Efter “Avatar”-producer Jon Landaus seneste udtalelser omkring muligheden for “Avatar 4” besluttede MTV at undersøge sagen nærmere og gå direkte til instruktør James Cameron for at få afklaring omkring filmen.
Se også: Der er endnu ingen konkrete planer for “Avatar 4″.
Ikke nok med at Cameron kan bekræfte, at “Avatar 4” er i planerne, så kan instruktøren også afsløre, at der ikke kommer til at være tale om en direkte efterfølger med 4’eren, men derimod en prequel, som finder sted før den originale film.
Camerons plan er på nuværende tidspunkt at optage “Avatar 2” og “Avatar 3” samtidig som én samlet historie fordelt over to film, hvorefter trilogiens plot er bragt til ende. Derefter vil “Avatar 4” springe tilbage i tiden og følge nogle af de folk, der i sin tid først opdagede og udforskede Pandora, før selve koloniseringen blev igangsat.
”Det eneste, der er tilbage at gøre, er at tage et kig tilbage i tiden og se, hvordan de første ekspeditioner var,” udtaler Cameron, der samtidig nævner, at mens han endnu ikke har skrevet noget for filmen endnu, så har han plottet på plads.
#1 Manthraxx 9 år siden
#2 Mikkel Abel 9 år siden
#3 The Insider 9 år siden
#4 Richard Burton 9 år siden
#5 PredatorX 9 år siden
Det lyder da fint :) Jeg er på!
#6 Geekalot 9 år siden
#7 cnr 9 år siden
#8 Kyllingebenet 9 år siden
#9 cnr 9 år siden
Eneste mulighed som jeg ser det, er vilde og blodige stammekrige, der går ekstremt hård ud over kvinder og børn, ellers var Pandoras naturlige råstoffer for længst blevet udnyttet til sidst dråbe af de indfødte selv..
#10 Juiceren 9 år siden