Warner Bros. har lagt en række nye premieredatoer fast – med alt fra en ‘Ocean’s’-prequel til nye horrorfilm og en stor sci-fi-satsning fra en af genrens mest efterspurgte instruktører.

Blandt de største nyheder er The Flood, en sci-fi-thriller instrueret og skrevet af Zach Cregger. Filmen får premiere d.11. august 2028 og markerer endnu et skridt for instruktøren bag Barbarian, der blev et gennembrud i 2022.

Cregger er i forvejen en central figur hos Warner Bros. efter succesen med Weapons, der toppede box office i flere uger og indtjente omkring 269 millioner dollars globalt. Den film får nu også en spin-off i form af Gladys, som får premiere d.8. september 2028. Cregger er ikke instruktør på projektet, men medforfatter og producer.

Studiet satser dermed tydeligt på at bygge videre på hans univers.

Samtidig er der nyt i en helt anden franchise. En prequel til Ocean’s-serien med Margot Robbie og Bradley Cooper får premiere d.25. juni 2027. Cooper skal også instruere filmen, der forventes at udvide universet bag de populære kupfilm.

På horrorsiden fortsætter Warner Bros. flere etablerede serier. Final Destination 7 lander i biograferne d.12. maj 2028, mens The Revenge of La Llorona får premiere allerede d.9. april 2027.

Derudover arbejder Baz Luhrmann på en endnu unavngiven film om Jeanne d’Arc, som er sat til premiere d.22. november 2028.

Samlet set viser planen en bred strategi fra Warner Bros., hvor både nye originale projekter og velkendte franchises fylder. Især samarbejdet med Zach Cregger bliver fremhævet som centralt fremover, hvor studiet ser ham som en instruktør, der kan levere både kommercielle og kreative filmoplevelser.

De kommende år kommer dermed til at byde på både genkendelige titler og nye satsninger i studiets line-up.



Vis kommentarer (0)

Skriv ny kommentar: