Den amerikanske skuespiller Michael Madsen er død i en alder af 67 år.
Han døde torsdag morgen af et formodet hjertestop i sit hjem i Malibu, bekræfter hans management og presseansvarlige. Politiet ankom til hjemmet efter et alarmopkald, hvor Madsen blev erklæret død på stedet.
Michael Madsen er især kendt for sine ikoniske roller i Quentin Tarantinos film, herunder Reservoir Dogs, hvor han som den sadistiske Mr. Blonde dansede og torturerede en politibetjent til tonerne af Stuck in the Middle with You. Rollen gav ham et gennembrud og markerede begyndelsen på et langvarigt samarbejde med Tarantino i film som Kill Bill, The Hateful Eight og Once Upon a Time in Hollywood.
Han havde også en central rolle i gangsterdramaet Donnie Brasco med Al Pacino og Johnny Depp, og optrådte i film som Free Willy, Species, Die Another Day, Sin City og Scary Movie 4.
Madsen var en produktiv skuespiller både på film og tv. Han medvirkede i serier som 24, CSI: Miami, Blue Bloods og havde faste roller i tre kortlivede dramaserier. Han var også kendt for podcasten American Badass og mockumentary-filmen Being Michael Madsen fra 2007, hvor han spillede en karikeret version af sig selv.
Født i Chicago i 1957 voksede han op i en kunstnerisk familie. Hans søster er skuespilleren Virginia Madsen. Hans privatliv var præget af turbulens, herunder en skilsmisse og tabet af sønnen Hudson i 2022.
Michael Madsen efterlader sig sin hustru DeAnna og sønnerne Calvin, Luke, Christian og Max.