Gravatar

#14001 jessup 13 år siden

Dejlig film og George Sanders som Addison DeWitt - som en slags H.L Mencken karakter er ligeledes fantastisk.
This is just until June
Gravatar

#14002 Collateral 13 år siden

jessup (14001) skrev:
Dejlig film og George Sanders som Addison DeWitt - som en slags H.L Mencken karakter er ligeledes fantastisk.


Glemte helt at nævne de mandlige roller ja, men det er nu også mest Sanders, der som du nævner står ud. De andre er mere plotmæssige spillebrikker, selvom de da har nogle gode replikker her og der.
"You can't please everybody. In fact sometimes I don't please anybody" - Oliver Stone
Gravatar

#14003 Richard Burton 13 år siden

NightHawk (13984) skrev:
Er du også uenig i de ting jeg har fremhævet ifht. det James Cameron vil fortælle med sin historie ? For jeg mener da der er en klar sammenhæng i måden konfrontationen imellem de to hære, (soldaterne/monstrene), udspiller sig på, hvilket, (som jeg oplever det), bl.a. også er uløseligt forbundet til de temaer Ridley Scott har integreret i sin historie både i "Alien", og så vidt jeg har forstået "Prometheus", hvor menneskets kamp mod sin egen skyggeside søges dissekeret, symboliseret via duellen mod monstret/monstrene og det korrumperede system repræsenteret ved Weyland-Yuntari.


Som jeg læser din gennemgang, så har du væsentlig mere tiltro til, at Cameron under blockbusterens overflade har tænkt store tanker, adskillige tematiske, i den røde tråds sidehistorier. Det er ikke en tillid jeg deler. I min verden er og bliver Cameron en instruktør, som maler med "den store pen" og hvis hovedkvaliteter aldrig har kredset så meget omkring det filmisk narrative, som det visuelt storslåede og med simpel omend "medrivende" dialog.

Jeg synes Cameron eksekverer dele af Aliens ganske glimrende og især starten indtil Ripley endelig siger ja til missionen har gode takter. Marine "børgerne" er og bliver for mig håbløse stereotyper og endimensionelle karakterer, som bærer præg af en håbløs 80'er jargon og portrættering, som gentog sig i mange af det årtis film. Jeg lægger ikke så meget i deres indbyrdes forhold eller ageren. Synes blot det er ret corny og til tider tåkrummende.

Ligeså finder jeg også i den forbindelse parallellen mellem Ripley og Alien dronningen og deres forsvar af racen/familien for et interessant og fascinerende træk fra Camerons side ifht. at monstrene er så tæt forbundet til mennesket som de er. :)


Enig. Så absolut en god parallel i fortællingen. Men der er for mange misser (som jeg ikke vil gentage igen) "overall" til, at jeg finder filmen vellykket.
Jeg glemmer aldrig smagen af Werners ægte!
Gravatar

#14004 Benway 13 år siden

#13998-13999

Av ja "L'illusionniste" er helt vidunderlig. Udover den kunne man også kaste sig ud i en af Jacques Tatis egne film.
"Here I was born, and there I died. It was only a moment for you; you took no notice."
Gravatar

#14005 Richard Burton 13 år siden

Thomas E. Nielsen (13985) skrev:
Det tror jeg blot ikke jeg synes og opfatter det heller ikke således tror jeg, nu jeg tænker over det. Jeg opfatter den faktisk som endnu mere kynisk, da dem der angriber 'hovedløst' er som de mennesker en Stalin, Hitler, Mao var villig til at ofre uden større omtanke. Bag det hele sidder 'Dronningen', The Alien Motherbitch, som koldt og kynisk styrer spillet for racens overlevelse og videreførelse. Hun ofrer 'glædeligt' ud af bønnerne. Set med menneskelig etik, måske ikke hverken klogt eller meningsfuldt, men kulturen må også anses for at være en anden. Så jeg synes det er dig der devaluerer den og ikke filmen.


Jeg devaluerer den ud fra, hvilken vinkel på alien universet, som er mest virkningsfuld for mig og det er originalens oplæg til, at "dyret" fra naturens hånd (eller Guderne?!?) er mennesket fuldkommen overlegen i fødekæden via en strukturel perfektion og et dræber- og jagtinstinkt i særklasse. Egenskaber som fuldkommen underminderes af Camerons 2'er. Det er for mig absolut en devaluering ifht. den traditionelle "less is more" tilgang, hvor spænding, intensitet og gys sjældent er en kvantitativ størrelse.
Jeg glemmer aldrig smagen af Werners ægte!
Gravatar

#14006 Richard Burton 13 år siden

#13996 Det var da en del :)

L'illusionniste - 8/10 (noget overset film)

The Avengers - 7/10

Ben-Hur - 8/10

When Harry Met Sally - 6/10

The Prisoner of Zenda (1937) - 7/10

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith - 6/10 (den har taget et lille dyk siden biografen)
Jeg glemmer aldrig smagen af Werners ægte!
Gravatar

#14007 Hr. Nielsen 13 år siden

SIR Ridley Scott (14006) skrev:
Det var da en del :)
Ja jo, jeg synes ofte jeg ikke når film nok:-P
I have my principles - And if you don't like them, I have others
Gravatar

#14008 Richard Burton 13 år siden

Haywire - BD

Det havde jeg ikke forventet. Dagens bedste film. Soderberg er en spændende instruktør, som er umådelig svær at pinpointe. Han prøver lidt af hvert og har ikke problemer med at caste uprøvede skuespillere, som en pornoskuespillerinde i The Girlfriend Experience og her, slagskvinden Gina Carano (meget lig en ung Diane Lane), i en rolle som en freelance agent der starter ud som en ofret bonde i et kompliceret skakspil. Der er en smule kvindelig Bourne Identity atmosfære over aktiviteterne og især den hyperrealistiske iscenesættelse af slagsmål fandt jeg særdeles forfriskende og medrivende.

Jeg er ikke sikker på, at jeg helt har dekonstrueret præmisserne for al den backstapping, som finder sted. Jeg er heller ikke sikker på, at det måske er særlig vigtig. Men jeg har lyst til at gense den, for Soderbergh har lavet en ganske effektiv og seværdig lille thriller her, med en velspillende Ewan McGregor i en god birolle og selveste Michael "golfplayer" Fassbender i en mindre rolle.

Den ganske mørke billedside leverede en stemningsfuld indpakning.

7/10
Jeg glemmer aldrig smagen af Werners ægte!
Gravatar

#14009 MMB 13 år siden

SIR Ridley Scott (14003) skrev:
Marine "børgerne" er og bliver for mig håbløse stereotyper og endimensionelle karakterer, som bærer præg af en håbløs 80'er jargon og portrættering, som gentog sig i mange af det årtis film. Jeg lægger ikke så meget i deres indbyrdes forhold eller ageren. Synes blot det er ret corny og til tider tåkrummende.


Ja, ja, ja og ja.
Gravatar

#14010 Richard Burton 13 år siden

Underworld Awakening - BD - 2D og 3D

"Undervældende Opvågen" kunne på alle måder være en god oversættelse på denne titel. Som pæn tilhænger af denne engelske vampyr franchise, ikke mindst fordi forgængerne kunne byde på gode engelske skuespillere og en smule charme, må jeg sige denne fjerde film i rækken skriger "STOP". Lycans i denne film ligner lort ifht. det jeg husker i de andre tre film. Det ligner faktisk mere en kombination af Ray Harryhausen stop motion og Walter og Trofast lerdukker og det siger jeg med den største respekt for netop disse værker. Det virker bare overhovedet ikke i en Underworld film.

Det store plus er som sædvanlig Kate Beckinsale i sort læder, men derudover er det en ørkenvandring i ligegyldigheder, eftersom historien er så ringe, at man hurtigt mister interessen for den. Det gør den også selv, med en tæppefaldsforløsning efter kun 78 minutter.

Flot billedside, hvad angår detaljer og skarphed, dog har jeg svært ved at være særlig positiv overfor 3D delen, som slet ikke er på niveau med de bedste film. 2D delen gav klart den bedste oplevelse.

Film: 4/10




Jeg glemmer aldrig smagen af Werners ægte!

Skriv ny kommentar: