Ved denne uges CinemaCon havde endnu en trailer for Christopher Nolans massive blockbuster premiere.
Biografgængere verden over kan godt begynde at pudse sandalerne og slibe sværdene, for Christopher Nolan har netop løftet sløret yderligere for sit hidtil mest ambitiøse projekt.
Under CinemaCon i Las Vegas rullede splinternye billeder over skærmen fra storfilmen The Odyssey, og det ligner alt andet end en kedelig historietime.
Matt Damon indtager hovedrollen som den snu Odysseus, der efter den trojanske krig bare gerne vil hjem til sin kone, men som i stedet ender på en rejse, der får moderne GPS-problemer til at blegne.
Nolan selv mødte op for at forklare, hvorfor han har kastet sig over Homers 3.000 år gamle digt, og hans begejstring var ikke til at tage fejl af. Han proklamerede foran de fremmødte:
”Det er ikke bare en historie, det er historien.”
Træheste og natlige snigmordere
Traileren gav et intenst indblik i krigens afgørende øjeblikke, hvor Jon Bernthal i rollen som Menelaos fortæller en ung Telemachos, spillet af Tom Holland, om det berømte trick med træhesten. Vi ser Odysseus og hans mænd sidde musestille inde i hestens mave, mens fjenden uvidende trækker dem direkte ind bag byens mure.
Scenerne skifter lynhurtigt til natten, hvor Damon og hans hold sniger sig ud for at overmande vagterne med pile og sværd i en sekvens, der minder mere om en intens kupfilm end et klassisk drama.
Nolan indrømmede over for publikum, at optagelserne havde været udfordrende på den helt rigtige måde:
”Optagelserne til The Odyssey var et absolut mareridt, men på alle de rigtige måder.”
Stjernestøv over hele Middelhavet
Rollelisten til dette epos er så proppet med store navne, at man næsten mister pusten.
Udover Damon, Holland og Bernthal dukker både Robert Pattinson, Anne Hathaway og Charlize Theron op – sidstnævnte i rollen som den forførende nymfe Calypso.
Nolan jokede endda med det massive cast fra scenen:
”Det vil gå hurtigere for mig at fortælle jer, hvem der IKKE er med i The Odyssey.”
Men bag de mange stjerner og vilde actionscener ligger der ifølge instruktøren en helt simpel kerne, som handler om kærlighed og afsavn.
Nolan beskrev værket som en ”fortælling om familie, en faders desperate rejse for at vende hjem og redde sin kone, der har passet på hans kongerige i hans fravær.”
Selvom Homers gamle tekst kun berører selve episoden med den trojanske hest kortfattet, har Nolan valgt at dykke helt ned i de taktiske detaljer. Det tyder på, at filmen vil udvide og uddybe mange af de klassiske myter, så selv dem, der sov i timerne om oldtidskundskab, kan få sig en overraskelse.
Samarbejdet med Matt Damon er fortsat tæt efter deres fælles succes med Oppenheimer og Interstellar, og instruktøren lagde ikke skjul på, at Damon er hans vigtigste makker i at bringe dette vanvidsprojekt til live.
Med navne som Zendaya, Lupita Nyong’o og Benny Safdie længere nede på listen, er der lagt op til en filmoplevelse, der vil forsøge at sætte sig tungt på biografmarkedet de kommende år.
The Odyssey får premiere til december.










