Gravatar

#91 wimmie 17 år siden

Gør det; det er vældig hyggeligt - og Baltimore er også en hyggelig by...og så er der jo ikke så langt til Washington DC :D Hvis man skulle få lyst til at "ægge" det Hvide Hus.
"he won the Nobel Prize for inventing the artificial appendix.”
Gravatar

#92 Michael Andersen 17 år siden

Er mødt på arbejde til en forhåbentligt stor Indy 4 weekend. Soundtracket er lagt i cd-afspilleren til den store sal, så nu er John Williams kommet til Klovborg he he :)
Smile, you son of a bitch!
Gravatar

#93 filmz-Crystalstar1200 17 år siden

# 81 til 91 Ja, jeg holder af USA fordi landet har så meget forskelligt at byde på fra stat til stat - by til by.

Jeg syntes at det er dybt facinerende at man det ene øjeblik er i bjerge og skove med rislende floder, og det næste er man i ørken og regnskov, og pludselig er man i storbyen, hvor alt er smart og moderne og højteknologisk, efter man lige har været i et område hvor tiden næsten har stået stille.

Las Vegas, Los Angeles, St. Louis, San Francisco, Baltimore ... selvom de alle er amerikanske er de alligevel meget forskellige fordi det typisk er formet at de invandrere som grundlagde dem.

Jeg kan godt lide at rejse i USA for jeg syntes at de altid er meget gæstfri, omend meget forskellige, og rare at være sammen med.

# 92 Det må være lidt fedt for en filmmusik fan, måske sådan at have mulighed for måske at lave en lille overture til publikum så de får en oplevelse almindelige biogængere ikke lige for, eller de er måske meget restriktive der hvor du arbejder?
---------------------------------------

*** Den Som Elsker Meget - Udretter Meget ! ***
Gravatar

#94 wimmie 17 år siden

#93 Helt enig - især omkring det med gæstfriheden...man kan sige meget om amerikanerne, men jeg synes generelt de er et flinkt og gæstfrit folkfærd (i hvert fald over for danske turister, hehe).
De 3 gange jeg har været i USA har jeg ikke haft nogen negative oplevelser på det grundlag...
"he won the Nobel Prize for inventing the artificial appendix.”
Gravatar

#95 filmz-Bruce 17 år siden

#77 Lyder som en super tur! God rejse :)

Flyver til Miami med min datter, en buddy og hans to unger den 2. juli. Første stop bliver et outlet, hvor der skal handles Quiksilver til hele rejsen og så kører vi til Key West, hvor vi overnatter 2 dage og holder Independence Day. Så til Everglades, Ft. Meyers, Disney, Orlando hvor vi skal være den sidste uge i et lejet hus og hygge os med Universal Studios, Sea World, Epcot, Kennedy Space Center etc. En ferie helt på børnenes præmisser ... nå ja ... også de voksnes :) Vi skal barbecue og drikke amerikanske øl :)

Ja, amerikanerne har jeg altid oplevet som et uhyre gæstfrit folk og nu er der ikke lang tid til de sættes fri. Og så er der jo dollaren, som er herligt lav :)

Nå ja, så har det været en god dag idag. Min gamle er i stærk bedring og i godt humør. Den lille er glad og dejlig og jeg har indoktrineret hende med at fortælle om rettigheder, pligter, ytringsfrihed, religionsfrihed, forsamlingsfrihed, domstole, dommere, forsvarere, anklagere, motiv, alibi, bandidos, hells angels, rygmærker etc og hun har været super modtagelig. Herligt! Hun bliver den første kvindelige James Stewart!
Wishlist hos Axelmusic: http://www.axelmusic.com/wishlist.php?uid=11140
Gravatar

#96 wimmie 17 år siden

#95 og hvor gammel er hun lige? :D

Det lyder ellers også som en lækker Miami-tur - men det bliver da vist lidt pebret hva'? Bare Key West alene...der ved de hvad de skal tage for hotelophold ;)

Og ja, det er nu man skal tage derover; hvor skal der shoppes tøj og dvd'er med den dollarkurs!
"he won the Nobel Prize for inventing the artificial appendix.”
Gravatar

#97 filmz-jonasgr 17 år siden

Og så er der os som kun læser om den amerikanske kultur, men som aldrig har været der. Det lyder som om i allesammen får en god oplevelse. Hvis der var et sted jeg godt kunne tænke mig at komme til lige nu, så er det sydstaterne for at se om det er så specielt. En ting er at læse om det, en anden ting er at opleve det.

Det er altid noget at man nu kan flyve derover og ikke skal sidde i et skib i 3 uger :) Det hele er blevet lidt nemmere og billigere.

Og så kan jeg lige se at Bruce skal til Miami, det er trods alt i sydstaterne. Pensionisternes paradis og stedet hvor flere og flere hollywood kendisser køber hus. Og for søren Nayze du kommer da også rundt kan jeg se.
"I was afraid, I'd eat your brains
'Cause I'm evil"
Gravatar

#98 filmz-Bruce 17 år siden

#96 8! Og hun vil være ligeså klog som far, når hun bliver stor! Vil ikke lige sige, at det også kommer lidt an på moderens gener også, så jeg lader hende blive lidt i troen og hvis hun arbejder hårdt, så lykkes det måske!!!

Sydstaterne hersker! Dixie var den bedste melodi, Lee skulle have vundet ved Gettysburg og Rhett var en fantastisk blokadebryder!
Wishlist hos Axelmusic: http://www.axelmusic.com/wishlist.php?uid=11140
Gravatar

#99 Michael Andersen 17 år siden

#93 Jeg gør det mest i forbindelse med når der kommer en stor film som Indy, men jeg burde gøre det lidt oftere for ligesom at hjernevaske publikum til holde af filmmusik ;) Nej musikvalget er op til mig, men man skal lige gøre chefen opmærksom på det, for ellers kommer han bare nogle gange og skifter cd'en ud med noget af hans elskede jazz. At spille søvndyssende jazz for publikum lige før f.eks. "Iron Man" er nemlig måske ikke altid lige det rigtige af gøre :)
Smile, you son of a bitch!
Gravatar

#100 gi-jones 17 år siden

Men ja, det ser sgu ud til at der bliver lidt tomt herinde, når vi allesammen tager til staterne :) Selv smutter jeg til L.A. om 3 uger.
Gi' dog pengene til Afrika... De har mere brug for dem.

Skriv ny kommentar: