Vinderne af OFF12 er offentliggjort

Den seneste udgave af Odense Internationale Film Festival rundede af i weekenden, og nu har man fundet frem til vinderne af OFF’s forskellige priser.

Se også: 1500 film tilmeldt Odense Internationale Film Festival 2012.

1500 film var i første omgang blevet sendt ind til festivalledelsen, og efter noget tid fandt man frem til de 100 værker, der skulle dyste om juryens gunst. En af de personer, der tog del i nedskæringsprocessen, var Filmz’ egen anmelder-veteran, Søren Ildved, der for 2. år i træk skulle skille skidt fra kanel.

Vinderne blev:
[list]
[li]Bedste Nationale Børn- og Unge Film: “Daimi”. Instruktør: Marie Grahtø Sørensen, Danmark.[/li]
[li]Bedste Internationale Børn- og Unge Film: “A Curious Case of Conjunctions”. Instruktør: Joost Reimers, Holland.[/li]
[li]Ungdomsjuryens Speciel Mention: “Slug Invasion”. Instruktør: Morten Helgeland, Danmark.[/li]
[li]Vinder af ‘Pitch Me Baby': Andreas Meldgaard Christensen med “Din Skæbne”.[/li]
[li]Play OFF-vinder: Nr. 1 – “Voluntary Blindness”. Instruktør: Tuomas Massa, Finland. Nr. 2 – “Jermu”. Instruktører: Jaro Jääskeläinen, Juuso Tuunanen, Toni Lavonen og Jani Ahlstedt, Finland. Nr. 3: “Blind By”. Instruktører: Freja Kirk og Emma Lund Rasmussen, Danmark.[/li]
[li]Lifetime achievement award: Børge Ring.[/li]
[li]Animation – Special mention: “Naked Love – Ea’s Garden”. Instruktør: Sara Koppel, Danmark.[/li]
[li]Animation – Talent Award: “The Animation Tag Attack”. Instruktører: Christen Back, Andreas Normand Grøntved, Ned Wenlock, Oren Mashkovski, Maxwell A. Oginni, Ewen Stenhouse, Scott Benson, Kaiserbrand, Mikey Please, Brendan Carroll og Francesco Giroldini, Danmark.[/li]
[li]Animation – Børge Ring Award: “Rew Day”. Instruktør: Svilen Dimitrov, Bulgarien.[/li]
[li]TV2/Fyns publikumspris-vinder: “Daimi”. Instruktør: Marie Grahtø Sørensen, Danmark.[/li]
[li]Den Internationale Jurys special mentions: “Killing The Chickens to Scare the Monkey”. Instruktør: Jens Assur, Sverige. “Beast”. Instruktør: Atilla Till, Ungarn. “Oh Willy”. Instruktør: Emma de Swaef og Marc James Roels, Belgien, Frankrig og Holland.[/li]
[li]Vinder af The Storyteller Award i det internationale program: “Punched”. Instruktør: Michael Rittmannsberger, Østrig.[/li]
[li]Vinder af The Artistic Award i det internationale program: “The Pack”. Instruktør: Mario Fernández Alonso, Spanien.[/li]
[li]Vinder af HCA Award i det internationale program: “The Twin”. Instruktør: Gustav Danielsson, Sverige.[/li]
[li]Vinder af The Storyteller Award i det nationale program: “Piv”. Instruktør: Mads Riisom, Danmark.[/li]
[li]Vinder af The Artistic Award i det nationale program: “Daimi”. Instruktør Marie Grahtø Sørensen, Danmark.[/li]
[li]Vinder af HCA Award i det nationale program: “Hund i himlen”. Instruktør: Jeanette Nørgaard, Danmark.[/li]
[/list]
FACEBOOK: Bliv ven med Filmz.



Vis kommentarer (1)
Gravatar

#1 Outbound Sith 9 år siden

I al beskedenhed vil jeg lige nævne, at den tredobbelte prisvinder, "Daimi", er anmeldt her:
http://filmz.dk/artikler/pixperternes-rapport-15-2...
(tryk PageDown ni gange :P)
"Let's just say I wanna believe."
Fox Mulder

Skriv ny kommentar: