synes vi behøver en fodbold tråd her da den gamle er rimelig væk.
bare snak alt fodbold her, den her tråd er ikke kun forbeholdt CL, SAS; Premiere League, nope it is free for all!
og... lad mig da åbne op for en god debat.
ja som FCK fan hygger jeg mig rigtig meget for tiden.
i Champions League og nr 1 i Sas ligaen. godt være vi havde en pinlig kamp mod Celtic, men face it vi er hvor vi skal være og vores værste kritikere og rivaler, Brøndby, er der ikke. de er ikke en gang i UEFA Cuppen.
glæder mig til på søndag. der skulle Berglund gerne få gang i mål scoringen igen....
Tjo, ligesom dig Martindan fryder jeg mig over Chelseas førsteplads i deres CL-gruppe :-) Kunne være fedt, hvis de blev nummer ét i gruppen i år. Og Eto'o er ude i tre måneder, så han kommer til at misse begge Chelsea-opgør, hvilket jo heller ikke er en helt skidt nyhed for os :-) her skal jeg naturligvis pointere, at jeg ikke fryder mig over Eto'os skade - han er en ganske sympatisk herre - men det gør jo en Chelsea-sejr en anelse lettere, selvom en sejr jo naturligvis allerede var en garanti ;-)
Jeg nyder i høj grad at se fodbold på tv ... især for øjeblikket hvor FCK er med i Champions League. Jeg betegner ikke mig selv som fan af noget hold, men jeg holder med FCK i Champions League - det er klart.
Når det så er sagt, så synes jeg, at FCK's taktik, som den er kommet til udtryk indtil nu, er lidt forfejlet. Der er for meget fedtspil. Jeg ved godt, at det er en kæmpe opgave, de er kommet på og at de er underdogs osv., men jeg ville ønske de i højere grad gik ind til kampene med et mere indædt ønske om, tro på og vilje til at ville vinde. I hvert fald når det drejer sig om kampene mod Celtic (hjemme og ude) og mod Benfica (hjemme) bør de spille langt mere offensivt efter min ringe mening.
Det kan da godt være, at de så løber risikoen for en ordentlig lussing, men så har de da i det mindste forsøgt ... og det ville jeg have respekt for.
Skulle de nu ende turneringen med nogle pæne nederlag og acceptable uafgjorte og eventuelt unden overhovedet at have scoret et eneste mål ... ja, så ville jeg virkelig ærge mig over, at de ikke kastede alt ind og bare kæmpede røven ud af bukserne. Fodbold handler for mig også om lidenskab og om mod til at turde satse hele butikken ... og det har FCK ikke leveret indtil nu.
There are two types of people that I can't stand in this world. People who are insensitive of other people's culture, and the Dutch
Chelsea ligger da nr.1... også i premier League mener jeg :)
hvordan kunne jeg glemme at nævne det...
og det er så vigtigt Eto'o er skadet.... mener, ja det er synd for ham, men han er pt. Barca= rival, så jeg fryder mig heller ikke men glæder mig da over det. ikke at det skal forstås som fryd og hån.
i år kommer hævnen min gode mand. i år kommer den. (rent faktisk var det jo faktisk Barcas revanche fra forrige år. så alt i alt må vi sige den står 1-1, og i år må være ren tavle)
to gange sejr over Barca ville sætte tingene på plads (sjovt i Barca hader man Chelsea ligeså meget som Real)
og sejt Drogba har taget sig sammen efter Sheva's ankomst.
Ja, det er en fryd at se Drogba klare sig så godt. Manden har aldrig været bedre. Det var nu ikke det første man tænkte, der ville ske, efter Shevchenkos ankomst :-)
Og så længe vi ikke har nogle Barcelona-elskende dommere ligesom sidste år (hvilket ikke bare er inuendo, den ene af dommerne fra det første opgør sidste sæson blev senere hen smidt ud af finalen, fordi han blev fotograferet iført en Barcelona-trøje), så skal vi nok tæske dem sønder og sammen. Altså, fodboldmæssigt :-) Men jeg har lidt bange anelser mht. Boulahrouz... der er sgu altid én i de opgør, som får rødt kort. Drogba, Del Horno, og jeg har en formodning om, at "kannibalen" får et kort i år :-) Men altså, det kan jo egentlig også være ligemeget. Under alle omstændigheder vinder vi begge kampe i år, hvilket vi også ville have gjort forrige år, hvis Anders ikke havet været lige lovlig Frisk :-)
Er der for øvrigt andre, der er fulgt med i "skandalen" i England. Nu har FA endnu engang forlangt beviser på de "konklusioner", som BBC nåede frem til i deres dokumentar. Det er tredje gang. Det begynder at lugte mere og mere af sensationsjournalistik, men der skal naturligvis tages godt af alle brud på reglerne - selv hr. Arnesen :-)
Nu ved jeg godt at flere sikkert vil reagere på dette indlæg, eftersom der nærmest er gået patriotisme i at holde med FCK. Men når jeg år efter år følger CL, er det for mit vedkommende underordnet om der er danske hold i turneringen. CL er top of the pops, det ér FCK ikke. Derfor gad jeg hellere se kampene med Man U. end med FCK (kampene mellem Man U. og FCK kunne dog være meget griner :) ), hvis det endeligt skulle være fra dén gruppe. Selvfølgeligt vises kampene fordi der er et dansk hold med, men underholdende og opvisningsbold er det sgu ikke.
Jeg mener virkeligt at FCK har spillet ganske forfærdeligt og deciederet kedeligt, hvilket til dels kan undskyldes med at de har nerver på. Jeg synes nu også det er fordi de simpelthen ikke har kvaliteterne til CL i truppen - sjældent har jeg set så ineffektiv og mangelfuld en offensiv i europæisk sammenhæng, som den FCK har disket op med. Som har jeg været inde på i en tidligere tråd, kommer manglen på indkøb plus skader i truppen til at betyde de ikke kommer langt (eller længere end gruppespillet that is) i CL. Faktisk synes jeg udsigterne til UEFA Cup'en også ser noget broget ud, men håber da FCK får tilkæmpet sig en plads om ikke andet.
Når alt det er sagt synes jeg da det er fint for dansk bold, at FCK er i CL. Mine arme har dog aldrig være oppe, da jeg forventer kampe af absolut højeste niveau og det kan FCK pt slet ikke leverer.
#6: Gud hvor er jeg enig, og så alligevel ikke. Det er nogenlunde lige så spændende at FCK i CL, som det er at studere fluesvampe ude i skoven. Men egentlig kan jeg ikke se nogen fordel ved at de er i med i CL. De har ikke kvaliteterne og vil ikke have en jordisk chance for at vinde CL med mindre samtlige hold havde maveonde. Men bevares naturligvis får FCK noget ud af det. De får en lille smule erfaring og så tjener de en hulens masse penge, som de så kan købe nogle nye spillere for, hvor en af dem med garanti vil være en svensker. Alt i alt vil det betyde at FCK vil blive endnu stærkere, hvilket betyder at spændingen bliver trukket ud af den danske superliga og gøre denne endnu mere kedelig end den allerede er.
Hvad angår de kære Chelsea fans herinde på forumet, som mener at alt fra vor herre og til de enkelte dommere er skyld i, at Chelsea ikke har vundet de to foregående år, må jeg desværre fortælle dem, at de tager fejl. Chelsea er et godt hold, et rigtig godt hold endda. Og når de spiller imod de rigtige hold kan de også spille enormt underholdende fodbold. I 2005 syntes jeg at Chelsea fortjente at vinde CL. Og det var også I 2005 at jeg så en af de mest spændende og underholdende fodboldkamp i mit liv, da Chelsea i returkampen slog Barcelona ud og det var selvom jeg kendte resultatet på forhånd.
Sidste år, eller rettere sidste sæson, der fortjente Barcelona at vinde. De havde spillet bedst og mest underholdende fodbold igennem hele turneringen og da de slog Chelsea ud var det ikke fordi dommeren var imod de arme Chelsea spillere. Det var fordi at Barcelona var det bedste hold. Selv Murinho sagde at de tabte til et bedre hold.
Nu har Chelsea chancen for at slå Barcelona eftersom Eto'o ikke er med, hvilket jeg iøvrigt finder enormt ironisk, da de åbenbart så ikke kunne have slået dem hvis Eto'o havde været med.
Så! Nu bliver der med sikkerhed ballade over mine udtalelser og jeg får et par FCK-fans samt alle fire danske chelsea fans på nakken.
Sidste år, eller rettere sidste sæson, der fortjente Barcelona at vinde. De havde spillet bedst og mest underholdende fodbold igennem hele turneringen og da de slog Chelsea ud var det ikke fordi dommeren var imod de arme Chelsea spillere. Det var fordi at Barcelona var det bedste hold. Selv Murinho sagde at de tabte til et bedre hold.
Barcelona spillede godt mod Chelsea, og de var muligvis også det hold, der fortjente mest at vinde sidste år (selvom de var forfærdelige mod Milan i semi-finalen og i dvale de første 70 minutter i finalen). John Terry mente, at de var verdens bedste klubhold, mens jeg dog ikke mindes Mourinhos udtalelse om, at Barcelona var et bedre hold :-) Jeg kan dog huske hans fine pointe, at Barcelona ikke kunne slå Chelsea, når de havde 11 mænd på banen. Og det var netop min tidligere pointe.
Dommere begår fejl i alle mulige kampe, og Chelsea - ligesom andre hold - har både oplevet for hårde domme og har fået en tand for lang snor. Men det røde kort til Del Horno i det første opgør mellem de to klubber sidste år var uberettiget (karantænestraffen til Del Horno blev også stærkt nedsat af FIFA efter at have gransket replays) og kostede dem reelt kampen. Og - som sagt - kom der her senere konkrete beviser for, at netop de dommere (i hvert fald den ene) var Barcelona-tilhænger :-) Og det er efterhånden blevet en lidt trættende tradition, at høre folk kalde Chelsea-fans paranoide så snart den mindste mulighed indfinder sig.
Nu har Chelsea chancen for at slå Barcelona eftersom Eto'o ikke er med, hvilket jeg iøvrigt finder enormt ironisk, da de åbenbart så ikke kunne have slået dem hvis Eto'o havde været med.
Enormt ironisk? Hvorfor? Og hvorfor skulle Chelsea ikke have kunnet slå dem, hvis Eto'o havde været med? Det er jo nærmest umuligt at sige... Så kan man jo ligeså godt sige, at Chelsea vil få en klar sejr, fordi de fik en god sejr (javist, på hjemmebane) på 2-0 over Werder Bremen, som var MEGET tæt på at vinde over Barcelona.
#7 Jeg er hverken Chelsea eller FCK fan, mere en fan af the game itself. :) Håber dog på at Lyon render med pokalen i år, uden at jeg er fan af dem. De fortjener at få kronet deres fremragende og stabile spil gennem de sidste mange sæsoner.
Enig er jeg i dig med at Barcelona fortjente at vinde sidste år, men efter kampen mod Werder Bremen ligner de ikke de naturlige vindere fra start. Hvis man skal tage de få kampe og stille prognose ud fra dem, ligner Chelsea (lige nu) mere en CL vinder end Barcelona. Men alle ved at intet er afgjort før sidste fløjt i fodbold - og kampene mellem Barcelona og Chelsea bliver blandt de mest interessante at følge.
#1 Martindan 19 år siden
synes vi behøver en fodbold tråd her da den gamle er rimelig væk.
bare snak alt fodbold her, den her tråd er ikke kun forbeholdt CL, SAS; Premiere League, nope it is free for all!
og... lad mig da åbne op for en god debat.
ja som FCK fan hygger jeg mig rigtig meget for tiden.
i Champions League og nr 1 i Sas ligaen. godt være vi havde en pinlig kamp mod Celtic, men face it vi er hvor vi skal være og vores værste kritikere og rivaler, Brøndby, er der ikke. de er ikke en gang i UEFA Cuppen.
glæder mig til på søndag. der skulle Berglund gerne få gang i mål scoringen igen....
#2 The Insider 19 år siden
#3 filmfan 19 år siden
Når det så er sagt, så synes jeg, at FCK's taktik, som den er kommet til udtryk indtil nu, er lidt forfejlet. Der er for meget fedtspil. Jeg ved godt, at det er en kæmpe opgave, de er kommet på og at de er underdogs osv., men jeg ville ønske de i højere grad gik ind til kampene med et mere indædt ønske om, tro på og vilje til at ville vinde. I hvert fald når det drejer sig om kampene mod Celtic (hjemme og ude) og mod Benfica (hjemme) bør de spille langt mere offensivt efter min ringe mening.
Det kan da godt være, at de så løber risikoen for en ordentlig lussing, men så har de da i det mindste forsøgt ... og det ville jeg have respekt for.
Skulle de nu ende turneringen med nogle pæne nederlag og acceptable uafgjorte og eventuelt unden overhovedet at have scoret et eneste mål ... ja, så ville jeg virkelig ærge mig over, at de ikke kastede alt ind og bare kæmpede røven ud af bukserne. Fodbold handler for mig også om lidenskab og om mod til at turde satse hele butikken ... og det har FCK ikke leveret indtil nu.
#4 Martindan 19 år siden
Chelsea ligger da nr.1... også i premier League mener jeg :)
hvordan kunne jeg glemme at nævne det...
og det er så vigtigt Eto'o er skadet.... mener, ja det er synd for ham, men han er pt. Barca= rival, så jeg fryder mig heller ikke men glæder mig da over det. ikke at det skal forstås som fryd og hån.
i år kommer hævnen min gode mand. i år kommer den. (rent faktisk var det jo faktisk Barcas revanche fra forrige år. så alt i alt må vi sige den står 1-1, og i år må være ren tavle)
to gange sejr over Barca ville sætte tingene på plads
(sjovt i Barca hader man Chelsea ligeså meget som Real)
og sejt Drogba har taget sig sammen efter Sheva's ankomst.
#5 The Insider 19 år siden
Og så længe vi ikke har nogle Barcelona-elskende dommere ligesom sidste år (hvilket ikke bare er inuendo, den ene af dommerne fra det første opgør sidste sæson blev senere hen smidt ud af finalen, fordi han blev fotograferet iført en Barcelona-trøje), så skal vi nok tæske dem sønder og sammen. Altså, fodboldmæssigt :-) Men jeg har lidt bange anelser mht. Boulahrouz... der er sgu altid én i de opgør, som får rødt kort. Drogba, Del Horno, og jeg har en formodning om, at "kannibalen" får et kort i år :-) Men altså, det kan jo egentlig også være ligemeget. Under alle omstændigheder vinder vi begge kampe i år, hvilket vi også ville have gjort forrige år, hvis Anders ikke havet været lige lovlig Frisk :-)
Er der for øvrigt andre, der er fulgt med i "skandalen" i England. Nu har FA endnu engang forlangt beviser på de "konklusioner", som BBC nåede frem til i deres dokumentar. Det er tredje gang. Det begynder at lugte mere og mere af sensationsjournalistik, men der skal naturligvis tages godt af alle brud på reglerne - selv hr. Arnesen :-)
#6 dolphinfriendly 19 år siden
Jeg mener virkeligt at FCK har spillet ganske forfærdeligt og deciederet kedeligt, hvilket til dels kan undskyldes med at de har nerver på. Jeg synes nu også det er fordi de simpelthen ikke har kvaliteterne til CL i truppen - sjældent har jeg set så ineffektiv og mangelfuld en offensiv i europæisk sammenhæng, som den FCK har disket op med. Som har jeg været inde på i en tidligere tråd, kommer manglen på indkøb plus skader i truppen til at betyde de ikke kommer langt (eller længere end gruppespillet that is) i CL. Faktisk synes jeg udsigterne til UEFA Cup'en også ser noget broget ud, men håber da FCK får tilkæmpet sig en plads om ikke andet.
Når alt det er sagt synes jeg da det er fint for dansk bold, at FCK er i CL. Mine arme har dog aldrig være oppe, da jeg forventer kampe af absolut højeste niveau og det kan FCK pt slet ikke leverer.
#7 Verbal 19 år siden
Hvad angår de kære Chelsea fans herinde på forumet, som mener at alt fra vor herre og til de enkelte dommere er skyld i, at Chelsea ikke har vundet de to foregående år, må jeg desværre fortælle dem, at de tager fejl. Chelsea er et godt hold, et rigtig godt hold endda. Og når de spiller imod de rigtige hold kan de også spille enormt underholdende fodbold. I 2005 syntes jeg at Chelsea fortjente at vinde CL. Og det var også I 2005 at jeg så en af de mest spændende og underholdende fodboldkamp i mit liv, da Chelsea i returkampen slog Barcelona ud og det var selvom jeg kendte resultatet på forhånd.
Sidste år, eller rettere sidste sæson, der fortjente Barcelona at vinde. De havde spillet bedst og mest underholdende fodbold igennem hele turneringen og da de slog Chelsea ud var det ikke fordi dommeren var imod de arme Chelsea spillere. Det var fordi at Barcelona var det bedste hold. Selv Murinho sagde at de tabte til et bedre hold.
Nu har Chelsea chancen for at slå Barcelona eftersom Eto'o ikke er med, hvilket jeg iøvrigt finder enormt ironisk, da de åbenbart så ikke kunne have slået dem hvis Eto'o havde været med.
Så! Nu bliver der med sikkerhed ballade over mine udtalelser og jeg får et par FCK-fans samt alle fire danske chelsea fans på nakken.
#8 The Insider 19 år siden
Barcelona spillede godt mod Chelsea, og de var muligvis også det hold, der fortjente mest at vinde sidste år (selvom de var forfærdelige mod Milan i semi-finalen og i dvale de første 70 minutter i finalen). John Terry mente, at de var verdens bedste klubhold, mens jeg dog ikke mindes Mourinhos udtalelse om, at Barcelona var et bedre hold :-) Jeg kan dog huske hans fine pointe, at Barcelona ikke kunne slå Chelsea, når de havde 11 mænd på banen. Og det var netop min tidligere pointe.
Dommere begår fejl i alle mulige kampe, og Chelsea - ligesom andre hold - har både oplevet for hårde domme og har fået en tand for lang snor. Men det røde kort til Del Horno i det første opgør mellem de to klubber sidste år var uberettiget (karantænestraffen til Del Horno blev også stærkt nedsat af FIFA efter at have gransket replays) og kostede dem reelt kampen. Og - som sagt - kom der her senere konkrete beviser for, at netop de dommere (i hvert fald den ene) var Barcelona-tilhænger :-) Og det er efterhånden blevet en lidt trættende tradition, at høre folk kalde Chelsea-fans paranoide så snart den mindste mulighed indfinder sig.
Nu har Chelsea chancen for at slå Barcelona eftersom Eto'o ikke er med, hvilket jeg iøvrigt finder enormt ironisk, da de åbenbart så ikke kunne have slået dem hvis Eto'o havde været med.
Enormt ironisk? Hvorfor? Og hvorfor skulle Chelsea ikke have kunnet slå dem, hvis Eto'o havde været med? Det er jo nærmest umuligt at sige... Så kan man jo ligeså godt sige, at Chelsea vil få en klar sejr, fordi de fik en god sejr (javist, på hjemmebane) på 2-0 over Werder Bremen, som var MEGET tæt på at vinde over Barcelona.
#9 dolphinfriendly 19 år siden
Enig er jeg i dig med at Barcelona fortjente at vinde sidste år, men efter kampen mod Werder Bremen ligner de ikke de naturlige vindere fra start. Hvis man skal tage de få kampe og stille prognose ud fra dem, ligner Chelsea (lige nu) mere en CL vinder end Barcelona. Men alle ved at intet er afgjort før sidste fløjt i fodbold - og kampene mellem Barcelona og Chelsea bliver blandt de mest interessante at følge.
#10 The Insider 19 år siden