Se aftenens BAFTA-vindere: “Druk” hiver en statuette hjem


Årets BAFTA-vindere er fundet – Thomas Vinterbergs hyldest til livet “Druk” vandt prisen for bedste ikke engelsksprogede film.

“Nomadland” blev aftenens helt store vinder, efter filmen løb hjem med fire af aftenens største priser, heriblandt prisen for bedste film. Filmens instruktør, Chloé Zhao, vandt prisen for bedste instruktør som den første kvindelige ikke-hvide instruktør nogensinde.

Zhaos sejr giver et godt billede af årets BAFTA-uddeling, der var den mest mangfoldige udgave af den britiske prisuddeling til dags dato.

Zhao er ikke den eneste asiatiske kvinde, der nu kan kalde sig BAFTA-vinder. Den sydkoreanske skuespillerinde Yuh-Jung Youn vandt nemlig prisen for bedste kvindelige birolle for sin præstation i den amerikanske koreansksprogede “Minari”.

Læs også: “Golden Globes 2021: Se alle vinderne her”

Netop “Minari” var også nomineret til bedste ikke engelsksprogede film, der dog blev vundet af den danske “Druk”. Thomas Vinterbergs film var også nomineret i tre andre kategorier, men måtte se sig slået i dem alle.

Dog er der stadigvæk masser at fejre for det danske hold, og sejren gør uden tvivl håbet større for en dansk Oscar-statuette, når den amerikanske prisuddeling løber af stablen den 25. april.

Bedste film

Nomadland – vinder
The Father
The Mauritanian
Promising Young Woman
The Trial of The Chicago 7

Enestående britiske film

Promising Young Woman – vinder
Calm With Horses
The Dig
The Father
His House
Limbo
The Mauritanian
Mogul Mowgli
Rocks
Saint Maud

Bedste kvindelige hovedrolle

Frances Mcdormand (Nomadland) – vinder
Bukky Bakray (Rocks)
Radha Blank (The Forty-Year-Old Version)
Vanessa Kirby (Pieces Of A Woman)
Wunmi Mosaku (His House)
Alfre Woodard (Clemency)

Bedste mandlige hovedrolle

Anthony Hopkins (The Father) – vinder
Riz Ahmed (Sound Of Metal)
Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom)
Adarsh Gourav (The White Tiger)
Mads Mikkelsen (Druk)
Tahar Rahim (The Mauritanian)

Bedste kvindelige birolle

Yuh-Jung Youn (Minari) – vinder
Niamh Algar (Calm With Horses)
Kosar Ali (Rocks)
Maria Bakalova (Borat Subsequent Moviefilm)
Dominique Fishback (Judas And The Black Messiah)
Ashley Madekwe (County Lines)

Bedste mandlige birolle

Daniel Kaluuya (Judas And The Black Messiah) – vinder
Barry Keoghan (Calm With Horses)
Alan Kim (Minari)
Leslie Odom Jr. (One Night In Miami…)
Clarke Peters (Da 5 Bloods)
Paul Raci (Sound Of Metal)

Bedste instruktør

Chloé Zhao (Nomadland) – vinder
Thomas Vinterberg (Druk)
Shannon Murphy (Babyteeth)
Lee Isaac Chung (Minari)
Jasmila Žbanić (Quo Vadis, Aida?)
Sarah Gavron (Rocks)

Bedste ikke engelsksprogede film

Druk – vinder
Dear Comrades!
Les Misérables
Minari
Quo Vadis, Aida?

Bedste originale manuskript

Promising Young Woman – vinder
Druk
Mank
Rocks, Theresa Ikoko
The Trial Of The Chicago 7

Bedste adapterede manuskript

The Father – vinder
The Dig
The Mauritanian
Nomadland
The White Tiger

Bedste dokumentar

My Octopus Teacher – vinder
Collective
David Attenborough: A Life On Our Planet
The Dissident
The Social Dilemma

Bedste animationsfilm

Sjæl – vinder
Fremad
Wolfwalkers

Enestående debut af en britisk forfatter, instruktør eller producer

His House – Remi Weekes (Forfatter/Instruktør) – vinder
Limbo – Ben Sharrock (Forfatter/Instruktør), Irune Gurtubai (Producer)
Moffie – Jack Sidey (Forfatter/Producer)
Rocks – Theresa Ikoko, Claire Wilson (Forfattere)
Saint Maud – Rose Glass (Forfatter/Instruktør), Oliver Kassman (Producer)

Bedste originale musik

Sjæl – vinder
Mank
Minari
News Of The World
Promising Young Woman

Bedste casting

Rocks – vinder
Calm With Horses
Judas And The Black Messiah
Minari
Promising Young Woman

Bedste fotografering

Nomadland – vinder
Judas And The Black Messiah
Mank
The Mauritanian
News Of The World

Bedste redigering

Sound Of Metal – vinder
The Father
Nomadland
Promising Young Woman
The Trial Of The Chicago 7

Bedste produktionsdesign

Mank – vinder
The Dig
The Father
News Of The World
Rebecca

Bedste kostumedesign

Ma Rainey’s Black Bottom – vinder
Ammonite
The Dig
Emma
Mank

Bedste make-up og hår

Ma Rainey’s Black Bottom – vinder
The Dig
Hillbilly Elegy
Mank
Pinocchio

Bedste lyd

Sound Of Metal – vinder
Greyhound
News Of The World
Nomadland
Sjæl

Bedste effekter

Tenet – vinder
Greyhound
The Midnight Sky
Mulan
The One And Only Ivan



Vis kommentarer (0)

Skriv ny kommentar: