år siden

#152 Formidlingsrelateret...aviser? oversætter af artikler?
Toldberegneren: http://cyberzed.dk/told.html - I'm blogging this: http://cyberzed.dk/
Gravatar

#156 lagoni 18 år siden

Oversættelse er klart noget der har min interesse, men gerne kombineret med ja, fx avisarbejde. Mange der søger desværre nok mest journaliststuderende, men så må jeg bare til at sælge mig selv godt (på den ikke-skumle måde...)
- Women remember, Steve. It's like they've got minds of their own.
Gravatar

#157 filmz-Crystalstar1200 18 år siden

# 156 Ok vender lige tilbage. Sender lige en mail rundt til mine kontakter.
---------------------------------------

*** Den Som Elsker Meget - Udretter Meget ! ***
Gravatar

#158 lagoni 18 år siden

Det er virkelig flinkt af dig, takker :)

Lige nu er jeg ved at forsøge at få fat i Kontakt Mellem Mennesker og høre om de kan bruge en som mig, det lyder som et interessant sted.
- Women remember, Steve. It's like they've got minds of their own.
Gravatar

#159 filmz-Bruce 18 år siden

DAMN hvor jeg hader at søge på tråde ud fra en filmtitel, som indgår i bedste film tråden, hvor der vel nu er +10000 linier, med 2001.

Nå så skriver jeg her!!!

2001 DVD anmeldelse, den nye udgave

Med de billeder i DVD kvalitet, kan jeg simpelthen ikke glæde mig nok til HD udgaven!!!
Wishlist hos Axelmusic: http://www.axelmusic.com/wishlist.php?uid=11140
Gravatar

#160 filmz-Crystalstar1200 18 år siden

# 158 Så lidt - I mellemtiden gør lige en CV og et par linier klar om dig selv, hvor du ønsker praktiksted (geografisk), hvis de beder om det.
---------------------------------------

*** Den Som Elsker Meget - Udretter Meget ! ***

Skriv ny kommentar: