Danske Filmkritikere annoncerer nu årets nominerede til Bodilprisen – de to publikumfavoritter blev forbigået til Bedste film.

Han blev sidste år nomineret i hovedrollekategorien for sit stemmeskuespil i “Ternet Ninja”. Nu er Anders Matthesen igen nomineret til Danmarks ældste og mest prestigefulde filmpris, Bodilprisen.

Denne gang er ‘Anden’ nomineret i birollekategorien for præstationen i “De frivillige“, der også er nomineret til Bedste danske film.

Her konkurrerer Frederikke Aspöcks film med de små undergrundsfilm “Cutterhead” og “Onkel” samt de etablerede dramaer “Dronningen” og “Før frosten”.

Dermed blev der ikke plads til de to største danske 2019-premierefilm i form af “Jagtsæson” og “Ser du månen, Daniel”.

I den amerikanske kategori kæmper Todd Phillips, Martin Scorsese og Quentin Tarantino blandt andre om æren.

Læs også ‘Bodilprisen: Anmelderne fjerner sig fra publikum‘.

Bedste danske film
Cutterhead (Rasmus Kloster Bro)
De frivillige (Frederikke Aspöck)
Dronningen (May el-Toukhy)
Før frosten (Michael Noer)
Onkel (Frelle Petersen)

Bedste kvindelige hovedrolle
Christine Sønderris (Cutterhead)
Jette Søndergaard (Onkel)
Lisa Carlehed (Til vi falder)
Trine Dyrholm (Dronningen)
Victoria Carmen Sonne (Usynligt hjerte)

Bedste mandlige hovedrolle
Esben Smed (Ser du månen, Daniel)
Jacob Lohmann (De frivillige)
Jesper Christensen (Før frosten)
Mohammed Ismail Mohammed (Danmarks sønner)
Zaki Youssef (Danmarks sønner)

Bedste kvindelige birolle
Asil Mohamad Habib (Danmarks sønner)
Christiane Gjellerup Koch (Ser du månen, Daniel)
Clara Rosager (Før frosten)
Sofie Torp (Ser du månen, Daniel)
Tuva Novotny (Selvmordsturisten)

Bedste mandlige birolle
Anders Matthesen (De frivillige)
Gustav Lindh (Dronningen)
Kresimir Mikic (Cutterhead)
Magnus Krepper (Dronningen)
Peter H. Tygesen (Onkel)

Bedste ikke-amerikanske film
Kapernaum (Nadine Labaki)
Parasite (Bong Joon-ho)
Smerte og ære (Pedro Almodóvar)
Sorry We Missed You (Ken Loach)
The Favourite (Yorgos Lanthimos)

Bedste amerikanske film
First Reformed (Paul Schrader)
Joker (Todd Philips)
Marriage Story (Noah Baumbach)
Once Upon a Time in Hollywood (Quentin Tarantino)
The Irishman (Martin Scorsese)

Bedste dokumentarfilm
Et ægte par (Emil Langballe)
Forglem mig ej (Sun Hee Engelstoft)
Håbets Ø (Sidse Torstholm Larsen & Sturla Pilskog)
Q’s Barbershop (Emil Langballe)
Western Arabs (Omar Shargawi)

Arbejdernes Landsbank Talentprisen
Jesper Fink, manuskriptforfatter (Før frosten)
Louise McLaughlin, fotograf (Harpiks)
Rasmus Kloster Bro, instruktør (Cutterhead)
Sofie Torp, skuespiller (Ser du månen, Daniel)
Ulaa Salim, instruktør (Danmarks Sønner)

Foruden de ovenstående kategorier uddeles også en pris for Bedste manuskript, Bedste fotograf, Æres-Bodil og Sær-Bodil samt Henning Bahs-prisen, som går til en scenograf.

Bodil-festen afholdes lørdag den 29. februar.


Vis kommentarer (1)
Gravatar

#1 FelixtheAvenger 6 måneder siden

Hvorfor i alverden nominerer de ikke "Ser du månen Daniel"? Tænkte ellers at den ville vinde, når man tænker over de tidligere Bodil-vindere som "Kapringen" og "Jagten".
Yippee ki yay, motherfucker

Skriv ny kommentar: