Mens “Gravity” mest af alt er set som instruktør Alfonso Cuaróns fortjeneste, så var hans søn, Jonás Cuarón, med til at skrive filmen. Jonás’ involvering med “Gravity” stoppede dog ikke der, da han besluttede sig for at instruere en kortfilm baseret på en samtale, der finder sted i filmen.
Dette er blevet til kortfilmen “Aningaaq”, som kostede 100.000 dollars at sammensætte og egentlig var ment som en lille ekstra ting til Blu-ray-udgivelsen af “Gravity”.
Kortfilmen har dog vist sig at være så stor en succes ved filmfestivaler, at filmstudiet Warner Bros. nu har valgt at lægge den online, samtidig med at de har indsendt den som en mulig kandidat til at få en Oscar som bedste live-action-kortfilm.





#1 MOVIE1000 12 år siden
#2 Lard Hanson 12 år siden
#3 moulder666 12 år siden
#4 MOVIE1000 12 år siden
#5 Malik 12 år siden
FYI, Aningaaq betyder måne på grønlandsk
#6 Lord Beef Jerky 12 år siden
Godt at se jeg ikke var den eneste!
#7 X&O 12 år siden
#8 GustavE 12 år siden
#9 X&O 12 år siden