Men “Kick-Ass 2” tilhører først og fremmest den 16-årige Chloë Grace Moretz, der er tilbage som den lille, heroiske Hit-Girl. Det er hende, som denne gang skal træde i karakter. Hun skal beslutte, om livet som superhelt overhovedet er foreneligt med den skiftevis opkvikkende og hjerteskærende tilværelse som gymnasiepige, og om hun nogensinde kan passe ind i en normal verden, hvor hendes hemmelige superheltealias betragtes som en vanskabning. Hendes scener har ofte en velkommen, emotionel tyngde, og filmen sparker især røv, når hun er i centrum, så hvis en tredje film bliver søsat en skønne dag, må den mægtig gerne have Hit-Girl som omdrejningspunkt.

Se også: Filmz TV møder “Kick-Ass 2”-holdet!

Læs hele anmeldelsen her

Gravatar

#1 X&O 9 år siden

Lyder lovende, i hvert fald en film jeg ser frem til. Ud fra anmeldelsen virker ærlig talt ikke som om anmelderen er klar over at 2'eren også er baseret på en tegneserie.
Gravatar

#2 The Insider 9 år siden

#1, anmelderen har talt med forfatteren, så det er han godt klar over :-)
War. War never changes.
Gravatar

#3 Kviesgaard 9 år siden

Så filmen i går aftes og var ganske godt underholdt. For mit vedkommende den mest spændende ( blockbuster ) film, jeg har set i år. Og ja Hit-Girl er så langt den mest interessante figur i filmen og Chloé Grace Moretz er en nydelse i den rolle.
Den Jyske Marvel-fan. Oh Yeah
Gravatar

#4 Bandalia 9 år siden

Jeg afskyede Kick A**, for dens blodige scener og u-sjove jokes. Kick A** 2 kommer jeg ikke til at se i biografen. Men Jim Carrey er med i den, så lad os nu håbe :-D
Jeg kender intet dårligt, for jeg ved ikke hvad det er...
Gravatar

#5 Bruno 9 år siden

#4 -

Du må gerne skrive Ass, endda med stort, se: ASS!
Tidligere: utyske/drebble
Gravatar

#6 MOVIE1000 9 år siden

Bruno (5) skrev:
#4 -

Du må gerne skrive Ass, endda med stort, se: ASS!


ARGH MINE ØJNE!
The earth is not a cold dead place, this is not a cold dead place.
Gravatar

#7 elwood 9 år siden

#2

You, you Tarzan, Nadia... Jane ?
J. J: "This is one of my Favorite shots."
Tom Cruise: "I just love this scene, and the set"
Gravatar

#8 danish99 9 år siden

Jeg må tilskrive mig den del der har samme mening som da den kom op i USA, den er godt nok tam i forhold til den første.
King
Gravatar

#9 X&O 9 år siden

The Insider (2) skrev:
#1, anmelderen har talt med forfatteren, så det er han godt klar over :-)


Det regnede jeg egentlig også med han var. Men så synes jeg næsten det havde været mere interessant at perspektivere den i forhold til originalmaterialet i stedet for at tørre historien af på Hollywood-klichéen om den uundgåelige 2'er.
Gravatar

#10 Doom 2: Hell on Earth 9 år siden

"drenge og piger iført kulørte kostumer, der tit får tæsk, netop fordi de er almindelige"

Arh, jeg tror ikke anmelderen klart ihukommer sig den første scene med Hitgirls angreb :-)
Doctor Last Warning

Skriv ny kommentar: