Spike Lee har færdiggjort optagelserne til sit kommende remake af den sydkoreanske kultklassiker “Oldboy”, og nu har FilmDistrict netop udgivet den første, ucensurerede trailer til den amerikanske “Oldboy”-genindspilning, der har Josh Brolin i hovedrollen.
“Oldboy” handler om en mand, der på sin datters fødselsdag bliver kidnappet og fængslet. Her sidder han indespærret i 15 år, hvorefter han pludseligt bliver løsladt. Han finder dog hurtigt ud af, at hans kidnappere har lagt nogle skumle planer, som er mere groteske end det, han selv blev udsat for.
Udover Brolin i hovedrollen som Joe Doucett er Sharlto Copley med som filmens skurk, Adrian Pryce, mens også Elizabeth Olsen, Samuel L. Jackson, James Ransone, Lance Reddick og Rami Malek medvirker.
Lees “Oldboy”-nyfortolkning vil angiveligt trække mere på den tegneserie, som den oprindelige film var baseret på, end Chan Wook-Parks sydkoreanske film. Filmen kan ses i de danske biografer fra den 5. december.
#1 Aggeri 10 år siden
#2 Ispep 10 år siden
#3 Bruno 10 år siden
Fordi amerikanere ikke ser film med undertekster, hvilket er forklaringen på cirka alle amerikanske remakes af ikke-amerikanske film og tv-serier. :)
Og problemet er jo ikke større end, at du lader være med at se den.
#4 Aggeri 10 år siden
Jamen du har jo helt ret. Vi kan derimod håbe på, at flere får lyst til at se den originale version, efter de har set Spike Lee's version.
#5 Bruno 10 år siden
Jeg tror ikke, at den får et massiv "genfødsel", da det jo stadig er en koreansk film og den slags slukker en del mennesker. :)
#6 palooka 10 år siden
#7 SiniSael 10 år siden
O_o really?!?!?!
De siger jo tyve - twenty - 20! i traileren og ALLIGEVEL skriver I 15 ?!?!?
#8 DarkwingDuck 10 år siden
#9 misuma 10 år siden
#10 Geekalot 10 år siden