Hvis filmen havde holdt de første to tredjedeles høje niveau, havde den uden tvivl været en øjeblikkelig sci-fi-klassiker, men beklageligvis falder niveauet noget i sidste akt, hvor historien bliver en temmelig rodet affære med for mange handlingstråde, der skal løses for hurtigt. Samtidig irriteres man også lidt over filmens unødvendigt store persongalleri, der reducerer en del besætningsmedlemmer til rene statister.
Ikke desto mindre er det en fremragende beretning, vi her har med at gøre, og til trods for at nogle af svarene så langsomt popper frem, skal den ikke mindst roses for sin evne til at holde på mysteriet og genskabe nysgerrigheden omkring fremmede væsner på en måde, som vi ellers stort set ikke ser længere. Ikke mindst af den grund er “Prometheus” et storstilet comeback for den intelligente og storladne science fiction-film og for en instruktør, der atter er tilbage i et element, som han behersker som kun få. Fremtiden er muligvis ikke, hvad den har været, men det er længe siden, den har været så god som her.
Se også: Filmz TV: Ridley Scott-tema og “Prometheus”-gallapremiere.
#1261 Riqon 12 år siden
Hjælper dét?
"Nu kommer der snart et chok... Snart... jeg kan ikke huske, om det er nu, eller om det er..." *AARGH!!* "Ja, det var der, dét var :) se, det var jo ikke så slemt, var det? Skat? Skat?"
#1262 zombieman 12 år siden
Jeg kunne ikke være mere enig. Mange små creepy scener dansen da fruen er ude med skrald var også spooky. Sidste 1/3 blev det dog for rodet og føltes som en helt anden film. 4/6 stjerner herfra.
#1263 The Insider 12 år siden
#1262, tror også, at jeg til slut ender på 4 :-) Det er i øvrigt vildt, hvor meget de fik ud af et så mikroskopisk budget (mener den landede på under 2 millioner dollars), og det budget har garanteret affødt en masse kreativ frihed, men samtidigt også skabt nogle restriktioner, som kan mærkes på bl.a. CGI'en. En catch 22!
#1264 MOVIE1000 12 år siden
Jeg elskede det sidste, føltes som at gå i et spøgelseshus. En af de få film der virkelig har skræmt mig.
#1265 zombieman 12 år siden
Horrorfilm trives efter min mening altid bedst med et moderat budget. Bla har Halloween, Night of The living dead og Texas chainsaw massacre været kæmpe boxoffice succeser og alle lavet med et nærmest ikke eksisterende budget.
#1266 Hr. Nielsen 12 år siden
#1267 Thomsen 12 år siden
Så havde mine forventninger nok været bedre afstemt.
#1268 BN 12 år siden
"Benjamin Button" - "Noomi Rapeface" ... LOL
#1269 Ispep 12 år siden
#1270 dyg 12 år siden