Bafta nomineringer 2021 / filmz.dk

BAFTA-nomineringerne 2021: Thomas Vinterbergs “Druk” nomineret fire gange


BAFTA-prisuddelingen, der af mange ses som den britiske Oscar, har offentliggjort 2021’s nominerede, hvor både Thomas Vinterbergs “Druk” og Mads Mikkelsen er at finde.

Den britiske prisuddelings nomineringer bærer i år præg af #BAFTAsSoWhite-kontroversen fra sidste år. Dengang var kun hvide skuespillere nomineret. Derudover var der blandt de bedste instruktører kun mænd at finde.

I år er diversiteten meget større. I alle fire skuespillerkategorier er der denne omgang et flertal af ikke-hvide skuespillere.

Kvindelige filmskabere har også fået et større fokus, hvor to af de nominerede til bedste film (“Nomadland”, “Promising Young Woman”) har kvindelige instruktører. Derudover er fire ud af de seks nominerede til bedste instruktør kvinder, nemlig Chloé Zhao, Shannon Murphy, Jasmila Žbanić og Sarah Gavron.

Hvis vi et kort øjeblik tager de danske briller og den rød-hvide klaphat på, ser årets BAFTA-nomineringer lovende ud. Thomas Vinterbergs “Druk” er nomineret til både bedste ikke engelsksprogede film samt bedste manuskript.

Vinterberg selv er nomineret til bedste instruktør, samtidig med at Mads Mikkelsen er nomineret til bedste mandlige hovedrolle.

Læs også: “Golden Globes 2021: Se alle vinderne her”

Bedste film

The Father
The Mauritanian
Nomadland
Promising Young Woman
The Trial of The Chicago 7

Enestående britiske film

Calm With Horses
The Dig
The Father
His House
Limbo
The Mauritanian
Mogul Mowgli
Promising Young Woman
Rocks
Saint Maud

Bedste kvindelige hovedrolle

Bukky Bakray (Rocks)
Radha Blank (The Forty-Year-Old Version)
Vanessa Kirby (Pieces Of A Woman)
Frances Mcdormand (Nomadland)
Wunmi Mosaku (His House)
Alfre Woodard (Clemency)

Bedste mandlige hovedrolle

Riz Ahmed (Sound Of Metal)
Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom)
Adarsh Gourav (The White Tiger)
Anthony Hopkins (The Father)
Mads Mikkelsen (Druk)
Tahar Rahim (The Mauritanian)

Bedste kvindelige birolle

Niamh Algar (Calm With Horses)
Kosar Ali (Rocks)
Maria Bakalova (Borat Subsequent Moviefilm)
Dominique Fishback (Judas And The Black Messiah)
Ashley Madekwe (County Lines)
Yuh-Jung Youn (Minari)

Bedste mandlige birolle

Daniel Kaluuya (Judas And The Black Messiah)
Barry Keoghan (Calm With Horses)
Alan Kim (Minari)
Leslie Odom Jr. (One Night In Miami…)
Clarke Peters (Da 5 Bloods)
Paul Raci (Sound Of Metal)

Bedste instruktør

Thomas Vinterberg (Druk)
Shannon Murphy (Babyteeth)
Lee Isaac Chung (Minari)
Chloé Zhao (Nomadland)
Jasmila Žbanić (Quo Vadis, Aida?)
Sarah Gavron (Rocks)

Bedste ikke engelsksprogede film

Druk
Dear Comrades!
Les Misérables
Minari
Quo Vadis, Aida?

Bedste originale manuskript

Druk
Mank
Promising Young Woman
Rocks, Theresa Ikoko
The Trial Of The Chicago 7

Bedste adapterede manuskript

The Dig
The Father
The Mauritanian
Nomadland
The White Tiger

Bedste dokumentar

Collective
David Attenborough: A Life On Our Planet
The Dissident
My Octopus Teacher
The Social Dilemma

Bedste animationsfilm

Fremad
Sjæl
Wolfwalkers

Enestående debut af en britisk forfatter, instruktør eller producer

His House – Remi Weekes (Forfatter/Instruktør)
Limbo – Ben Sharrock (Forfatter/Instruktør), Irune Gurtubai (Producer)
Moffie – Jack Sidey (Forfatter/Producer)
Rocks – Theresa Ikoko, Claire Wilson (Forfattere)
Saint Maud – Rose Glass (Forfatter/Instruktør), Oliver Kassman (Producer)

Bedste originale musik

Mank
Minari
News Of The World
Promising Young Woman
Sjæl

Bedste casting

Calm With Horses
Judas And The Black Messiah
Minari
Promising Young Woman
Rocks

Bedste fotografering

Judas And The Black Messiah
Mank
The Mauritanian
News Of The World
Nomadland

Bedste redigering

The Father
Nomadland
Promising Young Woman
Sound Of Metal
The Trial Of The Chicago 7

Bedste produktionsdesign

The Dig
The Father
Mank
News Of The World
Rebecca

Bedste kostumedesign

Ammonite
The Dig
Emma
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank

Bedste make-up og hår

The Dig
Hillbilly Elegy
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
Pinocchio

Bedste lyd

Greyhound
News Of The World
Nomadland
Sjæl
Sound Of Metal

Bedste effekter

Greyhound
The Midnight Sky
Mulan
The One And Only Ivan
Tenet

BAFTA afholdes d. 11. april.



Vis kommentarer (0)

Skriv ny kommentar: