59 - The Joyluck Club - n/a 58 - Apocalypse Now - 5/6 57 - Princess Mononoke - 5/6 56 - It’s A Wonderful Life - 6/6 55 - Boyz In The Hood - 4/6 54 - Reservoir Dogs - 5/6 53 - Rebecca - 6/6 52 - Solens Rige - n/a 51 - Den Sidste Mohikaner - 4/6 50 - I Am A Fugitive From A Chain Gang - n/a 49 - Mr. Smith Goes To Washington - 5/6 48 - Leaving Las Vegas - n/a 47 - Fargo - 4/6 46 - Gøgereden - 6/6 45 - City Lights - 6/6
Wishlist hos Axelmusic: http://www.axelmusic.com/wishlist.php?uid=11140
Jeg ved ikke hvordan, at du har rangeret disse, men de får i hvert fald 6/6 herfra! :)
148 - Au Hasard Balthazar 146 - Pather Panchali 145 - Damnation 138 - Rome, Open City 137 - The Night Of The Hunter 135 - The Life Of O-Haru 130 - Mirror 124 - Woman In The Dunes 117 - Written On The Wind 115 - Rødskæg 109 - Army Of Shadows 106 - Anatomy of a Murder 105 - A Woman Under The Influence 103 - Badlands 99 - Persona 96 - Ugetsu 92 - De Syv Samuraier 89 - Sansho The Bailiff 87 - Vertigo 84 - The Maltese Falcon 79 - Dr. Strangelove 78 - Fanny Och Alexander 74 - Lawrence Of Arabia 70 - A Clockwork Orange 58 - Apocalypse Now 46 - Gøgereden
A Viking Saga Beast of Yucca Flats The Sinful Dwarf Ghoulies Ghoulies II Manos, The Hands Of Fate Plan 9 From Outer Space Robot Monster Santa Claus Conquers The Martians Troll Troll 2
Men alle de film er faktisk bare købt med det formål at få en masse dårlige film:)
Hvis det ikke er decideret z-film, vi taler om, så vil jeg også give Spiderman 2 en 1'er...men som sagt, så tager jeg 1 og 6 meget bogstaveligt.
44 - Cries And Whispers Den er hård at overvære, meget hård. Men Bergmans film om de tre søskende er det værd.
43 - Prinsessen Holder Fridag I en helt anden boldgade finder vi Audrey Hepburn. Som altid er hun en fornøjelse.
42 – The Sweet Hereafter En busfuld af børn, der kører galt. Det er deprimerende oplæg. Men filmen er helt suveræn, både stilmæssigt og manuskriptmæssigt.
41 - Days Of Heaven Fyldt med utrolig smukke billeder og en meget simpel historie. Den er helt hypnotisk betagende.
40 – The Sting Paul Newman og Robert Redford laver det største svindelnummer nogensinde. Og det er helt suverænt at overvære.
39 - Sunset Boulevard Den bedste film noir må være Sunset Boulevard. Sublimt skuespil og et par udødelige replikker.
38 – The Seventh Seal Det eksistentialistiske drama om Guds tavshed er selvfølgelig Bergmans bedste film.
37 - E.T. – The Extra Terrestrial Når man ser den i dag, så er det ligesom at blive barn igen. Man kan simpelthen ikke undgå at blive i godt humør af den.
36 - Sheriffen Will Kane skal bruge hjælp til at beskytte byen mod den netop løsladte forbryder. Hele filmen bygger op til et klimaks, og derfor sidder man hele tiden på kanten af sædet under denne originale western.
35 - Magnolia Måske den bedste præstation af et cast overhovedet. Der er så meget at tænke over i denne film, og John C. Reilly, Tom Cruise og William Macy er fremragende, men det er Julianne Moore, der virkelig brænder igennem.
34 - Walkabout Original på alle måder. To børn bliver efterladt i ørkenen, og må lære at overleve, hvor de møder en aboriginer på sin walkabout(en manddomsritual). Der er rigeligt med føde til hjernen her.
33 - Indiana Jones – Jagten På Den Forsvunde Skat Selvfølgelig skal der også være en Indiana Jones-film med. Den første er den bedste, men Last Crusade var tæt på at komme med på listen også.
32 - Trainspotting Tror næsten jeg kan den udenad. Men derfor kan man jo godt se den flere gange endnu. Og det kommer jeg så sandelig også til
31 - Star Wars Verden havde set helt anderledes ud, hvis det ikke havde været for Star Wars. En helt genial space opera.
30 - American History X Hvis man skal se en film, der giver mening, og som desværre altid vil være relevant, er dette et godt bud.
Jeg er som regel også nærig med 6/6 karakteren, men det er trods alt også kun en karakter. Hvis jeg kigger på IMDb, hvor jeg som regel rangerer mine sidst sete film, har jeg endnu ikke givet en film 10/10. 8/10 svarer til 5/6, og 9/10 svarer til 6/6.
Med "Days of Heaven" har du nævnt 27 film, som jeg har rangeret 6/6. Jeg har dog ikke set "Walkabout" endnu, som jeg regner med vil få en karakter deroppe af.
Nu begynder alle dine 6/6'ere vel at komme, hvorved mine muligvis ender? Det kunne være et morsomt sammentræf, hvis jeg også kun rangerer 27 film på din top 150 til 6/6. :)
#71 filmz-Bruce 15 år siden
58 - Apocalypse Now - 5/6
57 - Princess Mononoke - 5/6
56 - It’s A Wonderful Life - 6/6
55 - Boyz In The Hood - 4/6
54 - Reservoir Dogs - 5/6
53 - Rebecca - 6/6
52 - Solens Rige - n/a
51 - Den Sidste Mohikaner - 4/6
50 - I Am A Fugitive From A Chain Gang - n/a
49 - Mr. Smith Goes To Washington - 5/6
48 - Leaving Las Vegas - n/a
47 - Fargo - 4/6
46 - Gøgereden - 6/6
45 - City Lights - 6/6
#72 filmz-Bruce 15 år siden
73 - Lolita - 5/6
72 - De Fortabte Børns By - n/a
71 – The Right Stuff - 5/6
70 – A Clockwork Orange - n/a
69 - 12 Monkeys - 5/6
68 - Deer Hunter - 5/6
67 - Alien - 6/6
66 - Au Revoir, Les Enfants - 5/6
65 - Casablanca - 6/6
64 - Die Hard - 6/6
63 - Heat - 5/6
62 - Gandhi - 5/6
61 - Casino - 4/6
60 – The Breakfast Club - 4/6
#73 Antlion 15 år siden
148 - Au Hasard Balthazar
146 - Pather Panchali
145 - Damnation
138 - Rome, Open City
137 - The Night Of The Hunter
135 - The Life Of O-Haru
130 - Mirror
124 - Woman In The Dunes
117 - Written On The Wind
115 - Rødskæg
109 - Army Of Shadows
106 - Anatomy of a Murder
105 - A Woman Under The Influence
103 - Badlands
99 - Persona
96 - Ugetsu
92 - De Syv Samuraier
89 - Sansho The Bailiff
87 - Vertigo
84 - The Maltese Falcon
79 - Dr. Strangelove
78 - Fanny Och Alexander
74 - Lawrence Of Arabia
70 - A Clockwork Orange
58 - Apocalypse Now
46 - Gøgereden
#74 Skeloboy 15 år siden
#75 MMB 15 år siden
Kun 27 film til 6/6. Damn du er nærig...
#76 Skeloboy 15 år siden
43 giver jeg 2/6
202 giver jeg 3/6
416 giver 4/6
327 giver 5/6
24 har jeg ikke set endnu
Ud fra min egen DVD-samling, that is...
Men ja, jeg tager max karakteren seriøst...lidt ligesom det gamle 13-tal:)
#77 MMB 15 år siden
Hvilke film er 1/6? :)
#78 Skeloboy 15 år siden
Beast of Yucca Flats
The Sinful Dwarf
Ghoulies
Ghoulies II
Manos, The Hands Of Fate
Plan 9 From Outer Space
Robot Monster
Santa Claus Conquers The Martians
Troll
Troll 2
Men alle de film er faktisk bare købt med det formål at få en masse dårlige film:)
Hvis det ikke er decideret z-film, vi taler om, så vil jeg også give Spiderman 2 en 1'er...men som sagt, så tager jeg 1 og 6 meget bogstaveligt.
#79 Skeloboy 15 år siden
Den er hård at overvære, meget hård. Men Bergmans film om de tre søskende er det værd.
43 - Prinsessen Holder Fridag
I en helt anden boldgade finder vi Audrey Hepburn. Som altid er hun en fornøjelse.
42 – The Sweet Hereafter
En busfuld af børn, der kører galt. Det er deprimerende oplæg. Men filmen er helt suveræn, både stilmæssigt og manuskriptmæssigt.
41 - Days Of Heaven
Fyldt med utrolig smukke billeder og en meget simpel historie. Den er helt hypnotisk betagende.
40 – The Sting
Paul Newman og Robert Redford laver det største svindelnummer nogensinde. Og det er helt suverænt at overvære.
39 - Sunset Boulevard
Den bedste film noir må være Sunset Boulevard. Sublimt skuespil og et par udødelige replikker.
38 – The Seventh Seal
Det eksistentialistiske drama om Guds tavshed er selvfølgelig Bergmans bedste film.
37 - E.T. – The Extra Terrestrial
Når man ser den i dag, så er det ligesom at blive barn igen. Man kan simpelthen ikke undgå at blive i godt humør af den.
36 - Sheriffen
Will Kane skal bruge hjælp til at beskytte byen mod den netop løsladte forbryder. Hele filmen bygger op til et klimaks, og derfor sidder man hele tiden på kanten af sædet under denne originale western.
35 - Magnolia
Måske den bedste præstation af et cast overhovedet. Der er så meget at tænke over i denne film, og John C. Reilly, Tom Cruise og William Macy er fremragende, men det er Julianne Moore, der virkelig brænder igennem.
34 - Walkabout
Original på alle måder. To børn bliver efterladt i ørkenen, og må lære at overleve, hvor de møder en aboriginer på sin walkabout(en manddomsritual). Der er rigeligt med føde til hjernen her.
33 - Indiana Jones – Jagten På Den Forsvunde Skat
Selvfølgelig skal der også være en Indiana Jones-film med. Den første er den bedste, men Last Crusade var tæt på at komme med på listen også.
32 - Trainspotting
Tror næsten jeg kan den udenad. Men derfor kan man jo godt se den flere gange endnu. Og det kommer jeg så sandelig også til
31 - Star Wars
Verden havde set helt anderledes ud, hvis det ikke havde været for Star Wars. En helt genial space opera.
30 - American History X
Hvis man skal se en film, der giver mening, og som desværre altid vil være relevant, er dette et godt bud.
#80 Antlion 15 år siden
Jeg er som regel også nærig med 6/6 karakteren, men det er trods alt også kun en karakter. Hvis jeg kigger på IMDb, hvor jeg som regel rangerer mine sidst sete film, har jeg endnu ikke givet en film 10/10. 8/10 svarer til 5/6, og 9/10 svarer til 6/6.
Med "Days of Heaven" har du nævnt 27 film, som jeg har rangeret 6/6. Jeg har dog ikke set "Walkabout" endnu, som jeg regner med vil få en karakter deroppe af.
Nu begynder alle dine 6/6'ere vel at komme, hvorved mine muligvis ender? Det kunne være et morsomt sammentræf, hvis jeg også kun rangerer 27 film på din top 150 til 6/6. :)