Bodil vindere 2019 / Filmz.dk

Her er årets Bodil-vindere

“Holiday” blev den store Bodil-vinder med fire priser.

Den har solgt 3.098 biograf-billetter i Danmark. Alligevel vandt “Holiday” fire Bodil-priser.

Det skete, da Danske Filmkritikere her til aften uddelte Danmarks ældste filmpris, Bodilprisen.

“Holiday” vandt for Bedste danske film, kvindelige hovedrolle, mandlige birolle og fotografering.

Derimod var der ingen priser til Anders Matthesens “Ternet Ninja“, der i stedet kan trøste sig med et aktuelt billetsalg på 889.486 solgte billetter.

Netflix-filmen “Roma” vandt for Bedste ikke-amerikanske film.

Bedste danske film
Den skyldige (Gustav Möller)
Den tid på året (Paprika Steen)
Ditte & Louise (Niclas Bendixen)
Holiday (Isabella Eklöf) [VINDER]
Ternet Ninja (Anders Matthesen og Thorbjørn Christoffersen)

Bedste kvindelige hovedrolle
Ditte Hansen (Ditte & Louise)
Louise Mieritz (Ditte & Louise)
Paprika Steen (Den tid på året)
Victoria Carmen Sonne (Holiday) [VINDER]

Bedste mandlige hovedrolle
Anders Matthesen (Ternet Ninja)
Ardalan Esmaili (Charmøren)
Jakob Cedergren (Den skyldige) [VINDER]
Matt Dillon (The House That Jack Built)
Rasmus Bjerg (Så længe jeg lever)

Bedste kvindelige birolle
Karen-Lise Mynster (Den tid på året)
Katrine Greis-Rosenthal (Lykke-Per) [VINDER]
Lotte Andersen (Ditte & Louise)
Sofie Gråbøl (Den tid på året)
Soho Rezanejad (Charmøren)

Bedste mandlige birolle
Anders W. Berthelsen (Ditte & Louise)
Adam Brix (Ditte & Louise)
Jacob Lohmann (Den tid på året)
Lai Yde Holgaard (Holiday) [VINDER]
Lars Brygmann (Den tid på året)

Bedste ikke-amerikanske film
Burning (Lee Chang-dong)
Call Me By Your Name (Luca Guadagnino)
Grænse (Ali Abbasi)
Roma (Alfonso Cuarón) [VINDER]
Shoplifters (Hirokazu Koreeda)

Bedste amerikanske film
A Star Is Born (Bradley Cooper)
The Florida Project (Sean S. Baker) [VINDER]
Lady Bird (Greta Gerwig)
The Shape of Water (Guillermo del Toro)
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Martin McDonagh)

Bedste dokumentarfilm
Bobbi Jene (Elvira Lind)
Fanget i de fries land (Camilla Magid)
Hjertelandet (Janus Metz & Sine Plambech)
Olegs krig – en barndom i krigens skygge (Simon Lereng Wilmont) [VINDER]
Skjold & Isabel (Emil Næsby Hansen)

Bedste fotografering
Holiday

Bedste manuskript
Den tid på året

Sær-pris
Henrik Thøgersen, undertekster

Henning Bahs-Prisen for scenografi
The House That Jack Built

Æres-Bodil
Arne Bro, leder af Filmskolens dokumentarfilmlinje



Vis kommentarer (0)

Skriv ny kommentar: