#4330 har tænkt på at få den set, så nu må jeg hellere få gjort noget ved det :)
Sherlock Holmes BD En fantastisk film, der HELST!! skal ejes på BD (Det er pengene værd), jeg har aldrig oplevet så god lyd ved en BD som denne, og billederne er kniv skarpe, så man nogen gange tror at man sidder og kigger ud fra et vindue og at det foregår lige udenfor. Men udover det så er det en fantastisk historie og skuespillerne gør det fremragende. Det er fedt at følge Sherlock`s tankegang. Hans Zimmer musik passer perfekt til denne film. 6/6 Glæder til at der kommer en 2er.
American Pie: The Book of love Den værste American Pie film der overhovedet er lavet, det er helt pinligt at kalde det for en American Pie film, der er næsten ingen topløse eller nøgenscener i den, og filmen er fyldt ud med dårlige fantasier og en meget lav humor, som kun børn på 10-12 ville grine af, hovedpersonerne er ligegyldige, vi har fuldt stiflers bror og fætter i de tidligere film American Pie presnt film, men har ses en anden stifler som er populær, selvom han er en nar, og endnu engang skal man se en dårlig efterligning af Sean William scotts originale stifler, jeg håber at dette er den sidste American Pie Present film, jeg håber American pies original film cast kommer i en Amrican pie film, da jeg har fået nok af de andre vandede efterfølgere. 1/6
The earth is not a cold dead place, this is not a cold dead place.
Tak for dine korte bedømmelser af disse to film. Det slog mig lige, at det faktisk er en fornøjelse at læse dine indlæg, for du er blevet ret god til at formulere dig og få dine meninger frem.
Jeg nævner det ikke bare for at være flink, men fordi jeg fik lyst. Der er helt afgjort sket en udvikling for MOVIE1000's vedkommende fra starten og til nu.
#4335: HVAA snakker du om for en udvikling der er sket da jeg da ikke kan se nogen tydelig ting hvad skulle det være? helt ærligt hvad dsnakker du om???
;)
Og ja, jeg synes også det er dejligt at se at MOVIE1000 formulerer sig bedre, og i særdeleshed gøre brug af komma'er :)
Tak for det :D jeg synes det er utrolig, morsom at læse nogen af mine første kommentarer heridne, også tænker jeg over hvad mine holdninger er nu, så kan jeg ikke lade være med at grine over det jeg skrev dengang :D
MEN NU ER JEG JO OGSÅ FÆRDIG MED FOLKESKOLEN!!!!!! :D
The earth is not a cold dead place, this is not a cold dead place.
Who's Afraid of Afraid of Virginia Woolf?, 1966 En seriøst god film, hvor sammenspillet/modspillet mellem Richard Burton og Elizabeth Taylor slår gniser. Især Taylor er fantastisk.
Filmen er for det meste en stor dialog, men det er så hamrende velskrevet. De to andre gør det også rigtig godt.
En kort lille tilkendegivelse om en af de bedste film, jeg har set for nylig
#4331 MOVIE1000 15 år siden
Sherlock Holmes BD
En fantastisk film, der HELST!! skal ejes på BD (Det er pengene værd), jeg har aldrig oplevet så god lyd ved en BD som denne, og billederne er kniv skarpe, så man nogen gange tror at man sidder og kigger ud fra et vindue og at det foregår lige udenfor.
Men udover det så er det en fantastisk historie og skuespillerne gør det fremragende. Det er fedt at følge Sherlock`s tankegang. Hans Zimmer musik passer perfekt til denne film.
6/6
Glæder til at der kommer en 2er.
American Pie: The Book of love
Den værste American Pie film der overhovedet er lavet, det er helt pinligt at kalde det for en American Pie film, der er næsten ingen topløse eller nøgenscener i den, og filmen er fyldt ud med dårlige fantasier og en meget lav humor, som kun børn på 10-12 ville grine af, hovedpersonerne er ligegyldige, vi har fuldt stiflers bror og fætter i de tidligere film American Pie presnt film, men har ses en anden stifler som er populær, selvom han er en nar, og endnu engang skal man se en dårlig efterligning af Sean William scotts originale stifler, jeg håber at dette er den sidste American Pie Present film, jeg håber American pies original film cast kommer i en Amrican pie film, da jeg har fået nok af de andre vandede efterfølgere.
1/6
#4332 BN 15 år siden
Tak for dine korte bedømmelser af disse to film. Det slog mig lige, at det faktisk er en fornøjelse at læse dine indlæg, for du er blevet ret god til at formulere dig og få dine meninger frem.
Tommelfingeren op herfra. :-)
#4333 Skeloboy 15 år siden
#4334 MMB 15 år siden
I er nogle flinke fyre. ;)
#4335 BN 15 år siden
Jeg nævner det ikke bare for at være flink, men fordi jeg fik lyst. Der er helt afgjort sket en udvikling for MOVIE1000's vedkommende fra starten og til nu.
#4336 Kruse 15 år siden
;)
Og ja, jeg synes også det er dejligt at se at MOVIE1000 formulerer sig bedre, og i særdeleshed gøre brug af komma'er :)
EDIT: #4337: Hvad snakker du om Bruce?! :P
#4337 filmz-Bruce 15 år siden
#4336 "... med se"? ;)
#4338 MOVIE1000 15 år siden
jeg synes det er utrolig, morsom at læse nogen af mine første kommentarer heridne, også tænker jeg over hvad mine holdninger er nu, så kan jeg ikke lade være med at grine over det jeg skrev dengang :D
MEN NU ER JEG JO OGSÅ FÆRDIG MED FOLKESKOLEN!!!!!! :D
#4339 BN 15 år siden
:-D
#4340 Skeloboy 15 år siden
En seriøst god film, hvor sammenspillet/modspillet mellem Richard Burton og Elizabeth Taylor slår gniser. Især Taylor er fantastisk.
Filmen er for det meste en stor dialog, men det er så hamrende velskrevet. De to andre gør det også rigtig godt.
En kort lille tilkendegivelse om en af de bedste film, jeg har set for nylig
9/10
TOP66