Ligesom til det kommende Oscar-show så var Guillermo del Toros “The Shape of Water” topnomineret med i alt 12 nomineringer ved aftenens britiske branchepris, BAFTA. Men det var “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”, som løb med sejren for Bedste film.

Se også: BAFTA om manglende kvinder: Vi kan ikke award-nominere ud fra kvoter

Foruden Bedste film (og bedste britiske film) blev det også til bedste kvindelige hovedrolle og mandlige birolle for Martin McDonaghs drama-komedie, som også vandt bedste manuskript.

Og det er interessant frem mod Oscar, fordi omkring 10 procent af Oscar-akademiet også stemmer til BAFTA – så måske kan “Three Billboards” også overgå “The Shape of Water” om to uger ved den amerikanske Oscar.

“The Shape of Water” tog sig ikke uventet af instruktør-prisen samt for bedste musik og production design.

Blade Runner 2049” tog sig af de to store tekniske priser; fotografering til Roger Deakins samt bedste effekter.

Her er alle vinderne af årets BAFTA:

Bedste film
Call Me By Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape Of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri [VINDER]

Bedste britiske film
Darkest Hour
The Death of Stalin
God’s Own Country
Lady Macbeth
Paddington 2
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri [VINDER]

Bedste instruktør
Denis Villeneuve, Blade Runner 2049
Luca Guadagnino, Call Me By Your Name
Christopher Nolan, Dunkirk
Guillermo del Toro, The Shape Of Water [VINDER]
Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Bedste kvindelige skuespiller
Annette Bening – Film Stars Don’t Die In Liverpool
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri [VINDER]
Margot Robbie – I, Tonya
Sally Hawkins – The Shape Of Water
Saoirse Ronan – Lady Bird

Bedste mandlige skuespiller
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour [VINDER]
Jamie Bell – Film Stars Don’t Die In Liverpool
Timothee Chalamet – Call Me By Your Name

Bedste kvindelige birolle
Allison Janney – I, Tonya [VINDER]
Kristin Scott Thomas – Darkest Hour
Laurie Metcalf – Lady Bird
Lesley Manville – Phantom Thread
Octavia Spencer – The Shape Of Water

Bedste mandlige birolle
Christopher Plummer – All The Money In The World
Hugh Grant – Paddington 2
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri [VINDER]
Willem Dafoe – The Florida Project
Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Bedste originale manuskript
Get Out
I, Tonya
Lady Bird
The Shape Of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri [VINDER]

Bedste adapterede manuskript
Call Me By Your Name [VINDER]
The Death Of Stalin
Film Stars Don’t Die In Liverpool
Molly’s Game
Paddington 2

Bedste britiske debut
The Ghoul
I am Not A Witch [VINDER]
Jawbone
Kingdom Of Us
Lady Macbeth

Bedste ikke-engelsksprogede
Elle
First They Killed My Father
The Handmaiden [VINDER]
Loveless
The Salesman

Bedste dokumentar
City Of Ghosts
I Am Not Your Negro [VINDER]
Icarus
An Inconvenient Sequel
Jane

Bedste animation
Coco [VINDER]
Loving Vincent
My Life As A Courgette

Bedste originale musik
Blade Runner 2049 – Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer
Darkest Hour – Dario Marianelli
Dunkirk – Hans Zimmer
Phantom Thread – Jonny Greenwood
The Shape Of Water – Alexandre Desplat [VINDER]

Bedste fotografering
Blade Runner 2049 – Roger Deakins [VINDER]
Darkest Hour – Bruno Delbonnel
Dunkirk – Hoyte van Hoytema
The Shape of Water – Dan Laustsen
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Ben Davis

Bedste redigering
Baby Driver – Jonathan Amos, Paul Machliss [VINDER]
Blade Runner 2049 – Joe Walker
Dunkirk – Lee Smith
The Shape Of Water – Sidney Wolinsky
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Jon Gregory

Bedste production design
Beauty And The Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape Of Water [VINDER]

Bedste kostume
Beauty And The Beast
Darkest Hour
I, Tonya
Phantom Thread [VINDER]
The Shape Of Water

Bedste make-up og hår
Blade Runner 2049
Darkest Hour [VINDER]
I, Tonya
Victoria & Abdul
Wonder

Bedste lyd
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk [VINDER]
The Shape Of Water
Star Wars: The Last Jedi

Bedste korte britiske animation
Have Heart
Mamoon
Poles Apart [VINDER]

Bedste britiske kortfilm
Aamir
Cowboy Dave [VINDER]
A Drowning Man
Work
Wren Boys

Bedste effekter
Blade Runner 2049 [VINDER]
Dunkirk
The Shape Of Water
Star Wars: The Last Jedi
War For The Planet Of The Apes

Følg Filmz på Facebook.

Vis kommentarer (0)

Skriv ny kommentar: