Universal Pictures kan nu præsentere traileren til Steven Spielbergs kommende terror-drama “Munich”, om de israelske likvideringer af palæstinensiske terrorister og embedsmænd i efterdønningerne af massakren i München under OL i 1972.
Filmen har Eric Bana i hovedrollen som lederen af de israelske Mossad agenter.
“Munich” får amerikansk premiere 23. december, så den kan nå at deltage i næste års Oscarræs. Herhjemme kan filmen ses fra 27. januar.







#1 The Insider 20 år siden
#2 vapor 20 år siden
#3 filmz-Bruce 20 år siden
#4 JannikAnd 20 år siden
#5 ks 20 år siden
#6 Patriarch 20 år siden
#7 filmz-steadi 20 år siden
Bliver samtidigt også spændende at se om Israel vælger at klage over den, selvom det nok var sket hvis de ville, det er godt nok relativt almindeligt kendt at Mossad slog terroristerne ihjel, men at ligefrem lave en film om det er noget andet.
Er Spielberg egentligt jøde? Tænker på Schindlers Liste og nu Munich.
Er det mig der har misforstået eller bliver stemmesedlerne til Oscar medlemmerne ikke sendt ud allerede 16. december? Hørte at det var grunden til King Kongs premiere dato.
#2 Vi får den knap en måned efter USA. Jeg er ihvertfald godt tilfreds:)
#8 vapor 20 år siden
#9 The Insider 20 år siden
#10 filt 20 år siden