Golden Globes vindere / filmz.dk

Golden Globes 2021: Se alle vinderne her


Prisuddelingssæsonen er endelig skudt i gang – dog ikke med danskere på podiet.

I et år, hvor prisuddelinger er blevet udskudt til højre og venstre, er det godt endelig at være tilbage på rette spor med Golden Globes 2021 ved roret.

Selvom det så godt ud for David Finchers “Mank”, der med seks nomineringer var aftenens mest nominerede film, endte “Se7en”-instruktøren ikke med at hive nogle statuetter med hjem. Omvendt lykkedes det den mest nominerede serie, “The Crown”, at sejre i alle kategorier, hvor den var nomineret.

Aftenen så også en posthum pris blive uddelt til Chadwick Boseman for hans rolle i “Ma Rainey’s Black Bottom”. “Black Panther”-skuespilleren døde på tragisk vis efter en længere kamp med tarmkræft.

Det danske Golden Globe-håb var Thomas Vinterbergs succesfilm “Druk”, som dog måtte se sig overgået af den koreansksprogede “Minari”.

Golden Globes-filmnomineringer 2021:

Bedste Drama

Nomadland – vinder
The Father
The Trial of the Chicago Seven
Promising Young Woman
Mank

Bedste komedie/musical

Borat Subsequent Moviefilm – vinder
Hamilton
Music
Palm Springs
The Prom

Bedste kvindelige hovedrolle i et drama

Andra Day (The United States Vs. Billie Holiday) – vinder
Viola Davis (Ma Rainey’s Black Bottom)
Vanessa Kirby (Pieces of a Woman)
Frances McDormand (Nomadland)
Carey Mulligan (Promising Young Woman)

Bedste mandlige hovedrolle i et drama

Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom) – vinder
Riz Ahmed (The Sound of Metal)
Anthony Hopkins (The Father)
Gary Oldman (Mank)
Tahar Rahim (The Mauritanian)

Bedste kvindelige hovedrolle i en musical/comedy

Rosamund Pike (I Care a Lot) – vinder
Maria Bakalova (Borat Subsequent Moviefilm)
Kate Hudson (Music)
Michelle Pfeiffer (French Exit)
Anya Taylor-Joy (Emma.)

Bedste mandlige hovedrolle i en musical/comedy

Sacha Baron Cohen (Borat Subsequent Moviefilm) – vinder
James Corden (The Prom)
Lin-Manuel Miranda (Hamilton)
Dev Patel (The Personal History of David Copperfield)
Andy Samberg (Palm Springs)

Bedste kvindelige birolle i enhver filmgenre

Jodie Foster (The Mauritanian) – vinder
Glenn Close (Hillbilly Elegy)
Olivia Coleman (The Father)
Amanda Seyfried (Mank)
Helena Zengel (News Of The World)

Bedste mandlige birolle i enhver filmgenre

Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah) – vinder
Sacha Baron Cohen (The Trial of the Chicago 7)
Jared Leto (The Little Things)
Bill Murray (On The Rock)
Leslie Odom Jr. (One Night In Miami)

Bedste instruktør

Chloe Zhao (Nomadland) – vinder
Emerald Fennell (Promising Young Woman)
David Fincher (Mank)
Regina King (One Night In Miami)
Aaron Sorkin (The Trial of the Chicago Seven)

Bedste manuskript

Aaron Sorkin (The Trial of the Chicago 7) – vinder
Emerald Fennell (Promising Young Woman)
Jack Fincher (Mank)
Christopher Hampton og Florian Zeller (The Father)
Chloe Zhao (Nomadland)

Bedste ikke-engelsksprogede film

Minari (USA) – vinder
Druk (Danmark)
La Llorona (Guatemala/Frankrig)
The Life Ahead (Italien)
Two Of Us (USA/Frankrig)

Bedste animationsfilm

Sjæl – vinder
Croods – En ny tid
Fremad
Over The Moon
Wolfwalkers

Bedste originale musik

Sjæl – vinder
The Midnight Sky
Tenet
News of the World
Mank

Bedste originale sang

“Io Sì” (The Life Ahead) – vinder
“Fight For You” (Judas and the Black Messiah)
“Hear My Voice” (The Trial of the Chicago 7)
“Speak Now” (One Night In Miami)
“Tigress & Tweed” (The United States vs. Billie Holiday)

Golden Golbes-tv-nomineringer 2021:

Bedste tv-serie – drama

The Crown – vinder
Lovecraft Country
The Mandalorian
Ozark
Ratched

Bedste tv-serie – musical/komedie

Schitt’s Creek – vinder
Emily in Paris
The Flight Attendant
The Great
Ted Lasso

Bedste mini-serie, antologi-serie eller tv-film

The Queen’s Gambit – vinder
Normal People
Small Axe
The Undoing
Unorthodox

Bedste kvindelige skuespiller i en dramaserie

Emma Corrin (The Crown) – vinder
Olivia Colman (The Crown)
Jodie Comer (Killing Eve)
Laura Linney (Ozark)
Sarah Paulson (Ratched)

Bedste mandlige skuespiller i en dramaserie

Josh O’Connor (The Crown) – vinder
Jason Bateman (Ozark)
Bob Odenkirk (Better Call Saul)
Al Pacino (Hunters)
Matthew Rhys (Perry Mason)

Bedste kvindelige skuespiller i en musical-/komedieserie

Catherine O’Hara (Schitt’s Creek) – vinder
Lily Collins (Emily in Paris)
Kaley Cuoco (The Flight Attendant)
Elle Fanning (The Great)
Jane Levy (Zoey’s Extraordinary Playlist)

Bedste mandlige skuespiller i en musical-/komedieserie

Jason Sudeikis (Ted Lasso) – vinder
Don Cheadle (Black Monday)
Nicholas Hoult (The Great)
Eugene Levy (Schitt’s Creek)
Ramy Youssef (Ramy)

Bedste kvindelige hovedrolle i en miniserie, antologiserie eller tv-film

Anya Taylor-Joy (The Queen’s Gambit) – vinder
Cate Blanchett (Mrs. America)
Daisy Edgar-Jones (Normal People)
Shira Haas (Unorthodox)
Nicole Kidman (The Undoing)

Bedste mandlige hovedrolle i en miniserie, antologiserie eller tv-film

Mark Ruffalo (I Know This Much Is True) – vinder
Bryan Cranston (Your Honor)
Jeff Daniels (The Comey Rule)
Hugh Grant (The Undoing)
Ethan Hawke (The Good Lord Bird)

Bedste kvindelige birolle i enhver serie eller tv-film

Gillian Anderson (The Crown) – vinder
Helena Bonham Carter (The Crown)
Julia Garner (Ozark)
Annie Murphy (Schitt’s Creek)
Cynthia Nixon (Ratched)

Bedste mandlige birolle i enhver serie eller tv-film

John Boyega (Small Axe) – vinder
Brendan Gleeson (The Comey Rule)
Daniel Levy (Schitt’s Creek)
Jim Parsons (Hollywood)
Donald Sutherland (The Undoing)



Vis kommentarer (0)

Skriv ny kommentar: