Gravatar

#12901 loki 14 år siden

Contagion

Den havde potentiale, men ak, det blev ved lige ved og næsten. Mit største problem er umiddelbart fremstillingen af de offentlige myndigheder som værende helt reelle Vs. "konspirationsteoristen". Derudover var filmen ikke stor nok, da jeg aldrig fik indtryk af en virkelig global katastrofe.

26 millioner døde virker forbavsende lidt i forhold til hastigheden og dødeligheden af skidtet, og slutningen kom totalt ud af ingenting; pludselig har hun en vaccine som virker??


2/6
www.peakoil.dk
Gravatar

#12902 Skeloboy 14 år siden

Step Up, 2006
Rig pige redder rodløs dreng i en tyk kopi af den lidt bedre Save The Last Dance...

2/10
http://www.invelos.com/dvdcollection.aspx/Skeloboy
Gravatar

#12903 Tenebrae 14 år siden

#12902: havde den ikke fortjent nogle Oscars? ;-)
De Gnavne Filmnørder www.dgfn.dk / TheHorrorQuiz www.thehorrorquiz.com
Gravatar

#12904 Skeloboy 14 år siden

#12903 - hehe...lavede bare min anmeldelse ligeså interessant som filmen :) - Narniastyle
http://www.invelos.com/dvdcollection.aspx/Skeloboy
Gravatar

#12905 Neranders 14 år siden

Årets første film for mig blev Arriettys Hemmelige Verden, der stort set levede op til samtlige forventninger og mere til, på nær et enkelt punkt, som trækker den en enkelt karakter ned.

8/10
"My first girlfriend turned into the moon."
"That's rough, buddy."
Gravatar

#12906 Collateral 14 år siden

20.000 Leagues Under the Sea (1954)

Det bliver lige en kort meningstilkendegivelse i denne omgang. Filmen er yderst interessant i det den både har en storfilms skala, men samtidig fortæller en til tider ganske mørk historie. Skuespillet er i top, og effekterne har i høj grad holdt sig godt. Det er dog særligt dialogerne der hæver filmen for mig. Der udtrykkes ret stor omtanke omkring temaerne, og når det kombineres med en film der er så relativt engagerende fortalt som denne, er helhedsoplevelsen ret god. Jeg kan ikke rigtig pege på noget negativt, men samtidig rammer filmen heller ikke topkarakter for mig, men eventyrlig, underholdende og til tider ganske charmerende er den utvivlsomt.

8/10

Jeg kan anbefale at læse NightHawks anmeldelse af filmen, som er meget interessant og får fremhævet alle de positive aspekter af filmen.
"You can't please everybody. In fact sometimes I don't please anybody" - Oliver Stone
Gravatar

#12907 Lord Beef Jerky 14 år siden

#12902 Jeg anbefaler 3'eren! Vanvittig tempofyldt og komplet latterlig og derfor enormt underholdende.
"Avatar blev skrevet flere år før Pocahontas, og dermed (forhåbentlig indlysende) også før Irak krigen"
Gravatar

#12908 Takfornu 14 år siden

The Hitlist

Grum horrorfilm, som tvinger sit publikum til tænke. Ingen nemme splatter effekter eller en mand/kvinde som har haft en dårlig barndom (og så måske alligevel ...) eller skrigende teenagere, der overhører alle advarsler og signaler, mens de drikker, tager stoffer og dyrker sex i camping hytter, eller blot fortæller vandre historier foran lejrbålet, fredag aften og nat, under en smuk stjernehimmel og en måne stor og fuld.

Filmen har en fantastisk utryg stemning og lyddesign, som gør at du aldrig føler dig sikker eller tryg, så ser du den i en lille sal vil lokalet hurtig føles meget trangt

Dette er en af de film ligger spor ud, kryber sig stille og roligt ind på dig for herefter at bide sig fast. Ingen nem eller rar film, og med forløsning når teksterne ruller og lyset tændes.

I en tid med masser af romertals film og remakes, er det dejligt at en lille biograf tør går mod mainstream bølgen i de danske biografer - Tak Gloria !

Film 6/10
Billede 6/10
Lyd 7/10

A Life Lived in Fear - Is a Life Half Lived !
Gravatar

#12909 Lord Beef Jerky 14 år siden

#12908 Din anmeldelse lyder godt nok til mere end 6/10, men jeg fik da pludselig interesse for filmen.
"Avatar blev skrevet flere år før Pocahontas, og dermed (forhåbentlig indlysende) også før Irak krigen"
Gravatar

#12910 Kruse 14 år siden

#12908: Mener du ikke "Kill List"?
"Dave, this conversation can serve no purpose anymore. Goodbye."

Skriv ny kommentar: