Kæmpeaben imod monster-reptilet er på vej til at ske. Det har ellers ikke hidtil været muligt, fordi det er Warner Bros., som laver “Godzilla”, imens Universal har “King Kong” i sin fold. Men nu flytter produktionsselskabet Legendary Pictures kongeaben til Warner Bros. – “King Kong vs. Godzilla” er på vej.
Se også: ”Godzilla”-sequel bliver større
Dermed udkommer Warner Bros. først med en “King Kong”-prequel – “The Kong: Skull Island” i 2017 – og året efter i 2018 kommer så “Godzilla 2”. Derefter lægges der nu op til et direkte møde imellem King Kong og Godzilla, skriver Deadline.
Der er ikke nærmere information om handlingen i det kommende monster-mashup, men det er sandsynligt, at nogle af hovedrollerne fra de to kommende solofilm vil optræde i vs.-filmen.
I “The Kong: Skull Island” er navne som Tom Hiddleston, Brie Larson og Corey Hawkins blevet castet, imens der endnu ikke er kommet noget frem om skuespiller-holdet til “Godzilla 2”.
#1 Silver666 10 år siden
se nu lige hvordan det går med The Kong: Skull Island og Godzilla 2?
Godzilla filmene har jo indtil videre været lort
#2 Reborn Sith 10 år siden
#3 Clint 10 år siden
#4 Lauzzy81 10 år siden
#5 MOVIE1000 10 år siden
Eller vil de måske klone King kong, som våben/modstander til at få Godzilla standset?
#6 Alex- 10 år siden
#7 Kaversmed 10 år siden
Newt: It won't make any difference...
#8 Hive 10 år siden
#9 Ceepa 10 år siden
#10 Alex- 10 år siden
Der er selvfølgelig tale om en 'reboot' så det kan være at de gør King Kong endnu større. Jeg så dog hellere at Godzilla blev mindre, den størrelse er simpelthen for latterlig. Fik virkelig nok af CGI-kæmper med den seneste Godzilla-film og Pacific Rim. Dog ville jeg ikke have noget imod en Cloverfield 2, Clover og alle dens minions var mere interessante efter min optik.
Det tænker jeg også, Godzilla er håbløst langsom, hvorimod Kong allerede kan skriver reptil-morder på sit CV.