Spider-Man er det sorte får i Marvels forretningsfamilie. Superhelten med Peter Parker indeni oprinder fra Marvels tegneserier, men ejes af Sony på film. Sony har imidlertid længe været interesseret i at få Spider-Man med ind i Marvels fællesunivers, afslører Joss Whedon i nyt interview.

Se også: Derfor blev Loki droppet til “Avengers: Age of Ultron”

Det har længe været kendt, at Sony sidste år tog kontakt til Marvel for at få Spider-Man med i slutningen på “Avengers: Age of Ultron”. Det blev et nej, men nu fortæller Avengers-instruktør Whedon så, at det allerede var på tale til den første film, “The Avengers”.

Nu bliver der i stedet tale om en familiesammenføring i næste års “Captain America: Civil War”, da Sonys henvendelse simpelthen kom for sent til, at “Age of Ultron” kunne være en mulighed.

FACEBOOK: Bliv ven med Filmz.



Vis kommentarer (5)
Gravatar

#1 SimonHolm 10 år siden

Old news.
Det er jo blevet planlagt at Spiderman skal være med i Cap 3 og at han får sin egen film senere.
Gravatar

#2 Kviesgaard 10 år siden

Godt at der er linked til den originale artikel, for den afslører en hel del kontroverser omkring visse scener i Avengers: Age of Ultron, såsom at Thors scene i hulen blev amputeret pga uenigheder med studiet.
Den Jyske Marvel-fan. Oh Yeah
Gravatar

#3 Geekalot 10 år siden

er jeg den eneste der får en eller anden fejl, når jeg prøver at klikke på den nyhed om Martin freeman slutter sig til captain america civil war ?
Gravatar

#4 X&O 10 år siden

Jeg kan ikke lade være med at tænke at der nærmest er kommet Avengers nyheder hver dag siden premieren. Næsten i en sådan grad, at det virker som bevidst markedsføring fra Disney at holde folk i ave, og konstant minde dem om denne film, så folk indløser billet til den.
Gravatar

#5 Geekalot 10 år siden

#4 tror jeg godt du kan have ret i, og tror også vi får det samme med Star wars.

Skriv ny kommentar: