Julen nærmer sig, og det betyder gensyn med klassiske film som ‘Home Alone’.

Men selvom filmen snart fylder 35 år, vil én af de mest ikoniske skurke ikke være til stede ved fejringen.

Daniel Stern, som spillede Marv – den ene halvdel af de uheldige ‘Wet Bandits’ – har fortalt, hvorfor han ikke har tænkt sig at deltage i filmens jubilæumsarrangementer.

Foretrækker livet væk fra rampelyset

I et interview med People forklarede Stern, at han simpelthen ikke har lyst til at forlade sin gård i Californien, hvor han bor med sin kone. Her arbejder han som kunstner og passer blandt andet kvæg og citruslunde.

“Jeg forlader ikke min gård. Det er ikke noget personligt imod filmen. Jeg er med på et opkald, et Zoom-møde – men jeg er lidt af en hjemmefødning,” sagde Stern.

Han understregede, at han stadig elsker filmen og er glad for, hvor stor en del af folks jul den er blevet. Men han indrømmer også, at han finder det overvældende, når fans møder ham med ros.

“Jeg elsker, at folk holder så meget af filmen, men når nogen kommer op til mig og siger: ‘Vi elsker den’, så kan det godt blive lidt meget,” sagde han ærligt.

En film med hjerte og humor

Selvom Stern ikke var klar over, hvor stor en succes ‘Home Alone’ ville blive, vidste han tidligt, at den havde noget særligt.

“Jeg vidste, at det var en fantastisk film. Den var så sjov og så ægte. Jeg håbede, vi lavede noget godt – men ingen kunne vide, at den ville leve videre så længe,” sagde han.

I filmen spillede Stern over for Joe Pesci som de klodsede indbrudstyve, der forsøger at røve familien McCallisters hjem, og ender med at blive udsat for Kevin McCallisters brutale, men geniale fælder.

Siden har Stern trukket sig fra skuespil og lever et stille liv langt fra Hollywoods blitzlys.



Vis kommentarer (0)

Skriv ny kommentar: